MEHMET AYTAÇ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi Nurten Yontar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın emekli maaşlarına yapılan yüzde 5'lik zammı ve 2024 yılını "Emekliler Yılı" olarak ilan etmesini eleştirdi. Yontar, zammın yetersiz olduğunu ve emeklilerin ekonomik zorluklarla karşı karşıya bırakıldığını vurguladı.

Nurten Yontar, “Emeklilerimizin yaşadığı ekonomik sıkıntılar göz önünde bulundurulduğunda, yapılan bu zam adeta en az 20 yıl bu devlete prim ödemiş, emekliliğini hak etmiş insanlarımızla alay eder gibi olmuştur. Emeklilerimiz, AKP hükümeti döneminde yeterli desteği görmemiş ve ekonomik açıdan zorlu bir süreçten geçmiştir” dedi.

Yontar, emekli maaşlarının asgari ücret seviyesinde olması gerektiğini belirtti ve “10 sene önce asgari ücretin üstünde olan emekli maaşları, şimdi asgari ücretin çok altında. Emeklilerimizi bu duruma mahkûm etmek kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

Ayrıca, Nurten Yontar hükümetin dış yardımlarına ve diğer harcamalarına atıfta bulunarak, “Devletimiz her şeye para bulurken, emeklilerimizin hak ettiği refahı sağlamakta yetersiz kalmıştır. Bu durum, emeklilerimize ve emeklerine duyulan saygısızlıktır” şeklinde konuştu.

Yontar, emeklilere verilen zammın ve emekli maaşlarının, yaşanan yüksek enflasyon karşısında yetersiz kaldığını vurgulayarak, “2024 yılı emekliler yılı ilan edilmişken, emeklilerimizin gerçek anlamda refah içinde yaşayabilecekleri koşulların sağlanması gerekmektedir. Seyyanen en az 12 Bin Lira, enflasyon farkı ve refah payı gibi adımlar atılmalıydı” ifadelerini kullandı.

Keşanlı Emre Danacı’nın liderlik ettiği ING Hubs’ın başarısı, Vahap Munyar’ın makalesine konu oldu Keşanlı Emre Danacı’nın liderlik ettiği ING Hubs’ın başarısı, Vahap Munyar’ın makalesine konu oldu

CHP Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi Nurten Yontar, hükümetin emeklilere yönelik politikalarını eleştirerek, emeklilerin daha iyi koşullarda yaşaması için gereken adımların atılması çağrısında bulundu.

Editör: BÜLENT SAYLAM