HÜSEYİN ÜNSAL YÜCEL

Keşanlı hayvanseveler, 81 il ve ilçelerinde eş zamanlı yapılan basın açıklamasıyla en son Konya Büyükşehir Belediyesi hayvan barınağında infiale yol açan görüntülerle gündeme gelen köpek ölümlerine tepki gösterdi.

Geçen pazar günü, saat 14.00’te Mehmet Gemici Cennet Bahçesi önünde toplanan hayvanseverler, ‘Sokak hayvanları sahipsiz değil’ başlıklı basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını okuyan Yasemin Opçin, “Bu gün bir Müslüman ülkeye, bir uygar ülkeye ve bir hukuk devletine yakışmayacak biçimde merhamet, sevgi ve insanlık duyguları taşlaşmış yüreklerini terk etmiş adeta cinnet geçiren küçük bir azınlık olan kanlı bir şer çetesi zavallı sokak köpeklerine toplatılıp öldürülsünler diye savaş açmış durumda. Ne yazık ki bu kanlı şer odakları ‘devlet bizim arkamızda’ diye cüretkarca açıklamalar yapabilecek kadar gözlerini kan bürümüş durumdalar. Devletin ilgili kurumları ise, sokak hayvanları sorununun tek sebebi bakımevi kurmayan kısırlaştırma yapmayan belediyeler olmasına rağmen, bazı siyasilerin ve odakların etkisi ile hedefe hayvanların toplatılması ve öldürülmesini koymaya devam ediyor” dedi.

SONUNA KADAR YAŞAM HAKLARI İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci'ye yaptıkları çağrının dikkate alınmadığını öne süren Opçin, "Sayın Cumhurbaşkanımızın örnek gösterdiği Konya Büyükşehir Belediyesi'nde köpeklerin kafalarına küreklerle vurularak öldürüldüğü görüntüler yurt çapında büyük infiale sebep oldu. Bu barınağın büyük yaşam alanlarına doldurulmuş binlerce köpeğin aç sefil durumda ölen başka köpekleri yiyerek yaşamlarını sürdürmeye çalıştığı orayı ziyaret eden gönüllülerce bizzat tespit edildi. Buna rağmen Sayın Bakan Vahit Kirişci, hayvanları ormanlara kurulacak dev sürgün etme gibi katliam ve üremede artış getirecek vahim yanlışları, yanlış kurumlar ile gündeme getirmeye devam ediyor. Belediyelerin görev ihmallerinin bedelini, 'belediyeler kısırlaştırma yapmadığı için bu dünyaya kendi iradeleri dışında gelen hayvanlara' ödettirmeyeceğiz. Sonuna kadar hayvanların yaşam hakları için mücadele edeceğimizi gerek kurumlara ve gerekse köpekler öldürülsün, diyen kanlı şer odaklarına buradan bir kez daha haykırıyoruz" diye konuştu.

BAKIMEVLERİNDE HAYVANLAR AÇ SUSUZ ÖLÜMLERE MAHKUM EDİLDİ

Yasemin Opçin, açıklamasını şöyle tamamladı: “Resmen zehir ve kıyma alarak 100 yıl boyunca zehirleyerek öldüren belediyeler 2004 yılında çıkan 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’ndan 18 yıl geçmesine rağmen hala daha bakımevi kurmadılar, hayvanları toplarken birazını öldürüp kalanları da başka şehirlere kırsala çöplüklere atmaya devam ettiler. Bu dönemde Konya, Balıkesir, Denizli, Samsun, Trabzon, İstanbul, İzmir, Aydın, Gaziantep, Erzincan, Kocaeli, Mersin ve Beykoz gibi büyük yaşam alanlı dev bakımevleri yapılan şehirlerde, bir taraftan katliamlar devam edip, bakımevlerinde hayvanlar aç susuz ölümlere mahkum edilirken, sokak hayvanı sayısı dev bakımevlerine götürmek bahanesi ile ilçelerin birbirlerine köpek atmaları sebebi ile patlayarak artmaya devam etti”