HABER MERKEZİ

Geçen cumartesi gerçekleştirilen Saros Çalıştayı’nda dinamitle avcılık konusuna değinildiğini belirten bir okuyucumuz bir gün sonra İbrice’de dinamitle 3 kişinin yaralanması ile sonuçlanan kötü bir olayın yaşandığını ve dinamitle avlanmanın en çok doğaya sonra da insanlara büyük zararlar getirdiğini dile getirdi. Konuyla ilgili olarak okuyucuğumuz gazetemize şu yazısını iletti.

Ben 40-45 yıldır Saros’dayım ve dalarım. Eskiden Saros Kızıldeniz gibiydi. Deniz habitatı o kadar canlıydı ki kafanızı suya soktuğunuzda deniz midyesi, kestanesi, yıldızı, hıyarı, milyonlarca boy boy balığı Pinası, yengeci, yosunu, deniz bitkileri ile dolu rengarenk bir dünya, bir akvaryum görür, kafanızı hiç denizden çıkarmak istemezdiniz…

Mariz bölgesinde (şimdi gören cennetlik) denizkestanelerinden denize girilmezdi.

Uzunkum bölgesi deniz dibi denizhıyarı tarlası gibiydi. Kumun üstünde milyonlarca denizhıyarı olurdu.

Akşam olunca Mecidiye, Erikli tüm sahillerde deniz dibinde irili ufaklı milyonlarca denizyıldızları deniz dibindeki kumlardan çıkardı.

Midye İbrice’den Mariz’e tüm kayalıklarda olur, kayalar midyeden simsiyah veya yosun kaplı yeşilden görünmezdi.

Deniz erişteleri ona keza her yerde idi. Deniz cam gibiydi. Kayıktan bakar dibini görürdük. İşte belki o günlerde Saros mevcut habitat sayesinde kendi kendini temizleyen bir denizdi.

Biz şanslıymışız o günleri yaşamakla, o güzellikleri görmekle... Şimdi daldığımızda kupkuru, çorak bir habitat görüyoruz. Bir kaç balık veya canlı bir şey görürsek kendimizi şanslı sayıyoruz.

Bunun trolden bile etkili en büyük sebebi DİNAMİTLE BALIK AVCILIĞI’dır.

Dinamit atılmış bir mera görmeyenlerin anlaması hayallerinde canlandırması için; Bugün herkes Ukrayna’daki savaşı seyrediyor. Orada nasıl bir bomba atıldığı zaman insanların evleri yıkılıyor, içindekiler ölüyor. Bomba düştüğü yerdeki askerlerin yanında tüm canlıları, çocukları, bisikleti ile gezeni, sivili, kedi, köpek, kuş ağaç, çiçek , böcek vs. ne varsa öldürüyor, yok ediyorsa, dinamit atıldığında da denizin dibinde aynısı oluyor. O bölgedeki tüm canlılar, yenen yenmeyen, 1 cm boyundaki süs balığı da, yavru balık da, balık yuvaları da, midye, yıldız, deniz kestanesi, hıyarı, denizdeki çayırlar, mercanlar, yosunlar canlı ne varsa yok oluyor. Balık yuvaları ortadan kalkıyor, bazı balıklar yuvalarında ölüyor. Dinamit sürünün üstüne atıldığı zaman denizin dibi ölü balıktan geçilmez. Dinamitçiler öldürdükleri doğal habitat, onbinlerce canlı içinden yalnızca 5-10 kilo balık alırlar.

SAROS ON YILLARDIR ARALIKSIZ BOMBALANIYOR.

Eğer Saros için bir şeyler yapılacak ise bu konuya da kuvvetle dikkat çekmek gerekir diye düşünüyorum.