BÜLENT SAYLAM

Kocaman, vergi borçları affı, ehliyet affı, KYK borcu, sigorta primi borçları affını da kapsayan yapılandırma ile ilgili değerlendirmede bulundu. 

Kocaman, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin kamuya olan tüm borçları kapsayan düzenlemeyle ilgili açıklamaları olduğunu söyledi. Kocaman, yapılan düzenlemenin esnafa hayırlı olmasını diledi.

Hasan Kocaman, önceki gün Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin kamuya ait borçları kapsayan yapılandırma ile ilgili açıklamaları olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Vergi borçları affı, ehliyet affı, KYK borcu, sigorta primi borçları affını da kapsayan yapılandırma paketinin ayrıntılarını dün Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati açıkladı. Vatandaşın kamuya olan tüm borçlarını kapsayan düzenlemeyle borçların gecikme cezaları ve faizleri silinecek. Yapılandırma paketi, 31 Aralık 2022 tarihine kadar olan borçlar için geçerli olacak. Borçlar taksitle veya peşin olarak ödenebilecek. Şimdiye kadarki yapılandırmalarda taksit sayısı en fazla 18 olurken yeni yapılandırma paketinde vade sayısı 48 olarak açıklandı.”

Bakan Nebati’nin Bağ-Kur'luların merakla beklediği ihya açıklamasının olduğunu kaydeden Kocaman değerlendirmesini şöyle sonlandırdı: "Bakan bey, Bağ-Kur sigortalılık sürelerinin durdurulması ve ihya edilmesine olanak sağlayacaklarını söyledi. 2 bin TL'nin altındaki vergi, faiz ve cezaların silinmesiyle ilgili ise Bu borçlar nedeniyle vergi dairelerinin takip işlemi yapmayacağını dile getirdi. Esnafımıza hayırlı olmasını diliyoruz."