Geçtiğimiz yıl zor bir sene geçiren otomobil sektörü, yeni yıla noter harçlarına gelen fahiş zam ile uyandı. Noterde gerçekleşen İkinci el araç satış sözleşmesi yeni yılda yüzde 122 zamlandı.

Sektörde tepkiyle karşılanan bu artışla ilgili açıklama yapan Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu  (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, Türkiye’nin her yerinden tepkiler geldiğini belirterek artışın zaten zor durumda olan motorlu araç satıcıları için de, fiyatlara yansıyacak artışın vatandaşlar için de ciddi yük teşkil edeceğini ifade etti.

Noterlerde 1 Ocak 2023 itibariyle uygulanmaya başlayan artışın 420 TL’den 932 TL’ye çıkarıldığını hatırlatan Erkoç şu bilgileri verdi:

“Gelişmiş ülkelerde araç alım satımının beyana dayalı olduğundan e-devlet sistemi gibi sistemler üzerinden ücretsiz olarak yapıldığını, ülkemizdeki noter uygulamasının da tamamen ek yük getiren bir uygulama olduğunu her fırsatta dile getiriyoruz. Kaldı ki noterlere oldukça yüksek meblağlar ödeniyorken bu yıl yüzde yüzün üzerinde bir artışla bu yük daha da artmış bulunuyor. 70 ilde faaliyet gösteren motorlu araç alım satım dernekleri tarafından da Federasyonumuza ciddi şikayet ve tepkiler yağmakta… “

Noter harçlarında geçen sene de çok fahiş artışlar yaşandığının ve çözüm noktasında bir dizi görüşmeler gerçekleştirdiklerinin altını çizen Erkoç, ‘’Federasyon olarak Adalet Bakanlığımız ile de görüştük. Geçmiş dönemde Sayın Cumhurbaşkanımızın noterlerin oto satışlarından çıkarılması yönünde çalışmaları da olmuştu. Tekrar bu çalışmaların gündeme gelmesini talep ediyoruz’’ ifadelerini kullandı.