AYGÜL KONAR

19 Ekim Cumartesi günü, Cumhuriyet Meydan’ında düzenlenen program, Keşan Muhtarlar Derneği Başkanı Gökçetepe Köyü Muhtarı Abdullah Kemik’in Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı. Törene Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Garnizon Komutanı Piyade Albay Öztürk Mustafa Yılmaz, İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri, mahalle ve köy muhtarları ile vatandaşlar katıldı. Saat 10.30’da saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda günün anlam ve önemini belirten konuşmasını Keşan Muhtarlar Derneği Başkanı Abdullah Kemik gerçekleştirdi.

“MUHTARLAR DEVLETİN EN ÜCRA KÖŞEYE UZANAN ELİDİR”

Konuşmasına, “19 Ekim muhtarlar günü kutlama programına hepiniz hoş geldiniz. Bugün burada Cumhuriyetin mihenk taşlarından olan, tarihten bugüne dek seçimle göreve gelen değerli muhtarlarımızın gününü kutlamak için toplanmış bulunmaktayız” diyerek başlayan Kemik, “Vatandaşın her derdini, her sıkıntısını çözmek için gece gündüz çalışan muhtarlarımızadır. Muhtarlarımız devletin en ücra köşeye uzanan elidir. Gerek bu hakkı temsil etmek için, gerekse kamuoyuna farkındalık oluşturmak için 19 Ekim’i muhtarlar günü olarak ilan edilmesine vesile olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a tüm muhtarlarımız adına teşekkür ediyorum. Muhtar suçların önlenmesinde önemli odaklardan ve bu konuda rol alacak kurumlardan birisidir. Muhtar o yönüyle polisimize, jandarmamıza ve belediyelerimize de yardımcı olmaktadır. Cumhurbaşkanımızın muhtarlara bakış nedeniyle özlük haklarında bir iyileşmeye gidilerek 2002 yılında muhtarlarımız 80-90 TL alırken, bugün bu miktar asgari ücrete ulaşmıştır. Sigorta primlerinizde artık devlet tarafından ödeniyor. Ama şüphesiz bunun en onurlu, en şerefli kişisi olmak durumundadır. Onun için de mahallesinde olan her şeyden öncelikle muhtarlarımız sorumludur” dedi.

“MUHTARLAR DEVLETİN GÖZÜ, KULAĞI, ELİ, AYAĞIDIR”

Muhtarların sorumluluk alanlarında insanlara şefkatle yaklaşarak, onların derdine çare arayacak kişiler olduğunu ifade eden Kemik, “Muhtarlar mahallesinde ve köyünde devletin gözü, kulağı, eli, ayağıdır. Bizler mevcut yapı içerisinde görevimizi en iyi şekilde yapmak durumundayız. Örnek muhtar olmak durumundayız. Örnek muhtar, halkın sorunlarını ilgili makamlara götüren ve çözen muhtardır. Ülke içinde ve dışında milletimizin ve devletimizin bakası için mücadele ediyoruz. Bu nedenle hepimiz bulunduğumuz görevlerde işimizi en iyi şekilde yapmakla mükellefiz. Ancak böyle yaparak Türkiye’yi muasır medeniyetler noktasına getirebiliriz. Bu noktada mahalle ve köy muhtarlarımızın üstlendiği görevlerde son derece önemlidir. Bizler kimi zaman siyaset yaparız, kimi zaman ters düştüğümüzde olur ancak vatanın bölünmez bütünlüğü ve devletin bekası söz konusu olduğunda şimdi olduğu gibi tek bilek, tek yürek olmasını da biliriz. Tek bayrak, tek devlet, tek vatan, tek millet ilkesinden asla taviz vermeden milletimizi ve devletimizi geleceğe birlikte taşıyarak ülkemizi, şehrimizi ve köylerimizi hep birlikte kalkındıracağız. Her türlü olumsuzluğa rağmen birlik ve beraberlik içerisinde daha güzel yarınlara hep birlikte ulaşacağız. Bu duygu ve düşüncelerle Muhtar Gününüzü en içten dileklerimle kutluyorum. Ayrıca önceki gün muhtarlarımız ile birlik içinde iyi güzel bir gün geçirmemizi sağlayan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ve ekibine tüm muhtarlar adına teşekkürlerimizi sunuyorum” şeklinde konuştu.

Kemik’in konuşmasından sonra günün anlam ve önemini belirten şiirleri sırasıyla Ahmet Yenice Ortaokulu öğrencileri, Akhoca Muhtarı Emrullah Meriç ve Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Muhtarı Bayram Ali Kalfalar okudu. Tören burada sona ererek Keşan Kaymakamı Nuri Özder, mahalle ve köy muhtarlarını makamında ağırladı.

KAYMAKAMLIK ZİYARETİ

Kemik ve beraberindeki bazı muhtarlar ile İYİ Parti Milletvekili Orhan Çakırlar'ın da katılımıyla, Keşan Kaymakamı Nuri Özder'i ziyaret etti. Ziyarette konuşan Özder, ziyaretlerinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, muhtarlara teşekkür ederek, “Bizler her zaman birlikte çalışıyoruz. Yönetimimizdeki en önemli paydaşlarımızdan birisiniz. Sizlerin çalışmalarınıza her zaman destek olmaya çalışıyoruz. Biz de sizlerden destek alıyoruz. Tekrar Muhtarlar Günü'nüz kutlu olsun." dedi. Daha sonra söz alan Çakırlar, muhtarların en zoru başaran insanlar olduğunu belirterek, "Doğan da, nikah kıyan da, yakınını kaybeden de size gelir. Yaptığınız hizmet, bu ülkeye herkesten daha fazla. Muhtarlar Gününüz kutlu olsun.” şeklinde konuştu.

Ardından saat 12.30 sıralarında Kaymakam Özder, törene katılan muhtarlarla yemekte bir araya geldi. Törende Keşan Belediyesi’nin Bando ekibinin olmaması da dikkatlerden kaçmadı.