BÜLENT SAYLAM

Çakır, hayvancılık sektörünün zor bir süreçten geçtiğini belirterek, gerekli önlemlerin alınmaması durumunda gıda arzında sıkıntı yaşanabileceğini söyledi.

Ziyaret sırasında Çakır’a Keşan Sebze Bakkal ve Manavlar Odası yönetim kurulu üyeleri Faruk Nafiz Kılıç, Nedim Yaman, Cihat Demirkıran eşlik etti.

Çakır, ziyarette yaptığı açıklamada, “Hayvancılık, beslenme ihtiyacı nedeniyle her zaman önemlidir, önceliktir. Paşayiğit Mahallesi’nde bulunan üyelerimizin büyük çoğunluğu geçimini bu yolla sağlıyorlar. Dertlerine ortak olalım, çözüm üretelim, gerekli yerlerin haberi olsun diye ziyaret ettik. Sorunlarımız çok derdimiz büyük diyor arkadaşlarımız, İçlerinden Bektaş Ünlü, Remzi Kalaycı, Ahmet Canbaş, Ekrem Kalaycı, Zeki Çakır, Mahalle Muhtarı Orhan Mutlu ve diğerleri. Başlıyorlar anlatmaya, girdi maliyetleri, yani hayvan yemleri, elektrik, su, Hayvan nakliyesi için, ilaç ve sağlık gideri, şap hastalığı korkusu, en büyük bu sorunları hep yaşadıklarını söylüyorlar artık yaşamlarının bunlar olağan olduğunu bizimle paylaştılar.” dedi.

TARIMA DAYALI 

ARAZİLERİ YOK

Hayvan yetiştiricilerinin yaşadıkları sorunlara değinen Çakır, şunları kaydetti: “Girdi maliyetleri, yani hayvan yemleri, elektrik, su, hayvan nakliyesi için, ilaç ve sağlık gideri, şap hastalığı korkusu en büyük sorunları. Hayvan başına sat, satma pazara çıkardıklarında alınan 25 TL çok alınıyorlar. Tarıma dayalı arazileri yok. Ekim biçim yapamıyorlar. En büyük dertlerinin biriside yaşadıkları su sorunu. Halâ giderilmemiş olması üyelerimizi çok etkiliyor. Hayvanlarıma su yok, zaten kendi ihtiyaçlarımızı karşılamaya da yok. ‘Susuz Yaz’ ı yaşadık, hala çok mağdurlar. Sık sık sularının kesilmesi onları çaresizlik içinde bırakıyor. Organize Sanayinin gelecek sözünün verilmesi, çocuklarının da buralarda çalışacağını hep beklemişler. Şimdi evlatları da hayvancılıkla uğraşıyorlar dar bütçeleri ile yaşama tutunmaya çalışıyorlar. SGK borçları ve primlerini ödeme zorluğu yaşıyorlar. Kamu ve Özel bankalardan düşük faizli uzun vadeli, sicillerine bakılmaksızın kredi talepleri var. Ticaretlerine devam etsinler diye. Buradan kırmızı çizgileri kaldıralım diyorlar bankalara. Son zamanlarda fazla hayvan kesilmesinin bir nedenide, hayvanlarını satmaktansa, kestirmeyi tercih ediyorlar. Meralarının az olması açıklanan giderlerinin fazla olması bunun en büyük sebebi.”

Çakır, hayvancılık sektörünün önemine vurgu yaparak, gerekli önlemlerin alınmaması durumunda gıda arzında sıkıntı yaşanabileceğini söyledi. 

Çakır, “Gerçekten zor bir süreçten geçiyoruz. Hayvancılıkta alarm çalıyor. Olmazsa olmazımız olan mazot desteği sürekli sağlanmalı. Üyelerimizin pazar payı ve ahırlarındaki hayvanlarının adet sayısı düşerse, tüketicilerimizin gıdaya erişmesi zordur. Bu mesleği yapan arkadaşlarımıza sahip çıkalım. Onlara gerekli yardımlarımızla, alın terlerinin karşılığını verelim.” ifadelerini kullandı.