CHP Keşan İlçe Başkanlığı’ndan basın açıklaması

Dinç: “Son aylarda psikolojisi çok bozuk”

Alioğlu: “Başkanı seçen halk, bizi de hem de ondan 2 bin oy farkı ile seçti”

HABER: ERDOĞAN DEMİR - FOTO: BÜLENT SAYLAM

Saat 12.00’de CHP Keşan İlçe Başkanlığı’nda başlayan toplantıya CHP Keşan İlçe Başkanı Saner Özdilek, CHP Keşan Kadın Kolları Başkanı Nermin Arhatır, CHP Keşan Gençlik Kolları Başkanı Emre Şevik, CHP Keşan Meclis Grup Başkanı Ferudun Tümer, Keşan Belediye Meclis Üyeleri, Belediye Encümen üyeleri İbrahim Dinç ve Yüksel Alioğlu ile partililer katıldı.

Toplantıda son Belediye Olağanüstü Meclis Toplantısının ardından, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ile Belediye Encümen üyeleri İbrahim Dinç ve Yüksel Alioğlu arasında yaşanan diyaloglar ve bu konudaki gelişmeler kamuoyu ile paylaşıldı.

Toplantıda ilk olarak konuşan CHP Keşan İlçe Başkanı Saner Özdilek, İYİ Parti İl Başkanlığı’na yapılan silahlı saldırıyı kınayarak başladı. Özdilek, “Değerli Keşanlılar, sevgili basın mensupları bugünkü toplantımızın konusu hem gündemle ilgili hem belediye meclisinde, belediye encümeninde yaşanan olaylarla ilgili maalesef.” dedi.

İYİ PARTİ İL BAŞKANLIĞI’NA YAPILAN SALDIRIYI KINIYORUZ”

Özdilek, konuşmasına şöyle devam etti: “Öncelikle iyi Parti İstanbul il binasına yapılan bir saldırı vardı. Öncelikle Millet İttifak’ı ortağımız İyi Partili arkadaşlarımıza geçmiş olsun diyorum.  İnşallah basit bir kaza sonucu olmuştur diyelim zamanlaması biraz kötü olsa da öyle umalım.”

MECLİSTE SÜREKLİ KAVGA VE KAOS ORTAMI VAR

Keşan Belediye Meclisi’nde sürekli bir kavga ve kaos ortamının yaşandığını da vurgulayarak sözlerine devam eden Özdilek, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:  “Şimdi dört yıldır yaklaşık görevden dolayı da ilçe sekreteri iken de sık sık meclis toplantılarına katılıyorduk.  Sürekli bir kaos ve kavga ortamı var mecliste, sürekli bir kavga, tehdit, kötü dil, hakaret maalesef bunu sadece bir kişi yapıyor.  İzleyelim videoları biz de kayıtlı hepsi zaman zaman izliyorum. Sürekli tartışmayı başlatan, insanlara hakaret eden, üyelerimize, meclis üyelerimize, encümen üyelerimize, yöneticilerimize sürekli  hakaret eden, sürekli kötü söz söyleyen ve maalesef son mecliste de hepsini tehdit eden, sizi evlatlarınıza bağışlıyorum diyen ve insanların önüne atan maalesef  bir yöneticimiz var.”

“AK PARTİLİ VE MHP’Lİ ARKADAŞLARIMIZLA BÖYLE BİR SORUN YAŞAMIYORUZ”

Keşan Belediye Meclisi’nde AK Partili ve MHP’li Cumhur İttifakı meclis üyeleri ile de böyle bir sorun ve sıkıntı yaşamadıklarını da belirten Özdilek, bu konuyla ilgili de şunlara dikkat çekerek, “Diğer AK Partili MHP’li arkadaşlarımızla asla böyle tartışmalar olmuyor arkadaşlar, yani emin olun her şeyi tartışabiliyoruz, asla böyle kavga bağırış hiç olmuyor.” diye konuştu.

MECLİSTE SADECE 1 KİŞİ BAĞIRIYOR

Belediye Meclisi’nde sadece sürekli bir kişinin bağırdığına da dikkat çeken, Özdilek, “Sadece bir kişi bağırıyor, sadece kendisinin doğru söylediğini iddia ediyor. Sadece onun düşündüğünün doğru olduğunu düşünülmesini istiyor.  Ne zaman ki onu düşündüğünün yanlış, eksik veya daha iyi bir düşünce olduğunu söylemeye  kalksanız, sürekli bağırıyor, sürekli hakaret ediyor,  en sonunda da tehditlere varan boyuta geldi. Yani bundan sonra yaptıklarının karşılığını misli ile alacak. Çünkü , belediye meclis üyesi ağabeylerimizi ,arkadaşlarımızı evlatları, anneleri, babaları eşleri Cumhuriyet Halk Partisi’ne emanet ettiler. Maalesef böyle bir yönetim tarzıyla karşı karşıyalar. Çok üzücü, biz de böyle bir konuyla gündeme gelip Keşan’ın gündemini meşgul ediyoruz. Bundan sonra  adaylarımız belli olacak çok yakın bir zaman içinde sadece gezeceğiz, projelerimizi anlatacağız, gençlerle ilgili, eğitimle ilgili, sosyal hayatla ilgili, güvenlikle ilgili, sporla ilgili, bilimle ilgili Millet İttifakı’nın neler yapacağını, projelerini anlatacağız.” 

MECLİS ÜYELERİMİZİN TEHDİT EDİLMESİNE ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ

Belediye meclis üyelerinin tehdit edilmesine bundan sonra asla izin vermeyeceklerini belirten Özdilek

“Ama dediğim gibi son basın toplantısında da söylemiştik, meclis üyelerimize hakaret edilmesine hele tehdit edilmesine asla izin vermeyeceğiz. O konuyla ilgili girişim olduğunu söylemiştik,  hazırladık sadece zamanlama ile ilgili bekleyeceğiz bir sür , konuyla ilgili de gerekli girişimleri yapacağız.  Ben belediye meclis üyelerime çok teşekkür ediyorum. Yani çok zor bir görev yapıyorlar. Hem ülkede zor günler yaşıyoruz hem de Keşan’da  sürekli problem var,  yani bu şartlarda bu görevi yapmaya çalışmaları takdire şayan. Hepsi çok kıymetli bizim için, orada nasıl dayanıyorlar bilemiyorum. Gerçekten insanlar söylüyorlar izlerken telefonu kapatıyorlar” dedi.

18 YAŞINDAN KÜÇÜKLERE İZLETTİRMEYİN

Başkan Helvacıoğlu’nun meclis toplantılarındaki yayınları 18 yaşından küçüklere izlettirilmemesini gerektiğine de değinen Özdilek, devamında şunları söyledi: “18 yaşından küçük çocuklara seyrettirmeyin.  18 yaşından küçük çocuklar seyretmesin ki siyasetin böyle kötü bir dili olduğunu görmesinler. O insanlar siyaset yapmaktan vazgeçer, oradaki ortamı görseler. Buna izin vermeyelim, ben çocuğuma seyrettirmiyorum. Yine bu şiddete maruz kalan, encümenle ilgili son encümende encümen üyelerimiz,  başkana bilgi verdiği halde,  son belediye meclis  toplantısında yapılan hakaret ve tehditlerden sonra  başkana özür dilemezseniz encümen toplantısına katılmayacaklarını bildirmişler. Ama değerli başkanımız Keşan Belediyesi’nin resmi hesabında siyaset yaparak bizim encümen üyelerimizi eleştirmiş.”

KEŞAN BELEDİYESİ’NİN RESMİ SOSYAL HESAPLARINI SİYASİ ARENAYA ÇEVİRDİ

Keşan Belediye Başkanı’nın Keşan Belediyesi sosyal medya hesaplarını da siyaset arenasına çevirdiğini de belirten Özdilek, “Keşan Belediyesi’nin resmi hesabını siyaset arenası zannediyor.  O zaman biz de talep ediyoruz, aylardan beri meclise gelmeyen Cumhur İttifakı’nın üyeleri var. Aylardan beri gelmiyorlar, onlarla ilgili bizler de bir eleştiri yazabiliriz herhalde izin verir başkan, çok demokratik çünkü kendisi , kendi düşüncesinden başka bütün düşüncelere çok saygı duyuyor, bütün Keşan şahit buna. Herhalde bu isteğimizi de kırmaz,  orda da kendi ittifakında meclise gelmeyen 2-3 arkadaşımız için de herhalde bizim de eleştiri yapmamıza izin verir diye düşünüyorum. Bu konuyla ilgili encümen üyelerime de söz vermek istiyorum.”

BAŞKANDAN ÖZÜR DİLEMESİNİ İSTEDİM

Özdilek’ten sonra söz alan Keşan Belediye Meclis ve Encümen üyesi İbrahim Dinç de Başkan Helvacıoğlu ile yaşadıkları diyalog ve encümene neden katılmadıkları ile ilgili olarak şunları söyledi: “Cuma günü yapılanan Olağanüstü meclis toplantısından sonra Erikli’de yaşanan hukukla  ilgili komisyon kurulması konusunda Ferudun (Tümer) arkadaşımızın önerilerinin başkana ters geldiği için başkan çok büyük bir tepki gösterdi. Hele hele meclis toplantısı sonrası oylama yapmadan meclis salonunu terk ettikten sonraki davranışları ve bizim için hiç bir belediye başkanına yakışmayacak şekilde söylediği sözler için, çok kırıcı bulduğum için, odasına gidip bu sözünü geri almalısını istedim. ‘Başkan,  bu sana hiç yakışmıyor!’ diye tepkimi dile getirdim. Salı günü yeterli gündem maddesi olmadığı için de encümen olmadı. Perşembe günü olan encümen toplantısı öncesi Yazı İşleri Müdürü bize gündemi attı, ben de gündem grubuna başkanın olağanüstü mecliste söylediği sözleri geri almazsa ben bu encümene katılmayacağımı ifade ettim.” 

9 YILLIK MECLİS ÜYESİ OLARAK MECLİSE VEYA ENCÜMENE GİTMEDİĞİM GÜN SAYIS BİR ELİN PARMAKLARINI GEÇMEZ

Dinç, devamında konuşmasını şöyle sonlandırdı: “Ben 9 yıldan bu yana belediye meclis üyeliği yapıyorum, başkan bir baksın tutanaklara, herhalde bir elin parmaklarını geçmez ,benim encümene veya meclise katılamadığım toplantılar. Söyleyeceklerim bundan ibaret Keşan Belediye Başkanı’na yakışmayan bir tavır sergiliyor. Son aylarda psikolojisi çok bozuk teşekkür ederim.”

ENCÜMENE NEDEN KATILMADIĞIMIZI KENDİSİNE İLETTİK

Dinç’ten sonra söz alan meclis ve Encümen Üyesi Yüksel Alioğlu da başkanın kendi düşüncesi konusunda başkasının görüşü ve önerisine sıcak bakmadığını dile getirerek şunları söyledi: “Biraz önce İbrahim arkadaşım üç aşağı beş yukarı söyledi, encümene  niye katılmadığımızı, lakin son meclis toplantısında komisyon kurulmasına ‘hayır’ dediğimiz ‘hayır’ da demedik aslında,  Sayın grup sözcümüz ‘tüm meclis komisyon olsun’ dedi ve çok da güzeldi aslında, öyle olsaydı daha da iyi olurdu.”

BAŞKANIN NİYETİ  İŞ YAPMAK DEĞİL YAPIYORMUŞ GİBİ GÖZÜKMEK

Başkan Helvacıoğlu’nun niyetinin iş yapmak olmadığını belirterek konuşmasına şöyle devam etti: “Ama başkanın tabi niyeti iş yapmak değil,  başkan topu kucağından başkasına atıp, ondan sonra ben görevimi yaptım deyip kenara çekilmek istedi.  Bunu defalarca yapıyor zaten, yani iş yapıyormuş gibi görünüyor ama maalesef yaptıkları da ortada. Bunu Keşan halkı muhtemelen herkes de görüyordur. Seçimlere de bir yıl kaldı, onu da o zaman değerlendirir halk.”

104 ENCÜMENDEN 4 ENCÜMENE KATILMADIM 

Haftada 2 encümenin olduğunu ve 1 yılda 104 encümenden 4 encümene katılamadığını hatırlatan Alioğlu, şöyle konuştu: “Başkanın en iyi yaptığı işlerden bir tanesi onun tabiri ile projelerinden fotoğraf çektirmek, bir de sosyal medyada röportaj yapmak. En iyi projesi o. Geçen gün toplantıya katılmadığımızdan dolayı işte biz buradayız,  söylemişti koltuklar boş katılmadılar. Bir yıldan beri encümen üyeliği yapıyoruz, haftada iki gün Salı, Perşembe bu da bir yılda 104 gün ediyor. Son iki encümen toplantısı kaldı, 104 günde dört gün yoktur katılmadığımız toplantı sayısı.  İbrahim arkadaşımızla  beraber oturduk dedik ki;  bu hakaretlere dur demenin zamanı geldi. Hiç bir şey olmamış gibi davranamayız.”

SÖZÜNÜ GERİ ALMASINI VE ÖZÜR DİLEMESİNİ İSTEDİK

Keşan Belediye Meclisi ve Encümen Üyesi Yüksel Alioğlu, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’ndan yaşananlar için kendilerinden özür dilemesini ve sözlerini geri almasını istediğini kaydederek konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Başkandan özür dilemesini ve sözünü geri almasını istedik.  Ama maalesef başkanın böyle alışkanlığı yok,  sadece hakaret etme alışkanlığı var. Biz de tepkimizi bu şekilde dile getirmek istedik, çünkü daha fazlasını da yapma şansımız yok, başkanın seviyesine inecek halimiz de yok, ona hakaret edecek halimiz yok.” 

KOLTUĞA SAYGIMIZDAN DOLAYI TEPKİMİZİ DEMOKRATİK BİR ŞEKİLDE DİLE GETİRDİK

Yüksel Alioğlu, konuşmasını şöyle sonlandırdı: Sonuçta Keşan’ımızın belediye başkanı, öyle veya böyle, o koltuğa  saygımızdan dolayı da tepkimizi de bu kadar demokratik bir şekilde dile getirdik. Ama gelmiyorlar, çalışmıyorlar,  bütün meclis üyelerimiz komisyonlarda harıl harıl çalışıyorlar. 104 encümen toplantımızdan 4 encümen toplantımız kaldı.  başkanı daha demokratik olmaya ve  saygılı olmaya davet ediyorum . Keşan halkı başkanı  seçtiyse meclis üyelerini de Keşan halkı seçti ve ondan 2000 fazla oyla seçti. Meclis üyelerine şahıslara saygısı yoksa bile halka saygısının olması gerektiğini düşünüyorum. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.”