Cumhuriyet Ortaokulu Bilim Şenliği ilgi gördü Cumhuriyet Ortaokulu Bilim Şenliği ilgi gördü

Keşan Mehmet Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi 2023-24 eğitim-öğretim dönemi mezuniyet töreni 30 Mayıs 2024 Perşembe günü gerçekleştirildi. Saat 18.30 sıralarında okulun bahçesinde başlayan törene Keşan Belediye Başkan Vekili Rasim Ergene, Beyendik Belediye Başkanı Ferat Gülver, Yenimuhacir Belediye Başkanı Tamer Kıral, Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır, AK Parti Beyendik Belde Başkanı Salim Değiççi, önceki dönem Beyendik Belediye Başkanı Nuran Uslu, okulun kurucu müdürü Osman Başak, muhtarlar, veliler, öğrencilerin aileleri katıldı.
Sunuculuğunu okulun Türk Dili Öğretmenleri Baskın Özüdoğru ve Dilek Saylam’ın yaptığı program mezun olan öğrencilerin sahneye tek tek davet edilmesiyle başladı. Ardından saygı duruşu ve okulun müzik öğretmeni Hüseyin Tansu Kırcıoğlu’nun yönetiminde İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam edildi. 
ILIMAN: "HEDEFİMİZ, UYGARLIĞA GÜNÜMÜZDE DE YÖN VERMEK OLMALIDIR"
Programda ilk konuşan Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi Müdürü Murat Ilıman, mezuniyet törenine gelen davetlilere ‘hoş geldiniz’ diyerek şunları söyledi: “Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ‘Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da esaret ve sefalete terk eder.’ demiştir. Biz öğretmenler, geleceğimizin teminatı gençlerimizi bu ülkü, bu söz doğrultusunda harekete geçirmeye çalışıyoruz. Orta Asya Steplerinde hür, bağımsız, şanlı ve medeni bir ulus olarak var olmuş; Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan Anadolu'ya yerleşmiş; Evladı Fatihan topraklarına, Rumeli'ye, Avrupa'ya medeniyeti taşımış bir milletin torunları olmanın gururunu yaşıyoruz. Ancak bize tarihle yetinmek yakışmaz. Hedefimiz, uygarlığa günümüzde de yön vermek olmalıdır.”
BAŞAK: "KARANLIKLARI AYDINLATAN MEŞALESİNİZ"
Okul müdürü Murat Ilıman’ın ardından okulun kurucu müdürü Osman Başak bir konuşma yaparak okul öğretmenlerini, mezun olan öğrencileri ve ailelerini tebrik etti.
Osman Başak, şunları söyledi: "Sevgili gençler, bugün hayatınızın güzel bir dönemini kapatıp yeni döneme yelken açacaksınız. Başlangıçlar güzeldir. Tanışmalar, arkadaşlıklar heyecanlı ve mutlu ayrılışlar, bitişler ve zordur. Böylece bu güzel gün, unutulmayacağınız umut verici, hem de duygu yüklü bir gündür. Sevgili mezunlar, Mehmet Akif Ersoy Anadolu lisesi ailesi olarak hüzün, sevinç ve mutluluğun bir arada yandığı öylesine güzel bir mezuniyet günü yaşıyoruz. Mezuniyet günümüz, mezuniyet törenimiz sevinçli ve coşkulu olsun. Mehmet Akif Ersoy Anadolu lisesi eğitim yuvasına bir mevsim gibi geldiniz, geçiyorsunuz, gidiyorsunuz. Her mevsim bitecek, ancak sizler başka iklimlerde çiçek açmaya devem edeceksiniz. Sizler güneşi görünce buzlu, karlı dağlarda açan kardelenler kadar güzelsiniz. Sizler karanlıkları aydınlatan, geleceğin meşalesi olarak, her zaman okul idaresinin, öğretmenlerinizin ana babalarınızın kalbinde gönlünde yaşayacaksınız. Bilgi ve sevginizle geleceğe ışık tutan değerli öğretmenler, yüreğinizde sevgi, elinizde Atatürk'ün yaktığı bilim meşalesi, sonsuz özveriniz ve çabalarınızla öğrencilerimizi, okulumuzu başarıdan başarıya koşturdunuz. Atatürkçü, laik bilimin ışığında yürüyen gençler yetiştirdiğinize dair inancımız tamdır."
BAŞKAN GÜLVER, ATATÜRK’ÜN ANISINI HATIRLATTI
Konuşmasına Mustafa Kemal Atatürk’ün bir anısını hatırlatmak istediğini söyleyerek devam eden Başkan Gülver, anıyı şöyle aktardı: “Özveri ve fedakarlıktan bahsedince sizlere Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün bir anısını hatırlatmak isterim.
Yıl 1921, aylardan Temmuz 14; Batı Cephesi’nde düşman karşısında Türk ordusunun varıyla yoğuyla çarpıştığı zamanlar. Mustafa Kemal, masanın üzerine serilmiş bir haritanın başındaydı ve endişeli bir hali vardı. O kadar ki içeriye dönemin Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi ve Mazhar Müfit beylerin girdiğini fark etmedi bile ve Hamdullah Suphi Bey seslenmek zorunda kaldı. ‘Paşam’ dedi. Başını kaldırdı onları görünce gülümseyerek ayağa kalktı, ellerini sıktı, ‘buyurun’ dediler. Hamdullah Suphi Bey, “Vaktinizi almayacağız Paşam. Mazhar Müfit Beyin başkanı olduğu Öğretmenler Derneği Ankara’da 200’den fazla öğretmenin katılacağı bir toplantı düzenleyecek. Fakat böyle bir zamanda, savaş bu kadar yoğunlaşmışken, böyle büyük çaplı bir toplantı size ayak bağı olabilir. Uygun görürseniz erteleyelim” dedi. 
Mustafa Kemal, “Hayır ertelemeyin. Cahillikle, ilkellikle savaş düşmanla savaştan daha az önemli değildir. Toplantıya katılacağım ve konuşacağım” dediler. İşte bizler bu anlayışa sahip ataların torunları olarak kıymetli öğretmenlerimiz sizlerin varlığıyla gurur duyuyoruz ve duymaya her zaman devam edeceğiz."

Konuşmaların ardından bayrak ve flama teslimi gerçekleştirildi. 
Ardından okulun 1., 2., 3.’sü olan öğrencilere plaket ve çiçekleri takdim edildi.
Okul 3.’sü 12 B sınıfı öğrencisi Sevilay Canbaz’a plaket ve çiçeğini Yenimuhacir Belediye Başkanı Tamer Kıral takdim etti.
Okul 2.’si 12 B sınıfı öğrencisi Merve Yüksel’e plaket ve çiçeğini Keşan Belediye Başkan Vekili Rasim Ergene takdim etti.
Okul 1.’si 12 B sınıfı öğrencisi Ebrar Doğa Sayın’a da plaket ve çiçeğini Beyendik Belediye Başkanı Ferat Gülver takdim etti.
Okul 1.’si öğrenci yaş kütüğüne plaket taktıktan sonra bir konuşma yaptı. Ardından Onur Kurulu Başkanı 12 B sınıfı öğrencisi Buğra Arda Yazıcı da bir konuşma yaptı.
Konuşmaların ardından müzik dinletisi gerçekleştirildi.
Dinletinin ardından sınıf öğretmenlerine çiçek takdim edildi.
Daha sonra öğrenciler sınıf öğretmenlerinin elinden diplomalarını aldıktan sonra hatıra fotoğrafı çektirdiler.
Programda okul öğretmenleri sahneye davet edildi. Okul Müdürü Murat Ilıman, öğretmenlere çiçek takdim etti. Okulda çalışan personele de okulun müdür yardımcısı Ergün Gül çiçek takdim etti.
Mezuniyet töreninin hazırlanmasında emeği geçen öğretmenlere önceki dönem Beyendik Belediye Başkanı Nuran Uslu çiçek takdim etti.
Son olarak okul aile birliği başkanı Nazan Tümer ve yönetimine AK Parti Beyendik Belde Başkanı Salim Değiççi çiçek takdim etti.
Çiçek takdimlerinin ardından program 4 yıl sonunda mezun olan öğrencilerin kep atmaları ile son buldu.

Muhabir: MEHMET AYTAÇ