BÜLENT SAYLAM

Değirmendereli, önümüzdeki yerel seçimlerde Edirne’de 3 AK Partili Belediye Başkanlığını CHP’nin kazanacağını iddia etti. Değirmendereli, parti tüzüğünün değişimine de dikkat çekti. 

Seçimler sonrası Cumhuriyet Halk Partisi nde değişim talepleri parti içinde bu konuda neler söylemek istersiniz siz nasıl değerlendirirsiniz?

Kemal Değirmendereli (K.D.) CHP kadim bir parti, 100 yıllık bir parti. Dolayısıyla, bu 100 yıllık süreç içerisinde günün koşullarına göre her zaman değişimi yaşamış, değişime uğramış bir partidir. Bugün gelinen noktada da bugünkü şartlarda yeniden bir değişimi kendi içerisinde yaratacaktır. Buna benim hiç şüphem yok açıkçası. 

Seçim sonuçlarını nasıl değerlendirirsiniz?

K.D.: Açıkçası ben seçim sonuçlarını Millet İttifakı açısından başarısızlık olarak görmüyorum. Yani çok yoğun bir devlet imkanlarını kullanılmasına karşı kullanmasına karşı, yoğun medya imkanlarının kullanılmasına karşı, çok değişik düşüncede olan insanlar bir araya gelip %48’lik bir oy almalarını doğrusu başarı olarak görüyorum. %48 tabii sonuç almaya yönelik bir rakam değil ama ihmal edilecek bir oran da değil. 

Milletvekili seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisinin aldığı oy oranı hakkında neler söylersiniz?

K.D.: Cumhuriyet Halk Partisi her zaman aldığı oyu aldı. Millet İttifakı’nda İYİ Parti dışında ki CHP’nin içinde milletvekili kontenjanı alan partiler çok ciddi bir katkı verdiğini göremedik. Her ne kadar seçimden önce yapılan anketlerde her partinin yaklaşık işte o üç alıyor bu beş alıyor bu iki alıyor derken; bu sandığa yansımadı. Cumhurbaşkanlığı seçimine de yansımadı. İYİ Parti de olmak üzere Millet İttifakı bileşenlerinin yeterli katkıyı koymadıklarını düşünüyorum.

Edirne ve Keşan genelindeki hem cumhurbaşkanlığı hem de milletvekili seçimlerindeki sonuçları nasıl değerlendirsiniz? 

K.D.: Edirne görevini yaptı Keşan da başarılı sonuçlar aldı. Edirne’de CHP’nin oyu biraz düştü. Edirne, Trakya her zaman işte Cumhuriyet değerlerine Atatürk’ün çizdiği yola özen gösteren bir hali var. Ben şöyle değerlendiriyorum Atatürk'ün arzu ettiği, çağdaş uygarlık düzeyini yaşıyor Trakya ve Edirne halkı. Dolayısı ile burada kuvvetli de bir maya var. Bunun çözülmesini ben de imkan dahilinde görmüyorum. Bu maya buradaki aydınlık önümüzdeki süreç içersinde Anadolu’nun aydınlanmayan köşelerine de aydınlatacağına inanıyorum.

Genel seçim yerel seçimleri nasıl etkiler?

K.D.: Çok etkiler tabi. Bazı yerlerde iktidar olmasının avantajını kullanacaktır ama iktidar da zaten ekonomik anlamda bir enkaz devrediyordu. Kendi yarattığı enkazı kendisi yeniden toparlama çabası içerisinde olacak ama zor görünüyor o da. Bu anlamda yerel seçime giderken iktidarın ekonomik politikalarının çok daha ağır yansıyacağını ve bunun yerel seçimlerde iktidara negatif olarak karşılık bulacağını düşünüyorum.

Edirne özelinde yerel seçimlerde ne olabilir? AK Parti’nin Edirne’de üç yerde belediye başkanı var, bu ekonomik tablo bize ne gösterir mart ayında?

K.D.: O üç yeri de Cumhuriyet Halk Partisi alır. Değişim değişim elbette değişim olacak ama zaten bu değişime yönelik olarak CHP’de bir kongre süreci başladı. Muhtemelen Ekim-Kasım gibi büyük kongre olacak. Orada genel başkan değişikliği mi olur ama mesele şahısların değişmesi değil, mesele anlayışın partide daha dinamik kadroların gelip, zamanın ruhunu iyi okuyan, yeni, genç, dinamik arkadaşların gelip, o doğrultuda yeni vizyonlar sunması önemli. Bir de şu çok önemli özellikle altını çizmek isterim. Cumhuriyet Halk Parti’mizde en önemli konulardan bir tanesi tüzük değişikliğinin sağlıklı bir tüzük değişikliğinin yapılmasıdır. Her önüne gelenin seçme seçilme hakkının olmaması gerektiğine inanıyorum ben. Her üye olan insanın seçme seçilme hakkına sahip olabilmesi için en az bir yıl süreyle parti faaliyetlerine aktif katılması önemlidir. Yoksa, öbür türlü ne yaparsanız yapın, belediye başkanı veya il başkanı kimse orada yetkili, etkili kişiler kendilerine göre üye son anda üye yüklemesi yapıp, ona göre yapılandırma yaptığında sağlıksız sonuçlar çıkıyor. Esas temel konu partide tüzükte. 

Sandık konulmalı, Ankara belirlememeli mi diyorsunuz?

K.D.: Çok güzel ama şu çok önemli, ‘dün üye olan üyeler değil’ En az 1 yıl süreyle partiye üye olup, parti çalışmalarına katılmış olması lazım. Aidatını ödemiş olması lazım. Partiye aidiyet duyan insanları oy kullanma hakkı önemlidir. Sen seçimden önce yükle yüzlerce üyeyi ondan sonra sandığa taşı onun kıymeti yok.