HABER:  BÜLENT SAYLAM

FOTO:  MEHMET AYTAÇ

2 Mart 2023 tarihinde gerçekleşen Keşan Belediye Meclisinin Mart ayı olan toplantısında alınan karar ile Keşan Vergi Dairesi Müdürlüğü’ne olan 26.752.573,65 TL tutarındaki vergi borcuna mahsuben 1315 ada 1 parselde kayıtlı taşınmazın Hazine adına takyidatsız (her türlü şerh, beyan, ipotek, haciz belirtilmesi vb.) olacak şekilde  tescil edilmesi yetkisinin Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na verilmesi CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) ve İYİ Parti Meclis oylarıyla reddedilmişti. Başkan Helvacıoğlu’nun açıklamasına AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, Keşan Belediye Başkan yardımcıları, meclis üyeleri, AK Parti Yönetim Kurulu Üyeleri ve partililer katıldı. Başkan Helvacıoğlu, Keşan Belediye Meclisinde takas maddesine hayır oyu veren meclis üyelerine tepki gösterdi.

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, 4 yıldır görevde olduklarını hatırlatarak açıklamasına şöyle devam etti: “Dört yıl oldu Keşan’da Belediye Başkanlığı Cumhur İttifakının belediye Başkanlığı ve Millet İttifakının da meclis çoğunluğuyla beraber bir görev yapıyoruz. Dört yıldır elimde uzun bir liste var. Bu hayırlar sebepsiz ‘hayır’lar Keşan’ın gelişimini etkileyen ‘hayır’lar.”

BU BİNA YİNE DEVLETİMİZİN OLACAK

Vergi borcuna konu olan Gençlik Merkezinin önünde olduğunu kaydeden Helvacıoğlu açıklamasına şöyle devam etti: “Gençlik merkezi yıllar önce burası planlanırken rahmetli Mehmet Gemici döneminde sonra Mehmet Özcan döneminde 18 uygulamalar yapılırken burası gençlik merkezine verildi. Her belediyenin 18 uygulamasında ve imar yapısında okullar, parklar belediye imar planlarında çıkar. Ve belediye derki burası spor alanı, burası okul alanı ve okullara verilir milli eğitime verilir gençlik spor bakanlığına verilir. Nitekim geçmiş dönemde diş hastanesi için arkamızdaki yeri tahsis edildi Mehmet Özcan başkanımın döneminde. Verilir ama siz bu binayı verdiğinizde bir daha alacak mısınız diye  Keşan'daki siyasi yapıya sormak lazım. Burası yaklaşık 14 yılda belediyenin tahsisi ile devam edecek. 14 yıl sonraya geldiğimizde bu bina gene kimin olacak yine devletimizin olacak. İşte bu binayı vermekte takas etmekten imtina eden belediye Meclisimizi size anlatacağım.”

GELİN KEŞAN’IN 26 MİLYONU CEBİNDE KALSIN

“Burası 15 dönüm yer ve 37 kişi çalışıyor bugün yapılsa bu binanın maliyeti 80-90 milyon TL. Bu tesisler uzun yıllar boyunca gençlerimize hizmet edecek. Bir başka değişle bu arsamızı değerlendirme durumumuz yok. Burası çok önemli bir başka değişle bu arsamızı başka bir şekilde burasını apartman yapacağız burasını karakol yapacağız burasını okul yapacağız diye başka şansımız yok ömür boyu da olmayacak. Milli Emlak müdürlüğümüze ‘bu arsayı kalıcı olarak yer değiştirelim' dedik. Meclisimiz daha önce aynı uygulamayı sarı kız caminde yaptı. Yapmasa canım kurban. ‘Sarı Kız Caminin arsasını devlete verelim diyanete verelim biz de borcumuzdan düşelim’ dedik. Gençlik Merkezinin bulunduğu arsanın değeri 26.752.000 TL ve vergi borcumuz var. Vergi borçlarımızı ödemek için bu arsanın değerini hesaplattık. Vergi dairesine 26 milyon borcumuzu ödemeyelim belediyenin kasasında kalsın. Biz o 26 milyon lirayla başka iş yapalım. Biz de gidelim pazar yerinin üstünü kapatalım, biz de gidelim bir başka alan yapalım, otopark yapalım eski belediye binasını yapalım harcatmayın bize 26 milyonu. Bu sene ödememiz gereken 26 milyonu ödemeyelim gelin Keşan'ın 26 milyonu cebinde kalsın.

‘HAYIR’LARLA 4 YIL GEÇTİ

Burası hep Gençlik Merkezi olacak ama maalesef ki hayır demekten başka bir şey demediler. kısacası başka bir yerde değerlendireceğimiz o parayı şimdi biz bu sene 26 milyon ya dile kolay bütçenin nereden baksan %10’unu %15’i. Meclisimizin muhalefet grubundan çok İYİ Partili kardeşlerimiz Cumhuriyet Halk Partisi’ni dinledikleri için Cumhuriyet Halk Partililer yönettiği için belediyeyi. Hayır dediler ve reddettiler. 2019 yılından bu yana 38 olan meclis gerçekleştirdik. Getirdiğimiz 25 projeye geçen hafta ‘hayır’ dedikleri gibi bunlara da ‘hayır’ dediler. Hem ‘hayır’ diyorlar hem seçenek sunmuyorlar hem de proje getirmiyorlar. Maalesef ‘hayır’larla 4 yıl geçti.

KEŞAN’IN BAŞINA DA EN BÜYÜK FELAKET MİLLET İTTİFAKININ ÜYELERİ

“2019 yılında göreve geldiğimiz tahmini bütçemiz 100 milyonken devraldığımız borç 80 milyondu. Başka bir değişle 2019'da belediyeyi %80'ini borçlu devraldık. 2023 yılı itibari ile ise yıllık tahmini bütçemiz 855 milyonken borcumuz 242 milyon TL yani bütçe %80 borçlu iken devir aldığımızda bütçe biz bu borçu bütçeye oranlarsa % 28 düşürmüşüz. Bu borcumuzu da ödemiş olsaydık % 22’lere borcumuz düşecekti. Koronavirus geçirdik, ekonomik kriz, savaş deprem yani dört yılda. En önemlisi de meclis, en büyük deprem meclis en büyük koronavirus meclis en büyük ekonomik meclis biz gene işin içinden çıkacağız. Meclis en büyük felaket hani Türkiye başına felaketler geliyor ya dünyanın başına Keşan’ın başında da en büyük felaket Cumhuriyet halk Partili Millet İttifakının üyeleri. Sevgili Cumhuriyet Halk partili hemşerilerim, Keşan'da yaşayan herkese sesleniyorum ne olur belediyemize sahip çıkın”

Gazetemiz editörü Mehmet Aytaç, 26 milyonluk borcun hangi yıla ait olduğunu sordu. Başkan Helvacıoğlu da 2022 yılına ait olduğunu söyledi. 

Aytaç’ın ‘Diğer yılların borcunu ne yaptınız? Örneğin 2019, 2020, 2021 yılında’ sorusuna da Başkan Helvacıoğlu, o yıllara ait vergi borçlarını ödediklerini söyledi. 

Aytaç’ın ‘bunu niye ödemediniz?’ sorusuna da Başkan Helvacıoğlu da şu yanıtı verdi: “Niye ödemedik meclis yaptı bunu daha önce borcumuza karşılık Sarı Kız Camii’nin arsasını verdi. Şimdi rakam büyük sıkışalım diye yapmadılar.”