İstanbul'da görev yaptığı okulda öldürülerek hayatını kaybeden öğretmen İbrahim Oktugan için tüm Türkiye'de tepkiler çığ gibi büyürken, Aden Koleji'nde de öğretmen ve idareciler, eğitimcilere artan şiddeti protesto etti.

Okul bahçesinde dün sabah saatlerinde toplanan Aden Koleji öğretmen, idareci ve çalışanları, İbrahim Oktugan anısında bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Yazla: “MEB, okullarda proje dayatmasına son vermelidir” Yazla: “MEB, okullarda proje dayatmasına son vermelidir”

BEZBAŞ: "HERŞEYİ VELİLER VE YUKARIDAKİLER BİLİRSE, ÖĞRETMEN HUZURLA MESLEĞİNİ YAPAMAZ"

Burada bir konuşma yapan Aden Koleji Kurucu Temsilcisi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Mustafa Bezbaş, İbrahim Oktugan'a rahmet ve ailesine ile eğitim camiasına başsağlığı dileklerini sunarak; Okulumuzda öğretmen arkadaşlarımızla beraber şehit edilen İbrahim Oktugan Müdürüm için toplandık. Onun anısına, yapılan eylemi protesto için buradayız. Hocam katledilmiştir. Öğretmenler, dövülmeyi, katledilmeyi hak eden insanlar değildir" dedi. Eğitimin sadece kitap okumak, resim yapmak, müzikle ilgili bir takım bilgiler öğrenmekten ibaret olmadığını vurgulayan Mustafa Bezbaş; “Eğitim çocuğun çöpü de yere atmasını engellemektir. Eğitim çocuğun ülkesini sevmeyi öğretmektir. Eğitim çocuğa yeşili öğretmektir. Eğitim çocuğa geçmişini öğretmektir. Eğitimi yapan, eğitim kurumlarında bu tür görevi yapanları rahatsız ederseniz, her şeyi veli bilirse, her şeyi yukarıdakiler bilirse öğretmen huzurla yapması gereken görevini yapamaz” şeklinde konuştu.

“BİZ ATATÜRK2ÜN ÖĞRETMENLERİYİZ”

Türkiye'nin, demokratik, çağdaş, laik bir hukuk devleti olduğunu vurgulayan Bezbaş; “Bu devletin adı Türkiye Cumhuriyeti'dir. Bu devletin bir kurucusu var, Mustafa Kemal Atatürk. Bu devletin yörüngesi kanla, savaşla, Kurtuluş Savaşı üzerine kurulmuş bir devletin öğretmenleriyiz biz. Biz, Atatürk’ün öğretmenleriyiz. Onun için batmış bir imparatorluktan yeniden kurulmuş bir cumhuriyetin öğretmeni olarak ricamız, yaşanılan kötü durumların ortadan kaldırılması ve velilerimizin, öğrencilerimizin tekrar saygılı davranışlar sergilemesi için eğitim emekçilerine saygı gösterilmesi ve her platformda öğretmenlerin sözünün dinlenilmesi, tecrübelerinden yararlanılmasıdır. Atatürk, en büyük saygıyı öğretmenlere göstermiştir. Peygamberimiz, 'bana bir harf öğretenin kulu kölesi olurum' demiştir. Böyle yüce bir dinden ve öyle yüce bir liderin öğretileriyle bugünlere geldik Türkiye Cumhuriyeti olarak” dedi.

“70 YAŞINDAKİ ÖĞRETMENİN ÇALIŞMAK ZORUNDA OLMASI AYRI BİR DERT”

Bezbaş, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Şimdi her yerde bakıyorsunuz tanımadığımız insanlar var.  Bu tanımadığımız insanlardan bir tanesi, bizim yüzyıllardır bir eğitim hikayemize hiçbir şekilde ortak olmamış, gelmiş dışarıdan ve bizim okullarımızda eğitim görürken, bizim eğitim anlayışımızdan uzak, öğretmenine kin kaparak emekçi arkadaşımızı katletmiştir. 70 yaşında ki bir öğretmenin çalışmak için ayrı bir dert ve aynı 70 yaşındaki bir öğretmenin belki kirasını ödemek, belki çocuğunu okutmak, belki ailesine daha iyi bir yaşam sunmak için uğraşan bir eğitimcinin yaşamını, bir sığınmacı öğrencinin yapması bizleri derinden üzmüş ve yaralamıştır. Tüm eğitim camiası bunu protesto ediyor, Aden Koleji öğretmenleri olarak da biz bu durumu protesto ederek, öğretmenlere saldırılar son bulsun, öğretmene saygısızlık son bulsun istiyoruz. Öğretmen eğitimin yapmak, çocuklarını yetiştirmek istiyor. Bir kuşağı yok edersek, yüz sene sürüyor arkadaşlar. Biz çocuklarımızı yok etmek istemiyoruz. Atatürk’ün koyduğu mükemmel eğitimle yüksek medeniyet seviyesine ulaştırmak istiyoruz. Atatürk’ün öğretmenleri için durmadan çalışmaya devam edeceğiz.”

Protesto nedeniyle siyah giyinen Aden Koleji öğretmenleri, basın açıklamasının ardından iş yavaşlatma eylemi yaptı.