MEHMET AYTAÇ

Keşan Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre mücavir alanlardaki ilaçlama için özel ekip kuruldu. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Keşan Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Arif Güler, uygulama hakkında bilgi verdi. 

Yaz döneminde oldukça hareketlenen, özellikle Erikli ve Yayla sahillerinde 5 kişilik özel bir ekiple kapsamlı bir çalışma sürdürüldüğünü belirten Güler, bu uygulamanın Keşan Belediyesi’nde ilk defa hizmete sokulduğunu ve olumlu etkilerinin kısa zamanda görüldüğünü kaydetti.

Güler açıklamasında şu ifadeleri kullandı; “Sahillerde vatandaşlarımızın konforlu ve sağlıklı bir şekilde tatillerini yapabilmesi için Keşan ilçe merkezinden ayrı olarak özel bir ekip kurduk. 5 kişiden oluşan ekibimiz 5 gün 6 gece boyunca sivrisinek ve haşerelerin üreyebilecekleri alanlarda, cadde ve sokaklarda ilaçlama yapmaktadır.”

Özel ekibin Erikli, Yayla ve Danişment’te oldukça etkin bir mücadele gerçekleştirdiğini dile getiren Güler, “Ekiplerimiz; cadde cadde, sokak sokak çalışmaktadır. Bu kapsamda durgun su alanları, dereler, havuzlar, çöp konteynerleri, bodrumlarda, karasinek ve larvasit ilaçlama çalışması yürütülmekte ve akşamları da araç üstü ULV cihazıyla cadde ve sokaklarda uçkun ilaçlaması yapılmaktadır” şeklinde konuştu.

Sinekle mücadele kapsamında vatandaşların da dikkatli olması konusunda uyarılarda bulunan Güler, alınabilecek basit ama oldukça etkili yöntemler olduğunu dile getirerek; “Karasinek için çöp alanları, pazaryerleri, gübrelik alanlar ve rögarlar sistemli olarak ilaçlanıyor. Karasinek sorununun önüne geçebilmek için, çöp poşetlerimizin ağzı bağlı olarak atılması, çöp bidonları ve konteynerlerimizin kapaklarının sürekli olarak kapalı tutulması, yanlarına, açığa çöp bırakılmaması, çöp konteynerlerinin ortalama 20 günde bir düzenli yıkanarak dezenfekte edilmesi, hayvan pisliklerinin yaşam alanlarından uzaklaştırılması, bahçelerdeki çürümüş meyvelerin düzenli temizlenmesi gibi önlemlerin alınması karasinek sorununun çözülmesine büyük katkı sağlayacaktır” dedi.