BÜLENT SAYLAM

ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) süreci başlayan İpsala’nın Korucuköy ve Hacıköy’de yapılması planlanan toplam 4 GES (Güneş Enerji Santrali) için HKT (Halkın Katılımı Toplantısı)’ler 12-13 Eylül 2023 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Hacıköy’de 3 ve Korucuköy’de 1 adet GES’in toplam proje bedeli ise 4 milyar 647 milyon 878 bin 382 TL. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ÇED duyuru listesinde yer alan GES’lerin HKT’leri şöyle:

* HACIKÖY 2 DEPOLAMALI GES

ÇED Powergy Elektrik Enerjisi Üretim A.Ş. tarafından yapılması planlanan Hacıköy 1 Depolamalı Güneş Enerjisi Santrali (GES Kurulu Güç: 35 MWm/27 MWe/Depolama Kurulu Güç: 27 MWh, 50 Ha) projesi ile ilgili ÇED halkın görüşüne açıldı. 

HALKIN KATILIMI TOPLANTISI 12 EYLÜL’DE

Söz konusu projeye ilişkin, halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla ÇED Yönetmeliğinin 9. maddesi gereğince 12 Eylül 2023 tarihinde Halkın Katılım Toplantısı düzenlenecek.

* HACIKÖY 1 DEPOLAMALI GES

ÇED süreci başlayan Powergy Elektrik Enerjisi Üretim A.Ş. tarafından yapılması planlanan Hacıköy 1 Depolamalı Güneş Enerjisi Santrali (GES Kurulu Güç: 29,875 MWm/23,9 MWe/Depolama Kurulu Güç: 23,9 MWh, 36 Ha) projesi ile ilgili ÇED halkın görüşüne açıldı. 

HALKIN KATILIMI TOPLANTISI 12 EYLÜL’DE

Söz konusu projeye ilişkin, halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla ÇED Yönetmeliğinin 9. maddesi gereğince 12 Eylül 2023 tarihinde HKT (Halkın Katılım Toplantısı) düzenlenecek.

* KORUCUKÖY GES VE ENERJİ DEPOLAMA TESİSİ

ÇED süreci başlayan İpsala Korucuköy’de Ecowind 2 Enerji A.Ş. tarafından yapılması planlanan Korucuköy Güneş Enerji Santrali (83,75 MWm / 67 MWe - 77,5 ha) ve Enerji Depolama Tesisi (67 MWe / 67 MWh) projesi ile ilgili ÇED halkın görüşüne açıldı.

HALKIN KATILIMI TOPLANTISI 13 EYLÜL’DE

Söz konusu projeye ilişkin, halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla ÇED Yönetmeliğinin 9. maddesi gereğince 13 Eylül 2023 tarihinde Halkın Katılım Toplantısı düzenlenecek.

* HACIKÖY GES VE ENERJİ DEPOLAMA TESİSİ

ÇED süreci başlayan Ecowind 2 Enerji A.Ş. tarafından yapılması planlanan Hacıköy Güneş Enerjisi Santrali (68,75 MWm / 55 MWe - 81,31 ha) ve Enerji Depolama Tesisi TESİSİ (55 MWe/55 MWh) projesi ile ilgili ÇED halkın görüşüne açıldı. 

HALKIN KATILIMI TOPLANTISI 13 EYLÜL’DE

Söz konusu projeye ilişkin, halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla ÇED Yönetmeliğinin 9. maddesi gereğince 13 Eylül 2023 tarihinde Halkın Katılım Toplantısı düzenlenecek.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından yapılan açıklamada “ÇED Başvuru Dosyasını İncelemek isteyenler Bakanlık Merkezinde veya Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinde duyuru tarihinden itibaren raporu inceleyerek, zamanlama takvimi içerisinde proje hakkında Bakanlığa veya Valiliğe görüş bildirebilirler. Halkın Katılımı Toplantısı yeri ve saati ile ilgili ÇED İzin Denetim Genel Müdürlüğü ve Edirne Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünden bilgi alınabilir. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur.” İfadeleri kullanıldı.