BÜLENT SAYLAM

Arslan, yaptığı açıklamada, köylerin bu milletin temel taşı olduğunu ve üretim yapmadan kalkınmanın mümkün olmadığını belirtti. Ancak, teşvik edici ve destekleyici politikaların hedefine ulaşamadığını ve gerçek anlamda üretimin içinde olan insanların farklı başvuru kriterlerine takılarak desteklerden faydalanamadığını vurguladı.

Devletin destek verirken genellikle parasını garantiye alacağı mülk ve hayvan sahiplerine destek olduğuna dikkat çeken Arslan, en iyi üreticinin ömrünü büyük ve küçükbaş hayvanların peşinde geçirerek harcamış ve hayatın içinden tecrübe edinmiş insanlar olduğunu ifade etti.

En iyi üreticinin tarımda büyüme potansiyeli olan ama süreçte ezilen küçük çiftçiler olduğunu söyleyen Arslan, çobanlık ve çiftçiliğin onurlu ve zor meslekler olduğunu ve herkesin yapamayacağını belirtti.

Arslan, gerçek destek bu insanlara ulaşmadıkça, refah seviyelerinin artmadıkça ve bu insanların evlatlarının köyde kalmaya özendirilmedikçe köylerin göç sorununun devam edeceğine dikkat çekti.

Adaylık süreci varken tüm adaylara, sözlü ve yazılı basında ve farkındalık taşıyan vatandaşların muhabbetlerinde bu kritik konunun tartışılması gerektiğini ifade eden Arslan, ziyarete gelen siyasi kesime bu taleplerin ciddi şekilde iletilmesi gerektiğini söyledi.

Arslan son olarak şunları söyledi: “Bu hepimizin sorunu, köy üretmezse kalkınmamız mümkün değil. Tüm Edirne’yi bu konuda her fırsatta konuşmaya ve gündem oluşturmaya davet ediyorum.”