BÜLENT SAYLAM

Yaz mevsiminin gelmesiyle beraber açtığı çiçeklerle doğayı mor renge boyayan lavanta çiçeği, fotoğraf çekimleri için birçok kişinin odak noktası haline geldi. Birçok vatandaş ve turistler bir birinden güzel pozlarla renkli fotoğrafları çekmek için açık hava stüdyolarına dönüşen lavanta tarlarını ziyaret ediyor.  

Keşan’ın Siğilli Köyünde lavanta üreticisi Durhan Yakın, 3 yıl önce Tekirdağ’daki lavanta işletmecisi arkadaşının tarlasının gezdikten sonra lavanta üretici olmaya karar verdiğini ifade etti.  

Lavanta üreticisi olmaya karar verdikten sonra lavantanın nerelerde yetiştirilebileceğini ve nasıl yapılacağını araştırmaya başladıklarını belirten Yakın, ailesiyle görüştükten sonra yaklaşık 12 dönümlük araziye lavanta ekmeye başladıklarını söyledi. 

Üretici Durhan Yakın, son 2 yıldır dış çekim gibi çekimler için stüdyo olarak kullanıldığı gibi ailelerinde gezmek için gelip fotoğraf çekimi yapabildiğini ifade etti. 

Çekimlerin yanı sıra kendilerinin lavantadan üretilen bal, sabun, kolonya, krem ve lavanta yağı gibi ürünlerinin satısını yaptıklarını belirten Yakın, lavantanın birkaç çeşidi olduğunu ve kendi ektikleri ürünün tıbbi olan cinsten olduğunu vurguladı.

Genel olarak üretimde her şeyde kendilerinin ilgilendiklerini ve tüm ürünleri kendi tarlalarından elde ettiklerini dile getiren Durhan Yakın, bakımda yetişemedikleri yerde işçi getirttiklerini söyledi. 

BU CİNSİN ÇİÇEĞİNİN ÇAYI DAHİL İÇİLEBİLİYOR

Kendilerinin de sağlık sektöründe çalıştıklarını ve bu yola ilk çıktıklarında amaçlarının tıbbi aromatik bitki olarak ekmek olduğunun altını çizen Yakın; “Bu cinsin çiçeğinin çayı dahil içilebiliyor. Lavantanın diğer cinslerin çiçeğinin çayı içilemediği gibi zehirleme ihtimali var. Çünkü o tip bazı lavanta çeşitleri sadece kozmetik amaçlı üretiliyor. Bizim ektiğimiz cinslerde böyle bir tehlike yok. Kendimizde papatya çayının içine karıştırıp içiyoruz. Bunların yanı sıra adından da anlaşılacağı gibi tıbbi ilaçların içerisinde de kullanılmakta. İlaç fabrikaları tarafından işlenip, bebek kreminden el kremine olmak üzere birçok ilaç özellikli tıbbi ürünlerde kullanılabilmekte. Lavanta yağının baş ağrısı ve migren için kullanıldığı söylenmekteydi ve bizlerde bizzat deneyip baş ağrısını kestiği gördük. Gece birkaç damla yastığa damlatıldığı zaman sabah rahat bir şekilde uyumuş olarak uyanıyorsun. Baş ağrısı çekildiği zaman halk arasındaki tabiriyle şakak denilen alın bölgesine lavanta yağıyla masaj yapılmasının rahatlatıcı bir etkisi olduğunu belirtti. Nefes açma özelliği var. Enfeksiyon kapıldığı zaman hasta olarak yatarken yastığa damlatıldığında nefesi açıp rahatlatıyor.” diye konuştu.

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDAN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİYORLAR

Lavanta yağının özelliklerini bilen vatandaşlar tarafından çok ilgi gördüğünü ifade eden Durhan Yakın; “Lavanta yağının özelliğini binmeyen vatandaşlarımıza buraya ziyarete geldikleri zaman ne işe yaradığını bizler anlatmaya çalışıyoruz. Her sene kendimizi biraz daha geliştirerek lavanta hakkında bilmediklerimizi öğrenip gerekli bilgi alışverişini sağlıyoruz. Yağın faydasını bilen vatandaşlarımız sosyal medya hesaplarımızdan bizimle iletişime geçiyorlar. Faydalarını bilmeden görsel amaçlı gelenlere de bizler yağın faydalarını anlattığımız için onlarda çok memnun kalarak gidiyorlar.” dedi. 

LAVANTA BOZULDUKTAN SONRA YERİNE KOLAY KOLAY BAŞKA BİR ŞEY EKEMİYORSUNUZ

Kaliteli lavanta ekiminin püf noktalarına değinen Yakın, şunları söyledi; Fide üreticilerin yapmış olduğu yanlış uygulamalardan veya dikimi yapan üreticiye verdiği yanlış bilgilerden dolayı fide ekimde bazı olumsuzluklarla karşılaşabiliyoruz. Lavantayı genel olarak hiçbir hayvan yemiyor. Hatta çoğu dağlık yerlerde domuzla mücadele amaçlı ekiliyor. Lavantanın düşmanlarından biri mantardır. Lavanta bozulduktan sonra yerine kolay kolay başka bir şey ekemiyorsunuz. Bunların haricinde lavanta üretiminin çok olumsuz yönleri yok. Öncelikle muhakkak ot ile mücadelesini yapmanız lazım. Herhangi bir ilaç atamıyorsunuz. Çünkü tarlada ürünün ölümüne neden oluyor. Lavanta çok hassas bir bitki olduğu için ilacın yanı sıra doğal olmayan gübre dahil atılamıyor. Zaten yağın tahlili yapıldığı zaman ilaç kullanıp kullanılmadığı ortaya çıkıyor. Bunun doğal olma sebebi bizlerin sürekli otlarla mücadele etmemiz. Otla mücadeleyi ya elle yada traktör gibi araçların arkasına takılan çapalar ile yapılıyor.”

RENGİNİN GİDİP KOKUSUNUN GELMESİ GİBİ BÖYLE GÜZEL BİR ÖZELLİĞİ VAR

Lavantanın çok kısa süresi olduğuna değinen Durhan Yakın, açıklamasını şu ifadelerle tamamladı; “Bugünden itibaren yaklaşık olarak 25 günü falan kaldı. Bir değişiklik olmazsa 10 Temmuzdan sonra fotoğraf çekimine kapatacağız. 10 gün içinde bayramdan sonraya renginin solmaya başlayacağını tahmin ediyoruz. 25 gün sonrada bizler hasadı gerçekleştireceğiz. Çünkü yağını da kaçırmamamız gerekiyor. Lavantanın her yıl 10 Haziran gibi açıp 10 Temmuza kadar sürüyor. Maksimum 45 gün bu halde duruyor. Dış ve profesyonel çekim için gelecek olanların Temmuzun ilk haftasını çok beklememesini tavsiye ediyorum. Çünkü bunun açma süresi çok kısa. Yavaş yavaş solmaya başlayınca da çok güzel kokmaya başlıyor. Renginin gidip kokusunun gelmesi gibi böyle güzel bir özelliği var.”

25 Aralık 2020 Lavanta ekimi sırasındaki haber videosu

10 Haziran 2022 İlk hasadın yapıldığı haberin canlı yayını