ERDOĞAN DEMİR

İnan’ın açıklaması şöyle; “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı ve ilk yüzyılını büyük bir şevk, heyecan ve gururla, kutluyoruz.

Türk milletinin kendi hakkında alacağı kararlara ve yapacağı tercihlere hiçbir oluşumun, unsurun, kesimin müdahil olamayacağı Cumhuriyetle temellenmiş ve şekillenmiştir.

Dağılmış, parçalanmış, işgal ve esaret zincirleriyle sarılmış bir İmparatorluktan millet egemenliğine dayalı bir yönetim anlayışına ulaşılması elbette kolay olmamıştır.

Emperyalist emeller tarafından tarihten silinmeye ya da küçük bir coğrafyaya sıkıştırılmaya çalışılan Türk milleti varlığına, birliğine ve yurduna kanıyla, canıyla sahip çıkmış ve bedeli ne olursa olsun teslim olmayacağını ispatlamıştır.

Türk Milleti yaşadıkça, Milletimiz üzerinde oynanan oyunların sonuçsuz kalacağı, saldırıların da hükümsüz bırakılacağı böylelikle gösterilmiştir.

Tarihteki sayısız badireyi geçerek, kararlı adımlarla yürüyen, geçmişte düşmana ganimet olmayan Türk milleti, Cumhuriyet değerlerine sahip çıkarak Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında, ilk yüzyılında, Türkiye yüzyılında devletiyle bir bütün olarak dün olduğu gibi bugün de her türlü saldırı ve oyunu bozacak güçte ve kudrettedir.

Vatanımızın işgalini reddederek Cumhuriyet'e giden yolları açan büyük Türk milleti, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında aynı inanç ve azimle askeri, siyasi ve iktisadi olarak daha güçlü bir devlet olma yolunda 29 Ekim 1923 ruhuyla yorulmadan ve yılmadan yoluna devam edecektir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ’Türk milletinin karakter ve adetlerine en uygun olan idare cumhuriyettir’

Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı vesilesiyle bir kez daha belirtmez isteriz ki, Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin de belirttiği üzere

‘Cumhuriyet, Türk milletinin istiklal ve istikbal güvenliği, Türkiye’yi yüksek hedeflere, diriliş ve yükseliş zirvesine taşıyacak rejim güvencedir. Bu güvencenin tahrip edilip tartışmaya açılması devletin kuruluş felsefesine büyük bir karşı çıkıştır ki, buna da asla izin verilmeyecek, kapı aralanmayacaktır, tarihimizin derinliklerinden süzülüp bugünlere ulaşan milli emanetler asla zedeletilmeyecek, hiçbir zaman da zaafa uğratılmayacaktır.’

Cumhuriyetimizin 100’üncü yılının da Türk milletinin Cumhuriyet Bayram’ını gönülden kutluyor, ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, kurucu kahramanlarımızı, aziz şehitlerimizi ve büyük ceddimizi saygı rahmet ve minnetle yad ediyoruz.

VAROLSUN TÜRK MİLLETİ, BAKİ OLSUN TÜRK DEVLETİ

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.”