RDOĞAN DEMİR

Türkiye’de düzenlenen Uluslar arası İngilizce Dil Olimpiyatı (HIPPO)’nda Türkiye 1.si olan ve İtalya’da düzenlenecek yarışmaya Türkiye’yi temsilen katılacak olan Anafartalar İlkokulu öğrencileri bugün İtalya’da düzenlenecek yarışmaya katılmak üzere İtalya’ya gidecek.

Dün Raşit Efendi Okulu’nda düzenlenen törene Okul Müdürü Hayati Gülver, Anafartalar İlkokulu İngilizce Öğretmeni Eylem Sezen Yavuz ve Nehir Öner (HippoLittle) Merve Yılmaz (HippoLittle) ve Kerem Yoluç (Hippo 1) katıldı. 

Törende ilk olarak konuşan Yavuz, bu yarışmayı internet sitelerinden araştırıp öğrendiğini belirterek “Sonra öğrencilerimizle dil olimpiyatlarına katılmaya karar verdim. Önce kendi aralarında bir sınav yaptıktan sonra öğrencilerimi yarışmaya kaydettim ve çeyrek finale kaldılar. Çeyrek final okulumuzda oldu sorular bana geldi. Daha sonra 12 öğrencimden 3 öğrencim geçti. Sonra bir görevli yollandı bu arkadaş öğrencilerimi sınava soktu. Bu 3 öğrencim yarı finalde de başarı göstererek Dünya Finalleri için Roma’ya gitmeye hak kazandı. Yarın (Bugün) İtalya’ya hareket edeceğiz. HIPPO Dünya finali İtalya Roma’da yapılacak. Dünya finallerine 50 ülkeden 70 bin öğrencinin katılımı ile gerçekleşecek. Öğrencilerimiz orada kendi yaş kategorilerinde yarışacaklar. Genelde bu sınavı özel okul öğrencileri tercih ediyor. Ben kendi öğrencilerime güvendiğim için devlet okulu olmamıza rağmen sınava soktum ve çok büyük bir başarı gösterdi öğrencilerim, şu anda dünya finallerine Türkiye’den giden tek devlet okuluyuz. Bu bizim için de gurur verici bir olay”  şeklinde konuştu.

Daha sonra konuşan Anafartalar İlkokulu Müdürü Hayati Gülver de yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Öğrencilerimizin yabancı dil alanında gösterdiği başarı okulumuz olarak bizi çok gururlandırdı. Öğrencilerimiz devlet okulunda okuyorlar. Bu başarıyı özellikle yabancı dil konusundaki seviyenin düşük olmasına rağmen gösterdikleri başarı Keşan’ımızdan böyle öğrencilerin çıkması bizleri çok mutlu etti. Umarım İngilizce öğretmenimizin de rehberliğinde bu öğrencilerimizin sayısı giderek artar. Bu sayı 2-3’ten 5’ler 10’lara 15’ler çıkar. Hem Keşan’ımızı hem Edirne’mizi hem de ülkemizi yurt dışında başarılı bir şekilde temsil ederler. Ben kendilerini ve İngilizce öğretmenimizi tebrik ediyorum ve İtalya yolunda kendilerine başarılar diliyorum.”

Ardından yarışmaya katılacak öğrenciler de yarışma öncesi duygularını ve düşüncelerini anlattı.

İlk olarak konuşan Merve Yılmaz şunları söyledi: “Ben Anafartalar İlkokulu öğrencisiyim. Türkiye’yi İtalya’da temsil edeceğim için çok heyecanlıyım. Orada yeni arkadaşlarımla tanışacağım için de çok heyecanlıyım.” 

Daha sonra konuşan Kerem Yoluç da şunları kaydetti: “Ben Anafartalar İlkokulu’ndan mezun oldum. Geçen yıl yarışmaya girdiğimde Anafartalar İlkokulu’nda okuyordum. Ortaokul öğrencisiyim. İtalya’ya gideceğim için çok heyecanlıyım. Yeni arkadaşlarla tanışacağım için de çok heyecanlıyım. Farklı tatlar tadacağım, Öğretmenime ve arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Türkiye’yi İtalya’da en iyi şekilde temsil etmek istiyorum ve temsil edeceğim için mutluyum. Bu benim için bir gurur kaynağı olacak. 

Son olarak konuşan Nehir Öner de şöyle konuştu: “Anafartalar İlkokulu öğrencisiyim.Ülkemi İtalya’da temsil edeceğim için çok mutluyum, orada yeni arkadaşlarla tanışacağım. Yeni yemekler tadacağım. Ülkemi en iyi şekilde temsil etmek için elimden geleni yapacağım” 

 Yavuz yaptığı açıklamada HIPPO ile ilgili şu bilgileri verdi: “HIPPO, 50’den fazla ülkede 70.000’den fazla katılımcı ile uygulanan Uluslararası İngilizce Dil Olimpiyatıdır. HIPPO’nun amacı, İngilizce diline ilgi duyan insanları ve kültürleri bir araya getirerek kaynaşmasını sağlamaktır. Uluslararası geçerliliği olan bu Olimpiyat sayesinde katılımcılar, dünya çapındaki standartlarda İngilizce seviyelerini ölçebilirler.

HIPPO Sınavı Çeyrek Final, Yarı Final ve Final olmak üzere 3 aşamadan oluşmaktadır.

HIPPO sınavına ana dili İngilizce olan öğrenciler katılamaz.

Final Sınavı’na girmeye hak kazanan öğrenciler için İtalya’da konaklama, yeme-içme ve sınav giriş ücretini HIPPO Sınav Merkezi karşılamaktadır.

Finaller Venedik’te düzenlenir ve konaklama, yeme-içme ve sınav giriş ücreti HIPPO tarafından karşılanır. Bu aşamada başarı gösteren öğrenciler de Finale davet edilirler. Bu yıl finaller Roma’da gerçekleştirilecek. Bu olimpiyatlarda başarı gösteren öğrenciler genellikle özel okul ya da Bilsem de eğitim gören öğrencilerdir.

Anafartalar okulumuzdan ilk yapılan çeyrek finale 12 öğrenci katıldı, sınav koordinatör öğretmen Eylem Sezen Yavuz gözetiminde yapıldı. 3 öğrencimiz geçti ve sonrasında Hippo tarafından gönderilen bir yetkili gözetiminde yarı final sınavına girdiler sınav sonuçları İtalya Merkezde değerlendirildi ve bu 3 öğrencimiz İtalya Roma’da yapılacak olan Dünya Finallerine gitmeye hak kazandılar.

Finaller 27-30 Eylül de katılacak öğrencilerimiz:

Nehir Öner (HippoLittle)

Merve Yılmaz (HippoLittle)

Kerem Yoluç (Hippo 1)

(Toplamda 6 tane yaş kategorisi vardır.)

UÇAK BİLETLERİ KEŞAN 

BELEDİYESİ’NDEN 

Sadece uçak biletlerimiz Keşan Belediyesinin katkılarıyla alındı. Diğer masraflarımız da Hippo tarafından karşılanacağı öğrenildi.