MEHMET AYTAÇ

Cumhuriyet Halk Partisi Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, dün düzenlediği basın toplantısında, geçtiğimiz hafta AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç’ın; “CHP belediyesinin 30 sene boyunca Keşan’ımıza hizmet anlamında bir çivi bile çakmadığını vatandaşımız gördü, yaşadı, biliyor” şeklindeki söylemine cevap verdi.

CHP Lokali’nde yönetim kurulu üyeleri, belediye meclisi üyeleri ve parti üyeleri ile birlikte düzenlediği basın toplantısında Pekcan, ilk olarak Taksim ve Gaziantep saldırılarında hayatını kaybeden vatandaşlara taziyelerini diledi. Devam eden Pençe-Kilit Operasyonu’nda şehit düşen askerlerimize de rahmet dileyen Pekcan, Dünya Diş Hekimleri Günü ve 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü de kutladı.

AK Parti Keşan İlçe Başkanı Kılınç’ın açıklamalarına değinen Pekcan; “AKP’li Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun da defalarca bu tür açıklamaları var. 3 kez anlattım ben bu konuları ama bugün daha anlayabilecekleri gibi nerede ne çivi çakılmış? Rahmetli belediye başkanlarımız ve yaşayan belediye başkanımız bu Keşan’a ne kadar çok hizmet etmişler, Keşan’da yaşayan insanlar için neler yapmışlar? Onları bir size özetleyeceğim” dedi.

İÇME VE KULLANMA SUYU PROJELERİ

Pekcan, CHP dönemlerinde Keşan Belediyesi tarafından yapılan proje ve işleri şöyle anlattı: “Kadıköy, Rasim, Ergene içme ve kullanma suyu, arıtma ve terfi merkezi var. 1993 yılında bu yapılmış. 2013 yılına kadar düzenlemeler ve tadilatlar yapılmış. Bunların tamamı bizim zamanımızda yapılmış ve suyun kalitesi arttırılmış ve hâlâ oradan kaliteli ve kesintisiz su verilebilmektedir. Ancak kesintiyle ilgili bir problem var. AKP’li belediye bu suyu kesintisiz akıtmaya bile beceremiyor. İkincisi Kumdere’deki su kuyuları. 1996 ve 1998 yılları arasında İller Bankası ile ortak yapılan bir çalışmanın ürünü bu. 7 tane sondaj kuyusu açılıyor. Bugün bir tanesi çökmüş vaziyette, 6 tanesinden Keşan’a su geliyor. Orada 6 tane su sondaj kuyusunun zemin etütleri yapıldı ve kuyular kazılmaya hazır. Bu da bizim dönemimizde yapıldı. Şimdi bu belediye en fazla kuyularını kazar. Ama kazdığı zaman sahiplenmesin. Çünkü o çivi de bizim zamanımızda çakıldı.”

PARK VE YEŞİL ALANLAR

Pekcan şöyle devam etti: “Mehmet Gemici Parkı var. Yapıldığı dönem de bu dönem de yörenin en güzel parklarından biri, tema park. Oradaki ağaçların nasıl seçildiğini, ne kadar değişik yerlerden getirildiğini ve ne kadar güzel düzenlendiğini çok iyi hatırlıyorum ve çok keyifli bir yerdi. Bugün geldiğimizde Mehmet Gemici Cennet Parkı’nın halini görüyorsunuz. Bizim yaptığımız çıktığımız bu çivinin sürdürülebilirliği bile yok. Bakımı bile yapılamıyor.”

BELKOOP VE ATAKENT PROJELERİ

Pekcan şunları söyledi: “BELKOOP bölgesinde bir 18 uygulaması yapın. Kentin yaşam alanının oraya doğru gitmesi sağlandı. Bu 18 uygulanırken itiraz süreleri doğru geçirildi. Oradaki insanlara duyuruldu, böyle bir mecburiyet olmamasına rağmen ve orada yaşayan Keşan halkının mağdur olmaması için Keşan Belediyesi elinden gelen her şeyi yaptı. Ve sonrasında o bölge yapılaşmaya açıldı. O bölgede ilk BELKOOP projesi uygulandı. Belediye eliyle yapılan tek toplu konut özelliği olan ATAKENT-1 ve ATAKENT-2 yapıldı. Birinde 532 tane, birinde 168 tane toplam 700 tane konut yapım. Bu, belediye eliyle yapıldı ve bu Keşan halkının yararı gözetilerek yapıldı ve Keşan halkının kullanacağı krediye kadar yardımcı olunarak yapıldı ve hiçbir sıkıntı çıkmadan bitti.”

MEZBAHA VE YENİ BELEDİYE BİNASI

Pekcan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Gene yapıldığı dönem bölgede tek sayılabilen bir mezbaha yapıldı, hâlâ hizmet verir. Ve bu mezbaha sonraki belediye başkanlarımız döneminde yenilendi, büyütüldü ve hâlâ işletilmesi sürüyor. Trakya’da Belediye eliyle yapılan en büyük proje, yeni belediye binamız. O günün şartlarında İller Bankası’ndan alınan en büyük kredi miktarı 30 milyon lira kredi alınarak yapıldı. 50 bin 935 metrekarelik bir inşaat alanı var, 840 tane tezgahı pazar yeri, 296 tane dükkan, ofis, 560 kişilik sinema, tiyatro ve konferans salonları ve çok amaçlı salonlar var. Altında 740 araçlık yeraltı otoparkı var. İnsaf kardeşim. Böylesine büyük bir projeyi yok sayıyorsun, eleştiriyorsun. Sonra sen bizim yaptığımız projenin üstünden 3 tane tadilatla açılış yapıyorsun.”

ATIKSU ARITMA TESİSİ

Pekcan şu şekilde devam etti: “Yine çok büyük bir proje, Keşan Atıksu Arıtma tesisi. DSİ ile ortaklaşa yapıldı. İleri biyolojik tip arıtma tesisi burası. 20 milyon lira bedelle yapıldı ve çok kısa sürede geri dönüyor. En azından hiçbir şey olmasa ekonomisini düşünmeniz bile,  yaşanılabilir bir çevre, hijyenik bir ortam ve tertemiz bir doğa için yapılan çok büyük bir projedir.”

KANALİZASYON VE KOLLEKTÖR ALTYAPISI

Pekcan şunları söyledi: “Keşan kanalizasyon ve kollektör altyapısı projesinde 210 kilometrelik kanalizasyon yapıldı. Ayrıca bir de kolektör hattı yapıldı. Gene bununla entegre teknik bir yağmur suyu kanal projesi yapıldı. 7 kilometrelik bölümde yağmur suyunu  toplayacak bir altyapı yapıldı.”

DİĞER PROJELER

Pekcan, GÜNEKAB ve ESTAB ile ilgili yapılan projeleri anlattıktan sonra Keşan Belediyesi Toptancı Hali, Keşan Belediyesi Oto Galericiler Sitesi ve Keşan Belediyesi Balık Hali projelerinin detaylarını sıraladı. Bu yatırımlar sayesinde Keşan Belediyesi’ne kazandırılan çok sayıda işyerinin kattığı değerleri anlatan Pekcan, doğalgazın Keşan’a getirilmesi, Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi, vatandaşların nefes alması için kazandırılan 137 bin 604 metrekare yeşil alanları anlattı. Pekcan, sonradan mahalle olan Paşayiğit’e de kanalizasyon ve içme suyu hattı şebekelerinin CHP dönemlerinde yapıldığını söyledi.

YAYLA VE ERİKLİ’DEKİ ARITMALAR

Yayla Sahili’ne kullanma suyu ve arıtma tesisi ile Erikli’ye artıma tesislerinin yapıldığını kaydeden Pekcan, bu tesislerin şimdi ise belediye tarafından çalıştırılmadığını vurguladı. Keşan Belediyesi’nin şu anda Erikli’ye içme ve kullanma suyu getirmek için başlattığı projede başarısız olduğunu savunan Pekcan; “Ne kadar kredi istiyorlarsa verildi ve Erikli’nin hali ortada” dedi. Yayla’daki pazaryerini de anlatan Pekcan, Keşan Atatürk Stadı’nın da 2009 yılında Keşan Belediyesi’ne devredildiğini ve halkın kullanımına açıldığını ifade etti.

“ALINLARINDAN ÖPÜYORUM”

Pekcan, Keşan Belediyesi tarafından hizmetler sırasında görev yapan herkesi kutlayarak; “Bu hizmetlerin yapıldığı dönemlerde parti örgütünde görev yapan ilçe başkanlarımı, yönetim kurulu üyelerimi, belediye meclis üyelerimi, rahmetli Rasim ağabeyi, Mehmet abi ve hâlâ aramızda yaşamakta olan sevgili meslektaşım Mehmet Özcan’ı haddim olmayarak alınlarından öpüyor ve kutluyorum” dedi.

“HİÇBİR ZAMAN KENDİMİZE DÖNÜK HESAP YAPMADIK”

Pekcan, sözlerinin devamında söylediği projelerin çok büyük işler olduğunu ifade ederek, “Bunları Cumhuriyet Halk Partili arkadaşlar, yaparlarken bir sonraki seçimi kazanıp kazanamayacaklarını hesabını yapmıyor. Çünkü belediyecilikte toprak altına gömdüğü şey görülmez. Oradaki ana amaç halka hizmettir. Ama biz hiçbir zaman kendimize dönük bir hesap yapmadık. Bu partide görev yapan bir partinin üyesi olan herkes halkın yararı için bir şey yapmaya çalışır. Süslemek çok kolaydı, eksik kaldı. Son artık yapacağımız bir şeyler vardı. Keşke teveccüh gösterseydiniz. Keşke bizden biri belediye başkanı olsaydı. Seçim hakkınıza hiçbir şekilde herhangi bir laf söyleyemem ama içim acıyor. Son dönemde yapılanların hiçbirine çivi demem, hiçbirine yatırım demem. Belediyenin yapmak zorunda olduğu şeylerdir bunlar, yollar ve kaldırımlar. Yapılan her şey çöküyor arkadaşlar” şeklinde konuştu.

“PARALARIMIZ YANLIŞ YERLERE YANLIŞ ŞEKİLDE HARCANDI”

Pekcan, belediye yönetimini eleştirerek sürdürdüğü konuşmasında; “Bir sene sonra biz yöneteceğiz. Siz de gördünüz, biz de gördük ne olduğunu ama o kadar çok bizim paramız yanlış şekilde yanlış yerlere harcandı ki. Keşan’da yatırım yapacak bir tane arkadaşımın çalışacağı bir yer var mı? Keşan halkına hizmet edecek bir tane yeni bir yapı var mı? Yalnızca yollar, kaldırımlar. Söylüyorum burada ne oluyorsa Türkiye’de de onlar oluyor aslında misliyle. Çok yakında olan genel seçimde ve sonrasında olacak belediye seçiminde söylediklerimizi ve onların söylediklerini tartın. Kararınıza saygılıyız ama hep beraber kurtulacağız ve hep beraber düze çıkacak, aydınlık bir geleceğe sahip olacaksak, tüm bunların hepsini düzeltme şansımız var. Zor değil, sakın umutsuzluğa kapılmayın. Kurtuluş Savaşı’nı düşünün. O günkü ülkenin ortadan kalktığını ve geldiği yeri düşünün. Artık bir Atatürk yok, Mustafa Kemal Atatürk yok ama biz hepimiz varız. Ama bu ve benim arkadaşlarımın gücüyle olacak bir iş değil. Siz ne kadar varsanız, ne kadar buradaysanız, ne kadar tavır koyup sesinizi çıkartırsanız, ne kadar destek oluyorsanız, hiçbirini yapamıyorsanız, sandığa gittiğinizde attığınız oyla destek verin” diye konuştu.