Özel Keşan Final Anadolu Lisesi 2023-2024 eğitim-öğretim yılı 9. Mezuniyet Töreni geçtiğimiz pazartesi akşamı gerçekleştirildi.

Okul öğretmenleri Gökçe Tınmaz ve Göksel Altın’ın sunumunda, Aden Koleji bahçesinde düzenlenen mezuniyet törenine Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Servet Yazgan, Enez Belediye Başkanı Özkan Günenç ve önceki dönem Beyendik Belediye Başkanı Muhammet Örnek ile birlikte çok sayıda veli katıldı.

SOL Parti, yeni müfredata karşı olduklarını açıkladı SOL Parti, yeni müfredata karşı olduklarını açıkladı

Mezun öğrencilerin sahneye davet edilmesiyle başlayan tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle devam etti.

BEZBAŞ: “ÇOCUKLARINIZI ÖZELLİKLE TEKNOLOJİ KONUSUNDA TEKİP EDİN”

Bayrak ve flama devir tesliminin ardından Özel Keşan Final Anadolu Lisesi Kurucu Temsilcisi Mustafa Bezbaş, törenin açılış konuşmasını yaptı. Protokolü, velileri ve misafirleri selamlayarak konuşmasına başlayan Mustafa Bezbaş; “Bu güzel çocukları bizlere emanet ettiğiniz için sizlere teşekkür ederiz. Biz de onları bu ülkeye, bu güzel cumhuriyete hediye ediyoruz. Bu zaman, çocukları bir kuruma, bir sisteme devrettikten sonra arkasını bırakma sistemi değil. Bir öğretmen, bir eğitim yöneticisi, eğitim sistemi kuran bir arkadaşınız olarak sizden ricam; özellikle bu teknoloji konusunda çocuklarınızı takip etmenizi rica ediyorum. Bu zaman öyle bir zamanki takip etmediğiniz her şey 5 katı tehlikeli olarak size geri dönüyor. Lütfen çocuklarınızı takip edin” dedi.

Konuşmasında velilere tavsiyelerde bulunan Bezbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Çocuklarınızı başarabileceğine inandırın. Bu çocuklar, geleceğin büyükleri. Bu çocuklar bu ülkeye hizmet edecekler. Bu çocuklar bu ülkeye hizmet ederken eğer, pozivitist, kariyerci olursa sıradan insanlar olacaklar. Ama çocuklarınıza hangi mesleği yaparlarsa yapsınlar, işlerini iyi yapmayı öğretin arkadaşlar. Hepimiz bunu öğretmeliyiz. Ben sabahları yürüyüş yaparken, bu bereketli toprakları bize veren yüce Atatürk’e her gün daha çok teşekkür ediyorum. Arkadaşlar, dutlar dökülüyor toplayan yok, ıhlamurlar açmış elleyen yok. Bu bereketli toprakların üzerinde yaşıyoruz ama tasarrufu, elimizdekini değerlendirmeyi, bu güzel imkânları kullanmayı maalesef erteliyoruz. O bakkallardan aldığımız gazlı içecekler bizim sağlığımızı duman ediyor. Ben öyle bir kuşak hayal ediyorum ki Atatürk’ün izinde bu güzel ülkeyi yüksek medeniyetler seviyesine çıkarsınlar. Türk dili dünyanın en çok konuşulan dili olsun. Bu çocuklar dünyada bilim üretsinler, teknoloji üretsinler, bu çocuklar dünyaya dutun kurusunu da sulusunu da satsınlar, ıhlamur ihraç etsinler. Bu bereketli toprakların bütün ürünlerini dünyaya yaysınlar, satsınlar, cesur olsunlar. İşte bakın İHA, SİHA satıyoruz. Yarın F16’ların daha gelişmişini yapar satarız. Önemli olan bu çocuklara Türk olduklarını ve Türkiye insanının güçlü olduğunu, bunu da geçmişinden aldığını, bu toplumun değerlerinden aldığını öğretmek. Bitmiş, umutsuz bir ülkede Allah bize Atatürk gibi bir kahramanı yolladı ve bu toprakları oturmamızı yeniden sağladı. Bir eğitimci olarak hepinize teşekkür ediyorum.”

ERUZUN: “İYİ İNSAN OLUN”

Bezbaş’ın ardından Özel Keşan Final Anadolu Lisesi Müdürü Timur Eruzun, konuşmasını yaptı. Konukları ve velileri selamlayan Timur Eruzun, ilk olarak öğrencilere seslendi. Okul müdürü olarak kendisini bu sene çok uğraştırdıklarını söyleyen Eruzun; “Zaman zaman size kızdım, öfkelendim. Kalbinizi istemeden kırdıysam özür diliyorum. Okulda sizlere öğretmen arkadaşlarımla birlikte doğruluğu, dürüstlüğü, samimiyeti, adil ve adaletli olmayı gösterdik. Ve bu eksende ileriye yönelik yaşantınızda bunu ortaya koymanızı istiyorum. İyi insan olun. İyi insan olmak, iyilik yapıp, saf kalpli olmak demek değil. İyi insan olmak, kötülükleri de bilip, arasından iyiliği seçmektir. İyi olmanızı istiyoum. 17-18 yaşlarınızdasınız. Ne demek istediğimi, size olan tutumumu anlamamış olabilirsiniz. 27 gelecek, 37 gelecek. İşte o zaman beni anlayacaksınız. Sizleri seviyorum” dedi.

Eruzun, konuşmasının devamında velilere seslenerek; “Çocuklarınızın yanlarında olun. Çünkü onlar bu hafta sonu bu sınava girecekler ve hayatları şekillenecek” şeklinde konuştu. Eruzun, konuşmasında savaşlara karşı olduklarını belirterek, Filistin’de ve Ukrayna’da, dünyanın neresinde olursa olsun insanların katledilmesini lanetlediklerini vurguladı. Eruzun, sözlerinin sonunda geçtiğimiz ay İstanbul’da görevi başında katledilen Okul Müdürü İbrahim Oktugan’ı ve tüm şehit öğretmenli de andı.    

Eruzun’dan sonra söz alan Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz ise bu hafta sonu yapılacak olan Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı olduğunu belirterek; “Keşan’da 3200 öğrencimiz cumartesi günü TY sınavına, 2600 öğrencimiz de Pazar günü AYT sınavına ve öğleden sonra 232 öğrencimiz de yabancı dil sınavına girecekler. Tüm öğrencilerimize ve velilerimize hayırlı uğurlu olsun diliyorum. En başta sağlık diliyorum” dedi.             

Daha sonra okulda derece yapan öğrencilere plaketleri verildi. Okul birincisi Cemre Naz Yalçın, okul ikincisi Ali Yağız Erginoğlu ve okul üçüncüsü İlkem Kadir Örnek’e plaketlerini Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlan Saz, Okul Kurucu Temsilcileri Bircan Bezbaş ile Mustafa Bezbaş verdi. Plaket töreninin ardından okul birincisi Cemre Naz Yalçın, konuşmasını yaparak okul kütüğüne mezuniyet nişanı çaktı.

Tören programı, öğrencilere diplomalarının takdim edilmesiyle devam ederken, okul öğretmenleri, idare kadrosu ve personel de sahneye çıkarak öğrencileri ve velileri selamladı. Tören, okul öğrencilerinin kep atma mutluluğunun ardından sona erdi.

                                                                     

Muhabir: MEHMET AYTAÇ