HABER MERKEZİ

Av. Tekin mesajında, bilhassa son 50 yılda beton ve asfaltla doğal güzelliklerimizin büyük ölçüde bozulduğuna dikkat çekerek, “Ülkemizi gelecek nesillere doğal güzellikleriyle bırakmak en önemli görevlerimiz arasında olmalıdır” açıklamasını yaptı.  

Birçok tarımsal arazilerin heba edilerek tarihi ve doğal dokunun gereği gibi korunmadığına dikkat çeken Av. Tekin, “Doğa’nın korunması, bir bakıma insanın geleceğinin korunmasıdır. Estetik ve şahsiyetli şehirler oluşturulacak diye kentleşme, sanayileşme ve yapılaşmada ormanlar, meralar ve tarım alanları kullanılmamalıdır. Kıyı alanları, sahil şeridi ve koylar halkımıza aittir. Bu alanların mülkiyeti belli bir süreliğine de olsa gerçek veya tüzel kişilere devredilmemeli. Tahribatların mutlaka önüne geçilmelidir” uyarısında bulundu.

Ağaca/ormana gereken değerin verilmesi gerektiğine de vurgu yapan Av. Sinan Tekin, “Ağaç, hayatın önemli ihtiyaçlarındandır. Ağaç sevgisi ve önemi hakkında Atalarımız, 'yaş kesen, baş keser', Fatih Sultan Mehmet Han’ın, 'ormanlarımdan bir yaş dal kesenin başını keserim' demesi boşuna değildir! Peygamberimiz Hz. Muhammed ise, 'Kıyametin koptuğunu görseniz elinizdeki fidanı dikin' demiştir. Bütün bunlar ağacın insan hayatında ne kadar önem taşıdığını ifade eder” şeklinde konuştu.

Av. Sinan Tekin, ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığının çevre temizliği ve ormanlar/ağaçlar konusunda bir an önce gereken önlemleri alması, çevre temizliği ve ağaç dikme konusunda projeler yapması, okullarda öğrencilerin bu konuda daha iyi eğitilmesi, bununla da yetinmeyerek tüm halkımızın bir şekilde bilgilendirilmesi/eğitilmesi gerektiğini kaydederek, “aksi halde gelecek nesillere ‘çöller’ bırakırız” uyarısında bulundu. 

Av. Sinan Tekin“Bu vesile ile tüm halkımızın ‘Dünya Çevre Gününü’ kutlar daha temiz, daha yeşil bir ülkeye kavuşmamızı temenni ederim” dedi.