* Helvacıoğlu’nun ısrarla istediği su zammı talebine “evet” diyen İYİ Partili meclis üyelerinin bu kararını eleştiren İYİ Parti İlçe Başkanı Kılavuz; “Bu, partimizin kararı değildir. İYİ Parti su zammına hayır diyor” çıkışını yaptı.

MEHMET AYTAÇ

Dün düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulunan Ahmet Kılavuz, “Meclis üyelerimiz bu kararın hesabını Keşan halkına nasıl verecek bilmiyorum” dedi.

İYİ Parti İlçe Başkanlığı’nda yönetim kurulu üyeleri ile birlikte dün bir açıklama yapan Kılavuz, Keşan halkının Mevlid Kandili’ni kutladıktan sonra gündemi değerlendirdi.

“SU ZAMMI PARTİMİZİN KARARI DEĞİLDİR”

Kılavuz, Belediye Meclisi’nde İYİ Partili meclis üyelerinin desteğiyle alınan su zammı kararının, İYİ Parti Keşan İlçe Başkanlığı’nın almış olduğu bir karar olmadığını vurgulayarak; “Kararı, meclis üyelerinin kendi inisiyatifleriyle aldıklarını önemle belirtmek isterim. İYİ Parti İlçe Başkanlığı’nın bu konu ile ilgili tutumu, bu ekonomik kriz ortamında halkımızın sırtına ekstra bir yük bindirmemek adına bu karara hayır denmesi yönünde olurdu. Kararın hesabını Keşan halkına nasıl verecek meclis üyelerimiz, onu da bilmiyorum. Bu onların şahsi fikirleriydi. Bizim partimizi bağlamıyor. Bizim partimizin bu konudaki tavrı nettir, su zammına hayırdır” şeklinde konuştu.

“GRUP TOPLANTILARINI BİRLİKTE YAPMIYORUZ, YAPAMIYORUZ”

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılavuz, “Belediye Meclisi öncesinde, meclis üyeleriniz ile birlikte grup toplantısı yapmıyor musunuz?” şeklindeki soruya; “Yapmıyoruz, yapamıyoruz” cevabını verdi.

“MUTLAKA BİR DİSİPLİN SÜRECİ OLUR”

Kılavuz; “İYİ Partili Belediye Meclisi üyeleriyle ilgili bir disiplin soruşturması planlıyor musunuz?” sorusunu ise; “Kongre sürecinden sonra gerekenler yapılacaktır. Çünkü bu ittifaka da zarar veren bir süreç. İki kere hayır dediğiniz şeye niye şimdi evet diyorsunuz. Veya neden 3 aydır bu olayı sürüncemede bırakıyorsunuz? Evet diyecekseniz ya başta evet deyin, demeyecekseniz de bu işi sonuna kadar götürün. Bu %15 zam olayı, bu gün bir asgari ücretlinin yaklaşık %2-3 oranında maaşından bir kısmı etkiliyor. Bugün insanlar, çocuğuna defter alamıyorken, okula giderken cebine para koyamıyorken, insanlar bu kadar zor durumdayken %15 zammı da ben anlamış değilim. Bizimle almadılar bu kadarı. Bu kadar net konuşuyorum. Bu zamana kadar sustuk ama artık söylemek zorundayım. Bu işin bir disiplin süreci olur diye düşünüyorum. Seçimlerden sonra değerlendirilecektir mutlaka” şeklinde cevapladı.

“İTTİFAK ORTAĞIMIZ DA ZOR DURUMDA KALIYOR”

İYİ Parti içindeki sıkıntı ve iletişimsizliğin ne zamandır devam ettiğine yönelik soruya da Kılavuz, şu cevabı verdi: “İletişimsizlik, bizden önce de devam ediyordu. Biz bu arkadaşları toplantılara çağırmadığımız söylendi. Biz onları 2 senedir partimize hatta resmi tebligatla da çağırdık, gelmedikler. Sözle de çağırdık, gelmediler. Sonra en ufak bir olayı bahane ettiler. Bu süreç bizim için sıkıntılı bir süreç. Millet İttifakı için de sıkıntılı bir süreç. Burada Millet İttifakı ortağımız da zor durumda kalıyor. Biz de zor durumda kalıyoruz. Onlara oy veren seçmen de zor durumda kalıyor.”