HABER-FOTO: BÜLENT SAYLAM

Okul öncesi, ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin mezuniyet töreni saat 18.00’de başladı. Törene ADEN Koleji Kurucu Temsilcisi Mustafa Bezbaş, ADEN Koleji Genel Müdürü Ahmet Altın, ADEN Koleji Ortaokul Müdürü Öznur Altın Kireç, ADEN Koleji öğretmenleri ve öğrencilerin aileleri katıldı.

OKUL ÖNCESİ MEZUNİYET TÖRENİ

Okul öncesi mezuniyet töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Okul Genel Müdürü Ahmet Altın konuşmasında öğretmenlerinden çocuklardan ilgilerini, sevgilerini ve şefkatlerini esirmemelerini istediğini belirterek velilere ADEN Koleji’ni tercih ettikleri için teşekkür etti. Altın’ın konuşmasında sonra 5 H ana sınıfı öğrencileri, hep bir ağızdan öğrenci andını okudular. Ardından da 42 ADEN Koleji okul öncesi öğrencisi öğretmenlerinden plaketlerini aldılar. 

İLKOKUL MEZUNİYET TÖRENİ

Okul öncesi öğrencilerinin mezuniyet törenin ardından ilkokul iki şubeden oluşan 4. Sınıf 42 öğrencinin mezuniyet törenine geçildi. Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından mezun olacak öğrenciler sahneye davet edildi. 4 A sınıfı öğretmeni Hasan Kılıç, mezuniyette şunları söyledi: “Sizinle son dersimiz hayata dair bir kaç şeyi paylaşmak olsun. 4 yıldır bir çok şeyi paylaşıp aile olmayı başarabildik. Şimdi yolunuz uzun bazen zorlu bazen heyecanlı olacak. Okumaktan, araştırmaktan, yenilenmekten korkmayın kendinizi iyi tanıyın. Emek verdiğiniz dostlarınız, arkadaşlarınız olsun. Sevmeyi ne kadar çok iyi bilirseniz o kadar çok sevilirsiniz.”

4 B sınıfı öğretmeni Ayşe Gürgen de şöyle konuştu: “Bu heyecanlı, coşkulu ve gurur verici günümüzde bizi yalnız bırakmadığınız için hepinize çok teşekkür ederim. Onların tertemiz hayatlarına, sadece kitapladaki bilgileri eklemedim. Öğretmenlik sadece mesleki bilgilerle yapılan bir iş değil, aynı zamanda yürekten ve sevgiyle yapılan çok kutsal yüce bir görev. Ben de bu bilinçle hayata dair bildiğim tüm doğruları öğrencilerime en güzel şekilde öğretmeye çabaladım.”

Öğretmenlerin konuşmalarının ardından okulun genel müdürü Ahmet Altın da şu ifadeleri kullandı: “Bizlere emanet ettiğiniz çocuklarınızı başta öğretmenlerimizin önderliğinde ve bizlerin de desteği ile onların her zaman Atatürk’ün ilke ve inkılaplarından ayrılmadan Cumhuriyetimizin 2. Yüzyılında Atatürk’ün istediği bütün unsurları yerine getirerek onun ışığından ve izinden ayrılmadan en iyi şekilde yetiştirmeye çalıştık. Öğretmenlerime çok teşekkür ediyorum.”

Altın konuşmasının ardından, emekliye ayrılan 4 A öğretmeni Hasan Kılıç’a çiçeği takdim edildi. ADEN Koleji Kurucusu Mustafa Bezbaş da şunları söyledi: “Türkiye Cumhuriyetinin yetiştirdiği, cumhuriyete emanet edilen, cumhuriyetin olanakları ile okuyan hepimizin güzel hikayesini sonlandırdığı bir güzel insanı emekliye yolluyoruz. Hiç kırmadı bizi. Bir 4 yıl daha bir dört yıl daha. Ama ‘artık çok yoruldum’ dedi. Biz de kendisine ADEN Kolejine kattığı değerler için teşekkür ediyoruz.”  

Daha sonra 6 yıl ADEN Kolejinde öğretmenlik yapan ilkokul öğretmeni Nurcan Doğan’a hizmetlerinden dolayı Altın, kendisine çiçek takdim etti. Doğan’ın emekliye ayrılması nedeniyle duygusal anlar yaşandı.

Daha sonra öğrenciler keplerini atarak bir üst sınıfa çıkmanın mutluluğunu yaşadı.

ORTAOKUL MEZUNİYET TÖRENİ

İlkokul mezuniyet töreninin ardından ADEN Koleji Ortaokul törenine geçildi. Törene Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz da katıldı.Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından mezun olan 33 ortaokul öğrencisinin sahneye gelmesi ile başladı. Daha sonra ADEN Koleji Ortaokul Müdürü Öznur Aksoy Kireç’in konuşmasıyla devam etti. Aksoy Kireç, konuşmasında şunları kaydetti: “Ben bu gece karmaşık duygular içerisindeyim. Hem bir veli olarak hem bir öğretmen olarak çok heyecanlıyım. Biz buradan çok güzel çocuklar mezun ediyoruz. Bir çoğu ile 4 yaşında tanıştık. Tam 10 yıllık yolculuk bizimki. Onların her dönemine şahitlik ettik. Böyle pırıl pırıl çocuklar yetiştiren siz değerli ailelere, sonra onları kendi çocukları gibi sarıp sarmalayan çok değerli öğretmen arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Yolları hep aydınlık dolu olsun, doğru bildikleri yolda hep emin adımlarla yürüsünler. Mustafa Kemal Atatürk’ün onlara çizdiği akıl ve bilim yolundan hiç ayrılmasınlar. Çünkü onlar bizim en büyük umudumuz.” 

ADEN Koleji Ortaokul Müdürü Öznur Aksoy Kireç’in konuşmasının ardından okulun genel müdürü Ahmet Altın, şunları söyledi: “8 yıllık süre içerisinde Cumhuriyetimizin 100. Yılına denk gelen asla unutulmayacak bu mezuniyeti sizlerle paylaşmanın onuru ve gururu içerisindeyiz. Onları hem büyüttük hem eğittik. 1. Sınıfta mini mini aldık. 8. Sınıfta hepsini ergen olarak ülkemizin güzel okullarına uğurlamanın onuru ve gururu içerisindeyiz. Yüce önderimiz Atatürk’ün ifade ettiği gibi ‘Başarı benim diyebilenindir’ biz de bu kadro ile ‘Başarı bizimdir’ dedik ve ‘Başardık’, alkışlıyorum. 33 öğrencimizin 17’sini Fen Liselerine uğurlayacağız. Bize her zaman destek olan Mustafa Bezbaş’a sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.”

Altın’ın konuşmasının ardından Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, gece ile ilgili olarak şunları söyledi: “İlgili aileler, ilgili evlatlar ve ilgili okul, sonuç başarı geliyor. Bu başarıyı destekleyen Keşan’da küllerinden doğan bir markayım ben de diyen ADEN Kolejinin başarısını göz ardı etmememiz lazım. Bizim gururumuz ADEN Koleji. İyi ki burada evlatlarınız. En güzel miras eğitim. Başta Mustafa Bezbaş, Ahmet Altın olmak üzere tüm öğretmenlerimi, çalışanlarını ve siz velileri kocaman alkışlarla sizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum.”

Helvacıoğlu’nun ardından Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz da konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Öğrencilerimizin yolları açık olsun. Herkesin istediği olsun, bu akşama katkılarından dolayı herkese teşekkür ediyorum”

Saz’ın ardından sonra ADEN Koleji Kurucu Temsilcisi Mustafa Bezbaş da şunları kaydetti: “Ortaokulların sınavı çok başarılı geçti. Sayın belediye başkanı ve ilçe milli eğitim müdürünün övgü dolu sözleri için teşekkür ederiz. Buna şahit sınav sınıfı velileridir. Çocuklarımızın çoğu ilkokuldan beri bizlerle birlikteydi. İnşallah bundan sonra hayatlarında ciddi başarılar elde edecekler ama hep biz şunu söyledik: ‘Atatürk’ün yolundan ayrılmayan çocuklar yetiştirmeye gayret gösterdik. Bizim hiçbir öğrencimiz görevden atılmadı, mağdur olmadı. Hiçbir zaman bu yoldan ayrılmayacağız. Hep beraber çocuklarınız yüksek medeniyet seviyesine ulaştırmak için mücadele eden evlatlar olarak yetiştireceğiz. Bizler geçiciyiz. Onlar gelecekler. Onlar bu güzel ülkeye değer katacaklar. Onlar bizden daha donanımlı. Bazen küçümsüyoruz onları, kızıyoruz. Bizim gibi değiller. Büyüklere karşı konuşmaları biraz farklı. İyi ki ADEN Kolejine çocuklarınızı teslim ettiniz. Gelişimini okulun hep birlikte görüyorsunuz. İnşallah sizin çocuklarınız da güzel insanlar olarak yetişecekler. Bu güzel çocuklar bizden daha zor koşullarda bu ülkeye hizmet etmeye çalışacaklar. Bu zor koşullarda bunu yapabilmenin de tek yolu onların bir ideolojisi olmasıdır. O ideoloji de sevgili arkadaşlar. Bu güzel ülkeye hizmet etme hayalidir. Atatürk’ün kurup bize emanet ettiği bu güzel ülkeye onlar sahip çıkacaklar ve bizim hiç bir zaman gözümüz arkada değil. Bu güzel yavrular bu gece mezun oluyor. Bizim için çok mutluluk verici, sizler de bu güzel geceyi paylaştınız bizlerle beraber birlikte oldunuz, hepinize çok teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından meşale teslim töreni gerçekleştirildi. Bu törenin ardından öğrencilere diplomaları verildi. Daha sonra başarılı öğrenciler okul kütüğüne plaketlerini çaktılar. Tören öğrencilerin keplerini havaya fırlatması ve eğlence ile sona erdi.