BÜLENT SAYLAM

Oyunun senaryosunu Karden Kasaplar yazarken, yönetmenliğini Aydın YILDIRIM üstlendi. Oyun, 1914-1945 yılları arasında ordu ile anlaşmalı bir saat fabrikasında çalışan ve maruz kaldıkları radyasyon sonucu hayatını kaybeden kadınların ve geride kalanların hukuk mücadelesini anlatıyor. Radyum Kızları, ZERLANİS - Keşan Görsel Sanatlar ve Kültürel Araştırmalar Derneği'nin tiyatro çalışmaları kapsamında sahnelenen beşinci oyunu oldu.

Oyun, izleyiciler tarafından büyük beğeni kazandı ve dakikalarca alkışlandı. Oyuncu kadrosu Feyza Geçer, Esma Çelik, Melisa Genç, Eylül Beliz Buruk, Nisa Karaman, Yağmur Döner, Medine Kışı, Batuhan Kapucu ve Ahmetcan Çinku'dan oluşuyor. Mehmet Ali FİDAN ve Gözde ŞİMŞEK ise oyuna sesleri ile katılım sağlarken, Uğur Deniz AYDEMİR ve Emircan Gezen de ekibin reji kadrosunda yer aldılar. Kostümlerini ise Sevil ÖDÜL tasarladı ve dikti.

Mayra Tiyatro Topluluğu olarak sahnelenen "Radyum Kızları" tiyatro oyunu, toplumsal bir meseleye değinerek Zerlanis'in sanata toplumcu bakışını ifade etmek istedi. Oyunun yönetmeni Aydın YILDIRIM, oyun üzerinde çalışmalarına devam ettiklerini ve bazı müzikal sahneler ekleyerek ve videoart sanatıyla süslemeler yaparak oyunu Mayıs ve Haziran aylarında belediyenin tiyatro salonunda yeniden sahnelemek istediklerini belirtti.

Ayrıca, geçtiğimiz hafta yapılan çağrıyla birlikte 7. tiyatro grubunun da kurulduğu ve çalışmalarına başladığı bilgisini paylaştı. Yeni grubun çalışmaları Belediye Sanat Merkezi ve Halk Eğitim Merkezi çatısı altında yürütülecek. Dernek, önümüzdeki dönemde daha güçlü ve ses getiren sanat projeleriyle halkın karşısına çıkmayı hedefliyor.