BÜLENT SAYLAM

Programa İstekler ailesi adına Harun İstek, ilçe Müftüsü Mehmet Yiğit, Nazmiye-Recep İstek Camii Dernek Başkanı Lütfü Açar katıldı. Programda kurban kesilip, dua edildi.

SARIKIZ SIFATI DİKKATE ALINMIŞTI

Dernek Başkanı Açar, camii inşaatı hakkında şu bilgileri verdi: “Bilindiği üzere ilçemiz Aşağı Zaferiye Mahallesi; İlçemizin ikinci büyük mahallesidir. Hali hazırda Aşağı Zaferiye Mahallesinde 2 adet cami bulunmaktadır.  Mahallenin gerek dikey gerek yatay yapılaşması dikkate alındığında 3. bir cami’ye ihtiyaç duyulmuştur.  2016 yılında Aşağı Zaferiye mahallesine yeni bir cami yapmak amacı ile Kaymakamlık Makamına ve Belediye Başkanlığına müracaat edilmiştir. Belediye Başkanlığımız; 2019 yılında mevcut arsayı ibadet alanı olarak tahsisi neticesinde arsa ilçe müftülüğüne teslim edilmiştir. Akabinde camii ile ilgili dernek kuruluş çalışmalarına başlatılmıştır. Camiinin ismi ilk etapta mahalle ile özdeşleşmiş ‘Sarıkız sıfatı’ dikkate alınarak ‘Keşan Sarıkız Camii’ olarak belirlenmişti. Bu paralelde kurulacak derneğin isminin de “Keşan Sarıkız Cami Yaptırma, Yaşatma ve Onarma Derneği” olarak isimlendirilmişti. Dernek kuruluş çalışmaları da bu isim altında başlatılmıştı.”

‘KEŞAN NAZMİYE RECEP İSTEK CAMİİ’ OLARAK İSMİ DEĞİŞTİRİLDİ

Açar, camiinin başlama sürecine dair açıklamasına şöyle devam etti: “Yapılacak camii ile ilgili proje çalışmalarına başlanılmıştır. Belediyemizden ruhsatı aldığı 16.03.2020 tarihinin akabinde pandemi yasaklarının başlaması ile de caminin inşaatı gecikmiştir. Bu süre içerisinde yapılacak camii ile ilgili caminin belli giderleri karşılığı ayni ve nakdi yardımlar karşılığı isim hakkı talebinde bulunulmuştur. Konu ilk etapta cami yönetim kurulunda değerlendirilmiştir. Akabinde de yapılan olağan genel kurulunda da bütün boyutu ile görüşülmüştür. Neticesinde yapılacak caminin büyük oranda giderleri karşılığı talep eden hayırsever vatandaşın isteği olan merhum annesi ve babası isimlerini taşıyan ‘Keşan Nazmiye Recep İstek Camii’ olarak isim değişikliğine gidilmiştir. Cami derneği ismi de bu doğrultuda değiştirilmiştir.  Diğer taraftan bu konuda yardım etmek isteyen vatandaşlarımıza da hayır yapma fırsatı verilmiştir.”  

YARDIM EDEN VE EDECEKLERE TEŞEKKÜR EDİLDİ

Nazmiye-Recep İstek Camii Dernek Başkanı Lütfü Açar , açıklamasını şöyle sonlandırdı: “Yeni şekli ile hazırlatılan projeler 10.07.2022 Tarihinde Belediye Başkanlığımıza teslim edildi. Belediye Başkanlığımız gerekli incelemeleri yaptıktan sonra ruhsatlar 22.11.2022 Tarihinde tarafımıza teslim edilmiştir. Neticesinde 7 Ocak 2023 tarihinde cami inşaatı başlatılmıştır. Bu güne kadar  yardım ve de yardım edecek hayırsever vatandaşımıza teşekkür ediyoruz. Yapılacak olan cami; Minare ile birlikte 360 M2 Taban Alan üzerinde inşa edilecektir. 330 M2 Cami Alanı ve 130 M2 Mahfil alanı olmak üzere toplamda 460 M2 ibadet alanı olacaktır. 360 M2 Taban alanında; 75 M2 sosyal amaçlı konut, 150 M2 çok amaçlı alan, 125 M2 Bayan/Erkek abdesthaneleri ile birlikte 10 M2 minare alanı bulunacaktır. Ayrıca cami avlusunda 80 M2 dubleks bir imam evi ile birlikte cami ön giriş bölümünde de şadırvan olacaktır.”