BÜLENT SAYLAM

Değirmendereli, 6 yıl önce başladığı lavanta dikiminde her geçen yıl dönüm başına alınan kilonun arttığını belirterek Trakya coğrafyasına uygun lavanta ekiminin denenmesi gerektiğini söyledi.

TRAKYA’DA 5 BİN DÖNÜM LAVANTA EKİLDİ

6 sene önce deneme amaçlı lavanta ektiklerini hatırlatan Değirmendereli, açıklamasına şu ifadelerle başladı: “Yaklaşık 6 sene önce, tarlamızda lavanta ekimi gerçekleştirdik. Süreç içerisinde 2., 3. Yıldan itibaren, dönüm başına 3, 4 kilo yağ almaya başladık. 6. yılda verimimiz gayet iyi. Bu sene dönüm başına 6, 7 kilo yağ alabileceğiz. Buradaki bizim bahçemiz bir demo niteliğinde bir bahçeydi. Yani örnek bir bahçeydi. Hem biz süreç içerisinde lavanta çiftçiliğinin sorunlarını önünün açılması için neler yapılması gerektiğini, bu süreç içerisinde öğrendik. Çoğu hemşerimiz de bu süre içerisinde nereye gitsem ben ‘vekilim, lavantayı nerden temin edebiliriz ekonomisi nedir?’ diye bize sorar oldu ve Keşan bölgemizin civarında yaklaşık 250-300 dönüme ulaştık. Öbür taraftan hemen altımızda Kavak Köyü’müze de bir 250-300 dönüm oldu. Trakya iklimi lavanta çiftçiliğine uygun. Trakya'da da 5 bin dönüme doğru bilgisini alıyorum.” 

DENEMEK ÜZERE KÜÇÜK BİR BÖLÜM LAVANTA EKİN

Lavantanın alternatif ürün olduğunu belirten Değirmendereli, deneme amaçlı olarak ekilmesinin faydalı olacağını söyleyerek, açıklamasına şöyle devam etti: “Burada arzu ettiğimiz benim arzu ettiğim konu 50 dönüm tarlası olan bir vatandaşımızın 50 dönümünü lavanta ekmesine gerek yok. Denemek üzere bir 5 dönüm eksin, verimliliğini görsün, ondan sonra bu miktarı arttırabilir. 20 dönüm eken arkadaşlar var 10 dönüm eken bir arkadaşımız öyle verim almış ki ben diyor ‘bunu 500 dönüme çıkaracağım.’ Yani Lavanta Trakya coğrafyası için önümüzdeki yıllarda bir alternatif bitki olma özelliğini günbegün arttırıyor. 

LAVANTA; ETİNDEN, SÜTÜNDEN FAYDALANILABİLEN BİR BİTKİ 

Lavantayla birçok ürünün çıktığını kaydeden Değirmendereli, “Öbür taraftan çok değişik kaynaklardan faydalarını görüyoruz. Onlara girmek istemiyorum. Yalnız şunu paylaşmak istiyorum. Dünyada ‘Essentials Oil’ denilen yani ‘uçucu yağ’ kategorisinde birinci derecede tüketilen ya portakal çiçeği yağı. Portakal çiçeği yağı bütün esansların bütün bu kokuların temelini oluşturan bir yağdır. Ondan sonra tüketimi en fazla artan yağ lavanta yağıdır. İşte kozmetikte olsun, sağlıkta olsun, temizlikte olsun, hayatın her alanında kullanım imkanı var. Lavanta; etinden, sütünden faydalanılabilen bir bitki.” dedi.

LAVANTA, COĞRAFYAMIZA VE EKONOMİMİZE UYGUN BİR BİTKİ

Önceki dönem CHP Edirne Milletvekili Kemal Değirmendereli, açıklamasını şöyle sonlandırdı: “En son yağ çıkarıldıktan sonra kalan parçaları da değerlendirmeye yönelik önümüzdeki günlerde bir çalışma başlatacağız. Dolayısı ile hem bölge coğrafyamıza uygun hem ekonomisi yüksek yani bir defa ekilince 15, 20 yıl giden bir bitkidir. O anlamda bir alternatif olma özelliğini sağlayan bir bitki olacak. Ben arzu ediyorum ki daha çok daha çok hani ben şahsen de önümüzdeki günlerde imkanlarım olduğunda ya bu rakamı yüzlerce dekara çıkarmaya arzu ediyorum.”