Keşan’da siyasi anlamda tarihi gün 

-Keşanlı milletvekili adayları dün bir araya geldi

-Katılımcılar Erdoğan Demir ile Medya Keşan ve Keşan Postası’na teşekkür etti

-Bu tarihi buluşma Medya Keşan ve Keşan Postası’ndan da canlı yayınlandı

BÜLENT SAYLAM- MEHMET AYTAÇ

Gazetemiz Haber Sorumlusu Erdoğan Demir’in, yazdığı “Keşanlı Milletvekili adaylarına  çağrımdır “başlıklı köşe yazısına, Keşanlı Milletvekili adaylarından cevap geldi.

Bilindiği gibi Demir, 8 Mayıs tarihli Medya Keşan Gazetesi ile Keşan Postası Sitesi’nde yer alan köşe yazısında Keşanlı adaylar; AK Parti Edirne Milletvekili ve 28. Dönem Milletvekili adayı Fatma Aksal, CHP 28.Dönem Milletvekili Adayı Ufuk Kanışkan, MHP 28.Dönem Milletvekili Adayı Ayvaz Yalaza, Vatan Partisi 28. Dönem Milletvekili Adayı Çetin Alabak, Memleket Partisi Milletvekili Adayları Erdem Bircan, Dilek Gayretçi, Cemalettin Erken, Komünist Partisi Milletvekili Adayları Muammer Alan ve Mustafa Alan ile Bağımsız Milletvekili Adayı Ergin Arslan’a çağrıda bulunarak birlik beraberlik çağrısında bulunarak, milletvekili adaylarının Keşanlı seçmenlerin de bekledikleri bu birlik beraberlik tablosunu arzuladıklarını belirtmişti.

Keşanlı adaylardan Fatma Aksal ve Ayvaz Yalaza,  Demir’in bu çağrısına  programları olduğu için katılamayacağını belirtirken, diğer Adaylar Ufuk Kanışkan, Çetin Alabak, Erdem Bircan, Dilek Gayretçi, Cemalettin Erken Muammer Alan, Mustafa AlanErgin Arslan ise bu çağrıya olumlu cevap vermişti.

Şapçı Prestij Hotel’de saat 11.30’da gerçekleşen toplantıya; CHP Keşan İlçe Başkanı Saner Özdilek, Memleket Partisi Keşan İlçe Başkanı Salih Kirezci, DEVA Partisi Keşan İlçe Başkanı Kerem Harmanlı, Milletvekili Adayları; Ufuk Kanışkan, Çetin Alabak, Erdem Bircan, Dilek Gayretçi, Cemalettin Erken ve  Ergin Arslan katılırken, Mustafa Alan ile Muammer Alan ise son dakikada değişen programları nedeni ile katılamadı.

Toplantıda ilk olarak konuşan Demir, Medya Keşan ve Keşan Postası’nda “Keşanlı Milletvekillerine Çağrımdır” başlıklı köşe yazısı üzerine bu çağrısına cevap vererek katılan ilçe başkanları ile milletvekili adaylarına teşekkür ederek, “Bir vatandaş olarak, bir seçmen olarak, en son da bir gazeteci olarak Keşanlı milletvekilleri adaylarını bir araya gelmeye davet ettim. Sağ olsun kendileri de beni kırmayarak bu davete katıldılar. 40 yıldan bu yana gazetecilik yapıyorum, 40 yıldan bu yana böyle bir birliktelik görmedim. Bugün gerçekten çok gurur duydum, Keşanlı adaylar bugün bir araya geliyor. Bütün partilerin adaylarının burada olması gerçekten önemli. Bir arada fotoğraf vermek, güzel bir şey. Çünkü Türkiye'de yaşananları görüyoruz, seçim öncesi yaşanan çatışmalar bu yaşananlara karşı Keşanlı adayların bu davranışı çok önemli. Bugün AK Parti Milletvekili ve Milletvekili adayı Fatma Aksal ile MHP Edirne Milletvekili adayı Ayvaz Yalaza,yoğun programları nedeniyle katılamazken, programa katılacaklarını açıklayan Komünist Parti Edirne Milletvekili adayları Muammer Alan ve Mustafa Alan ise son dakikada değişen programları nedeniyle katılamadı. Bana göre Keşan’daki bu buluşma siyasi anlamda tarihi bir buluşmadır. Ben bu buluşma için bizlere Şapçı Prestij Hotel’de bu imkanı sağlayan sayın Mustafa Şapçı’ya da teşekkür ediyorum" dedi.

Demir daha sonra sözü ilçe başkanlarına verdi.

İlk olarak konuşan CHP Keşan İlçe Başkanı Saner Özdilek şunları söyledi: “Öncelikle sizlere teşekkür ederim. Aslında bizim parti felsefemize politikamıza uyan bir durum var. Savunduğumuz şey şu, birlik ve beraberlik içinde yaşamayı öğrenmek. Buna uygun bir şekilde de milletvekili adayları ilçe başkanları gelmişler. 15 Mayıs’tan sonra da umuyorum ki ülke barış içinde huzur içinde uyanacağı bir güne başlayacak. Mutlu olacağız, yüzümüz gülecek diye düşünüyorum. Buraya katılan herkesin de bu düşüncede olduğunu düşünüyorum. Program için size teşekkür ediyorum.”

Özdilek’ten sonra söz alan Memleket Partisi Keşan İlçe Başkanı Salih Kirezci de, Medya Keşan Gazetesi ve Keşan Postası’na teşekkür ederek, “Hakikaten özlediğimiz bir tablo, genel siyasette de, yerel siyasette de yıllardan beri özlediğimiz bir tablo. Keşke tüm partiler katılım sağlasaydı, özellikle iktidar ve iktidara yakın olan partilerde burada olsaydı da, insanlar, bizi dinleyenler, bizi seçecek olanlar, sayın vekillerimizi seçecek olanlar, sorunlarla ilgili olarak bazı konuları öğrenebilseydi. Ama maalesef bu olmuyor, sizi bu konuda bir kez daha kutluyorum. Biz de parti olarak kurulalı 3 yıl oldu. Edirne adaylarımızı belirledik. 3 adayımız Keşanlı 1 adayımızda Edirneli, seçim sürecinin barış içerisinde, fedakarca ve başarılı geçmesini diliyorum. Tüm partili arkadaşlarıma da başarılar diliyorum."  dedi.

Kirezci’den sonra konuşan DEVA Partisi Keşan İlçe Başkanı Kerem Harmanlı da şunları dile getirdi: “Müthiş bir organizasyon önce emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Kin, öfke, nefret, iftira dilinin ülkemize getirdikleri ortada. Hayat pahalılığı,işsizlik, adaletsizlik, biz umutla yarınlara bakmak istiyoruz. Keşan’ımıza Edirne’mize ve ülkemizin her yerinde görmek istiyoruz. Yarınlara umutla bakmak istiyorsak, ortak akılla, samimiyetle, birleşe birleşe kazanacağız, teşekkür ederim.”

İlçe Başkanlarının ardından Milletvekili adayları konuşarak düşüncelerini dile getirdiler.

İlk olarak Memleket Partisi Edirne Milletvekili Adayı Dilek Gayretçi konuşarak şunları söyledi. “1989 doğumluyum. 3 çocuklu bir ailenin ilk çocuğuyum. Evliyim 2 çocuğum var. İlk siyasi hayatıma Yenimuhacir Beldesi Cumhuriyet Mahallesinde muhtar azası olarak başladım. Muharrem İnce’nin fikirleri bana daha uygun geldiği için onun partisini tercih ettim. Gençlere daha verimli çalışmalar yapacağına inandığım için ne sağdan ne soldan Atatürk’ün yolundan diyerek devam ediyorum.”

Daha sonra konuşan Memleket Partisi Edirne Milletvekili Adayı Erdem Bircan da öncelikle bu organizasyon için teşekkür ederek, “Keşan Bölgesinin siyasette atıl gördüğümüz için partimiz adına biz de 3 adayla bu bölgeden çıkma kararı aldık. Bu bölgeden kim olursa olsun biz rakip gibi görünsek de aynı bölgenin insanlarıyız. Muhakkak mecliste Keşan’ın temsil edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Tüm arkadaşlara başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

Bircan’dan sonra konuşan Memleket Partisi Edirne Milletvekili Adayı Cemalettin Erken de "1968 İpsala Koyunyeri Köyü doğumluyum. 30 yıldır Keşan’da yaşıyorum. Buradaki arkadaşları şahsen tanıyorum. Aktif olarak siyaset yapıyorum. Daha önce İYİ Parti’de ilçe yönetimindeydim. Şu an Memleket Partisi Milletvekili Adayıyım. Aynı zamanda Mustafa Kemal Paşa Mahallesinde 1. azayım. Bütün arkadaşlarıma başarılar diliyorum.” dedi.

Erken’den sonra söz alan Bağımsız Milletvekili Adayı Ergin Arslan ise Bu toplantının bir demokrasi örneği olduğunu vurgulayarak  konuşmasını şöyle tamamladı: “Keşan olmak örnek olmaktır. Edirne olmak örnek olmaktır.” söylemini destekleyen bir tablo. Burada bulunan tüm adaylarımıza kaygısı memleket olduğu için teşekkür ederim. Dünya senden olmayanlarla hoştur. Farklı renklerle hoştur. 6 aydır adayım. Seçim sürecinde Türkiye’nin ilk milletvekili adayı oldum. Olabildiğince kendimi anlattığımı düşünüyorum. Partilerin tamamına içlerindeki demokrasi yoksunluğu nedeniyle tavırlıyım. Adaylara ve kişilere tavırlı değilim. Parti anlayışının bütün partilerde değişmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle Edirne bölgesinde bağımsız aday olarak ciddi bir mücadele verdim. Hepinize başarılar ve teşekkürler ediyorum.”

Arslan’dan sonra Vatan Partisi Edirne Milletvekili Adayı Çetin Alabak da şunları konuştu. “İlçe Başkanı, milletvekili arkadaşlarımla burada beraber olmaktan dolayı çok mutluyum. Ayrıca Erdoğan (Demir) arkadaşımıza da bu tabloyu yaşattığı için çok teşekkür ederim. Bu birliktelik Keşan için hayırlı olsun. Daha sonra da vatanımıza, milletimize hayırlı olsun. Benim buraya geliş amacım önce Keşan’daki bu birlik beraberliği toplumumuza, halkımıza göstermek ve bundan sonra bunun Türkiye için de birlik olduğumuzu göstermek aslında çok önemli. Partimizin görüşlerini anlatacak değiliz. Onları sahada anlatıyoruz. Biz birbirimize rakip partileriz ama düşman değiliz. Düşman ararsak eğer içimizde düşmanlar bizim dışımızda emperyalist ülkelerdir. Türkiye’mizde gözü olan ülkelerdir. Bizim birlik ve beraberliğimizi bozmak isteyenlerdir. Halkımız bilsin, biliyor da zaten. Ben ve Vatan Partisi olarak da ne Cumhur İttifakına ne Millet İttifakına ve diğer cumhurbaşkanı adaylarına oy vermeyeceğiz. Çünkü ikisinin de siyasetlerine söylemlerine güvenmiyorum."

Toplantıda son olarak konuşan CHP Ufuk Kanışkan da, düzenlenen bu organizasyon nedeniyle teşekkür ederek, konuşmasına şöyle devam etti: “Öncelikle böyle bir organizasyon düzenlediğiniz ve bizleri bir araya getirdiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum. Keşke diğer milletvekili adayı arkadaşlarımız da vakitlerini kısa bir bölümünü buraya ayırabilseydiler. Yıllar önce bulunduğumuz mekanın üst katında bir derneğin organizasyonuydu. Bu tür buluşmaların aslında fikirleri açıklama platformu olarak devam ettiği dönemleri ne yazık ki mevcut iktidar ikliminde yitirdik. Yani tartışma kültürümüzü tartışmadan çok kendimizi rahatlıkla ifade edebilme kültürümüzü yitirdik. Hoşgörüyü net bir şekilde yitirdik. Programınızda sormuştunuz. ‘Eski Türkiye’den ne özlüyorsunuz?’ diye. Ben hoşgörüyü özlüyorum. Biri hakkında eleştiri yapabilmek biri hakkında o şahsın yanlışlarını söyleyebilmenin vatan hainliği, yabancı ülkelerle işbirlikçilik olmadığı böyle adlandırılmadığı dönemleri özlüyorum. Bu buluşma çok güzel. Önümüzdeki dönemlere bir ışık tutar. Önümüzdeki dönemlerde herkes neden aday olduğunu, bölgesi için, Edirne için ne yapmak istediğini açıklayabileceği programlarda bir araya gelir. Biliyorsunuz seçim, demokrasinin şöleni. seçimler demokrasiyle taçlandırılıyor. seçim olduğunda da vatandaş tercihini ortaya koyuyor. Bazılarına yanlış gelse de o gün ertesi sabah üzülse de birilerinin bizi yönetmesi gerekiyor

Ben 14 Mayıs’a şöyle bir seçim olduğuna inanıyorum. Bir iklim var  ülkede, bu iklimin değişeceğini düşünüyorum. Yani sokağa çıktığımızda insanların yüzü gülmüyor ve insanlar birbirleriyle hoşgörü dışında saygı dışında bir üslupla konuşmaya zorlanıyor. Ayrıştırma o kadar fazla ki her beyanında hakaret olan her beyanında tehdit olan ve bir suçlama olan bir üslupla; gülen, bahar çiçekleri gibi rahat nefes alabildiğimiz özgür bir dönemin kapısını açacağını inanıyorum 14 Mayıs’ın. bizim artık birazcık rahatlıkla fikirlerimizi söylemek rahatlıkla nefes alabilme ihtiyacımız var katılan herkese teşekkür ediyorum. Her şeyin güzel olacağına inanıyorum saygılarımı sunuyorum.”

Toplantı konuşmaların ardından ikram ile sona erdi.