MEHMET AYTAÇ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, dün düzenlediği basın toplantısında, Belediye Meclisi’nin Ekim ayı olağan toplantısının ardından gazetemizde ek bütçe ile ilgili verilen başlık ve haberden dolayı açıklama yaptı.

Keşan Belediye Meclisi’nin Ekim ayı olağan toplantısında oy birliği ile alınan kararla geçen ek bütçe talebi ile ilgili habere karşılık “Biz tükürdüğümüzü yalamadık” diyen Recep Pekcan; haberin araştırılmadan ve anlaşılmadan yazıldığını iddia etti.

CHP Keşan İlçe Başkanlığı Lokali’nde yönetim kurulu üyeleri ve bazı meclis üyeleri ile düzenlediği basın toplantısında konuşan Pekcan, İYİ Parti’nin desteğiyle su tariflerine yapılan yüzde 15 zam ve ek bütçe tartışmaları hakkında açıklamalar yaptı.

“BİZ HER ZAMAN HALKIN YANINDAYIZ”

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun yetkisini kullanarak Meclis toplantısında üçüncü kez su ile ilgili zam talebinde bulunduğunu söyleyen Pekcan, bu talebin daha önce iki kez ilgili komisyonlarda ve Meclis’te Millet İttifakı üyelerinin oylarıyla su zammı talebinin reddedildiğini kaydetti. Pekcan, şöyle konuştu: “Ancak son geldiğimiz Meclis’te yalnızca Cumhuriyet Halk Partisi grubunun reddiyle su zammı yüzde 15 olarak onaylandı. Keşan’daki mahalleler ve mücavir alanlarda yüzde 15 bir zam yapıldı. İzzetiye mahallemizde yüzde 25 zam yapılı. Biz buna karşı çıktık, ret verdik. Gerekçe olarak da Plan ve Bütçe Komisyonu’nda arkadaşlarımız Olcay Soran Aladdin Öztürk, hazırladığımız gerekçeyi orada ilettiler. Ama son Meclis’te CHP’nin meclis grubunun ret oyuna karşılık, AKP, MHP ve İYİ Partili meclis üyesi arkadaşların oyuyla bu zam onaylandı. Bu zam yüzde 15 olarak geçti. Ama yaklaşık 23 ay sonra yeniden değerlenme oranıyla beraber suya zam yapılacak. Yeniden değerlenme oranı ortalama yüzde 90 belirlenirse, bu yüzde 15 zammın üstüne yüzde 13,5 daha zam gelecek. Yani aslında bu yapılan zam yüzde 15 değil, yüzde 28,5’luk bir zam. İzzetiye için yapılan yüzde 25’lik zam, yüzde 90 yeniden değerlenmeyle beraber yüzde 22,5 daha katlanacak ve İzzetiye için yüzde 47,5 bir zam uygulanmış olacak. Cumhuriyet Halk Partisi bu güne kadar, halkın, doğru olanın, hak, hukuk, adaleti düşünerek yanında olmuştur. Su zammında olduğu gibi biz her zaman Keşan halkının yanında olacağız. Çözümü buradan sonrasını bulmak çok daha kolay olacak.”

“EK BÜTÇEYİ PERSONEL MAAŞLARI İÇİN VERDİK”

Pekcan, su zammı ile ilgili değerlendirmesini yaptıktan sonra aynı Meclis toplantısında oy birliği ile alınan ek bütçe talepleri ile ilgili olarak bir açıklama yaptı. Gazetemizde konuyla ilgili çıkan haber ve başlıktan duyduğu rahatsızlığı dile getiren Pekcan, şunları söyledi:

“AĞZIMDAN MİLLETVEKİLİ ADAYLIĞIMLA İLGİLİ HİÇ KİMSE BİR ŞEY DUYMADI”

Pekcan, açıklamalarının sonunda “Milletvekili aday adayı olduğunu söyleniyor, aday mısınız?” şeklideki soruya şu cevabı verdi: “Hayır şu an için hiç öyle bir şey söylemiyorum. İnsanlar konuşuyor olabilir. Ben Cumhuriyet Halk Partisi’nin ilçe başkanıyım. Süreç başladığında, onu önce yönetimdeki arkadaşlarla, partililerimle, ailemle değerlendirir biri karar veririm. Ama şu benim ağzımdan öyle bir lafı kimse duymadı. Arkadaşlar konuşuyorlar sağ olsunlar, öyle bir teveccüh gösterdikleri için.”