SONGÜL KONAR

Dün saat 13.15’te İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk koyulmasıyla başlayan program daha sonra Keşan Belediyesi Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksinde bulunan konferans salonunda devam etti.

Çelenk sunumundan sonra saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz, günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı.

Saz, konuşmasında şunlara yer verdi: “Millet Mekteplerinin Açılışı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım Günü, 1981 yılından itibaren ülkemizde Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Bugün tüm öğretmenlerimizin hizmetlerine karşılık, saygı ve sevgi ile anıldığı, öğretmen ve öğretmenlik mesleği ile ilgili farkındalığın oluşturulduğu güzel bir gündür. Duygularımıza, ruhumuza, fikirlerimize ve hayata bakışımıza en güzel desenleri verenler öğretmenlerimizdir. Öğretmenlik, insanlık tarihinin maddi bir ölçütü olmayan ölümsüz mesleğidir. Bize doğruyu, güzeli, iyiyi, mertliği ve milli duyguları öğretenler, öğretmenlerimizdir. Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk, öğretmenlere hitabeten yaptığı konuşmalarda da toplumu şekillendirme adına öğretmenlere nasıl önemli bir görev düştüğünü şu sözlerle açıklamıştır: ‘dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır.’ Öğretmenler; ‘Cumhuriyet sizden ‘Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür’ nesiller ister’ demiştir. Bu duygu ve düşüncelerle, vatanımızın kurtarıcısı ve milli eğitim sistemimizin kurucusu Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, başta olmak üzere ebediyete intikal etmiş tüm şehit öğretmenlerimizin manevi huzurunda saygı ile eğiliyor, katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyor, bütün öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü canı gönülden kutluyorum.”

Saz’ın konuşmasından sonra Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören öğretmenlere karanfil verilerek kortej eşliğinde Keşan Belediyesi Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksindeki Konferans Salonu’na geçildi.

KONFERANS SALONUNDAKİ PROGRAM

Buradaki kutlamalara Edirne Valisi Ekrem Canalp, Keşan Kaymakamı Nuri Özder, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, Garnizon Komutanı Piyade Albay Öztürk Mustafa Yılmaz, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Sesli, İlçe Jandarma Komutanı Ahmet Barış Ulucanlı, İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Tekin, Ak Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı Siyasi parti ilçe başkanları, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, il genel meclis üyeleri, bazı belediye meclis üyeleri, çok sayıda öğretmen ve vatandaş katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda daha sonra göreve yeni başlayan Türkmen Ortaokulu Öğretmeni Ebru Yavaş ve Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi emekli Müdürü Osman Başak söz alarak, günün anlam ve önemi hakkına konuşma yaptı.

Programda, daha sonra Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı söz aldı.

“ÖĞRETMENLİK, İNSANLIK TARİHİNİN EN ÖNEMLİ MESLEĞİDİR”

24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlayarak, sözlerine başlayan Arpacı, “Millet Mekteplerinin açılışı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 24 Kasım 1928 tarihinde başöğretmen unvanı alması vesilesiyle, 1981 yılından itibaren öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır. Öğretmenlik, insanlık tarihinin en önemli mesleğidir. Öğretmenlik; bir ideal, gaye ve hizmet mesleğidir. Bir öğretmenin en önemli özelliği sevgi dolu yüreği ve adanmışlık ruhudur. Sevgi dolu bir öğretmen, ışık demektir. Öğretmenler, dünyanın en büyük sorumluluğuna sahip insanlardır. Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcileri, sizler yetiştireceksiniz. Ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır.’ şeklindeki sözü bizlere ışık tutmaktadır. Mevlana’yı, Alparslan’ı, Fatih’i ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü yetiştiren öğretmenlerdir. Öğrencilerimizi bilgiyle donatırken, onlara model olmalıyız. Milli ve manevi değerleri, vatan, millet ve bayrak sevgisini aşılamalıyız. Edirne’de eğitimin kaliteli bir seviyeye ulaşması, bizlere destek veren Edirne Valimize teşekkür ediyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve şehit öğretmenlerimiz olmak üzere tüm öğretmenlerimizi saygı, şükran ve rahmetle anıyorum. Tüm öğretmenlerimizin gününü kutluyorum” dedi.

Programda daha sonra Edirne Valisi Ekrem Canalp söz aldı.

Konuşmasına, “24 Kasım Öğretmenler Gününüz kutlu olsun” diyerek, başlayan Canalp, 24 Kasım’la ilgili bir anısını da etkinlikte paylaştı.

“BİREY OLARAK, ŞEKİLLENMEMİZİ SAĞLAYAN EN ÖNEMLİ FAKTÖR ÖĞRETMENLERİMİZDİR”

Ekrem Canalp, konuşmasında şunları söyledi: “Bizim için herkes meslek muteberdir. Ama Türk Milleti ve öğretmenlik mesleği söz konusu olduğunda, herkes çok büyük bir itina göstermektedir. Bu bizim kendi kültürümüzden ve milletimizin bu mesleğe vermiş olduğu değerden kaynaklanıyor. Biz, tarihin her döneminde, bilginin taşıyıcısı olan öğretmenlerimize çok özel bir değer veriyoruz. Türkiye’de değişik mesleklerin günleri olmaktadır. Ama herkesin üzerinde ittifakla kabul ettiği 24 Kasım geldiğinde, bu mesleğin günü tüm Türkiye’de kutlanıyor. Bizim birey olarak, şekillenmemizi sağlayan en önemli faktör öğretmenlerimizdir. Mevlana’yı, Alparslan’ı, Fatih’i ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü yetiştiren öğretmenlerdir. O öğretmenlerdir ki, geleceği inşa ediyorlar. Ülkenin geleceğini inşa edecek nesilleri de, öğretmenlerimiz yetiştiriyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, sadece bireyleri değil; milletleri de, inşa eden öğretmenlerimizdir. Sizlerin yetiştirdiğiniz bu nesiller, Türkiye’yi geleceğe taşıyacaklardır.”

“EDİRNE BUGÜN AÇIK ARA ŞAMPİYONDUR”

Canalp, konuşmasının devamında;“Edirne olarak, eğitime en fazla katkıyı sağlayan illerden bir tanesiyiz. Edirne’de 155 tane tasarım, beceri ve zeka atölyesini faaliyete geçirdik. Türkiye’de nüfusu çok fazla illeri bir kenara bırakırsak, diğer iller kategorisinde, Edirne bugün açık ara şampiyondur. Bunları siz, öğretmenlerle başarıyoruz. Keşan’daki öğrencilerimiz, Tübitak’ın yaptığı yarışmalarda Türkiye ikinciliği olmak üzere çeşitli başarılar elde etmiştir. Edirne’nin öğrencileri zekilerdir. Ben inanıyorum ki, tüm yarışmalarda başarılı neticeler alacaklardır. Fakat, başarıyı esas sağlayacak olanlar öğretmenlerimizdir. Biz, öğretmenlerimize inanıyoruz. Hayatını kaybeden tüm öğretmenlerimizi rahmetle anıyorum. Tüm öğretmenlerimizin gününü kutluyorum” şeklinde konuştu.

Program; mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin yemin töreniyle devam etti. Daha sonra dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Ödül törenin ardından Vali Ekrem Canalp tarafından yıl içinde emekli olan öğretmen ve personele plaket ve hizmet şeref belgeleri verildi.

Programda daha sonra öğretmenlerden oluşan koro tarafından katılımcılara güzel bir müzik ziyafeti verildi. Öğretmenler Korosu, katılımcılardan büyük alkış aldı.

Programın sona ermesinin ardından Vali Ekrem Canalp ve beraberindeki heyet, Artı Çarşı’yı ziyaret etti. Ziyaretin ardından Vali Canalp, Keşan’dan ayrıldı.