MEHMET AYTAÇ

Mazbatasını aldıktan sonra ilk ziyaretini gerçekleştiren İYİ Parti Edirne Milletvekili Prof. Dr. Akalın’a teşekkür eden İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe; “Sayın vekilimiz, bugün (dün) resmen mazbatasını alarak milletvekilliği gibi bu onurlu, kutlu göreve layık oldu. Tabi ki Edirneli hemşerilerimizin kıymetli oylarıyla bu göreve seçildi. Her birine teşekkürlerimizi, hürmetlerimizi sunuyoruz” dedi. 

Daha sonra söz alan Prof. Dr. Akalın, milletvekili seçilmesinden dolayı kendisine destek veren İYİ Parti Keşan İlçe Teşkilatı’na ve Edirneliler’e teşekkür ederek; “Edirne payitaht bir şehir. Edirne’ye hizmet etmek benim için bir şeref” şeklinde konuştu. 

“TÜRKİYE GENELİNDE BEKLEDİĞİMİZ SONUCU ALAMADIK”

Bir seçim sürecinin yarısını atlattıklarını ifade eden Prof. Dr. Akalın, seçim değerlendirmesinde; “İYİ Parti olarak biz Türkiye gelinde beklediğimiz sonucu alamadık. Bunun en önemli nedeni bence sayın genel başkanımızın yine ülkeyi öncelikle alması ve bu adaylık sürecinde de masa ile ilgili bir sıkıntıdan dolayı biraz oylarımız gerileri ama genel başkanımızın ne kadar haklı olduğunu bu süreçte yaşadık” ifadelerini kullandı. 

“EDİRNE, İYİ PARTİ’NİN TÜRKİYE’DE EN YÜKSEK OY ALDIĞI İL” 

Edirne özelindeki sonuçları da değerlendiren Prof. Dr. Akalın; “Edirne genelinde almış odluğumuz oya baktığımızda Türkiye birincisiyiz şu anda. Yüzde 21 civarında bir oy aldık. Bu da İYİ Parti’nin bütün Türkiye’de aldığı oy oranları içinde en yüksek oran” dedi. 

“KEMAL BEY’İ CUMHURBAŞKANI YAPACAĞIZ”

Keşan’ın oyları olmasaydı Türkiye birinciliğini yaşayamayacaklarını vurgulayan Prof. Dr. Akalın, Cumhurbaşkanlığı 2. tur oylaması ile ilgili olarak da şu açıklamayı yaptı: “Türkiye’yi en iyi yönetecek kadroların İYİ Parti’de olduğu iddiamızdan vazgeçmiş değiliz. Bizim için önemli olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini almamız gerekiyor. O yüzden genel başkanımızın başından beri söylemiş olduğu seçilebilecek bir aday ve bu aday ile birlikte bizim bu ülkeyi yönetebilme arzumuz. Önümüzdeki Pazar tekrardan seçime gidiyoruz. Ben bu seçimini kesinlikte Millet İttifakı’nın kazanacağına inanıyorum. Kemal Bey’i (Kılıçdaroğlu) inşallah Cumhurbaşkanı yapacağız. Bu ülkeyi yetenekli, liyakat sahibi kadrolarımızla yöneteceğiz.” 

“MİLLET İTTİFAKI’NIN KAYBETTİĞİ ALGISI YANLIŞ”

Türkiye’de, Millet İttifakı’nın seçimi kaybetmiş algısı oluşturulduğunu savunan Prof. Dr. Akalın; “Geçen Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nde Tayyip Bey (Erdoğan), yüzde 51’in üzerinde oy almıştı ve seçilmişti. Bu dönemde, yüzde 49,5 oy aldı. Dolayısıyla şu anda aslında Tayyip Bey, seçimi kaybetti. Demek ki yüzde 50,5’lik, bu ucube sistemi istemeyen taraf kazanmış oldu aslında. Biz tamamen kazanmaya odaklanmıştık. O yüzden de bu tarafına bakamadık. Yine AK Parti’nin geçen seçimde aldığı oy oranına bakın. Bir de bu seçimde aldığı oy oranına bakın. Burada da AK Parti oy kaybetti. Dolayısıyla İYİ Parti olarak biz oy kaybetmedik ama istediğimiz oyu alamadığımız için üzüldük. Biz Pazar günkü seçimin inşallah galibi olacağız. Durmadan da çalışacağız. Biz seçimin birinci aşaması bittikten sonra hemen çalışmaya başladık. Bu çalışmalarız da devam ediyor. Dün de sahadaydık, ondan önceki gün de sahadaydık. 2. turda bu seçimi kazanmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz” dedi. 

“SEÇİMDEN SONRA AK PARTİ’Lİ VE MHP’Lİ KARDEŞLERİMİZ BİZE TEŞEKKÜR EDECEK”

Prof. Dr. Akalın, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Prof. Dr. Akalın, İYİ Parti’nin, 28 Mayıs’taki Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerindeki çalışmalarının ne aşamada odluğunu yönündeki soruya şöyle yanıt verdi: “Biz ilçe ilçe, köy köy dolaşıyoruz. Arkadaşlarımızı, kardeşlerimiz ikna etmeye çalışıyoruz. Aslında ben daha çok AK Parti’ye gönül vermiş, Milliyetçi Hareket Partisi’ne gönül vermiş kardeşlerimizi ikna etmeye çalışıyorum. Biliyorum ki onlar bize bu seçimden sonra teşekkür edecekler. Çünkü bizim istediğimiz şey, ülkenin ortak akıl ile yönetilmesi. Sadece bir kişinin bütün erklere sahip olduğu değil de, liyakatli kişilerin göreve gelip, ortak akıl ile ülkenin yönetilmesini istiyoruz. İşte bu yüzden güçlendirilmiş parlamenter sistem için 1000 sayfalı bir doküman hazırladık. Orada ne yapacağımıza dair bütün bilgiler var. Partili Cumhurbaşkanlığı sisteminin, ülkemize iyi gelmediğini hepimiz yaşıyoruz. Bundan sonra da çok iyi gelmeyeceğini çok iyi biliyoruz. Diyelim ki ülkemiz şu 5 yıl içerisinde çok iyi yönetildi. Tayyip Bey de çok iyi biriydi. Ama yarın öbür gün bu sistemle iktidara gelecek ve bütün erklere sahip olacak kişinin psikopat biri olmayacağına dair elimizde bir delil var mı? Bu yüzden bir kişinin, bütün her şeyin karar vericisi olmasının doğru olmadığını düşünüyoruz.”

“EDİRNE İÇİN İL VE İLÇE TEŞKLİTALRINDAN GELEN TALEBE GÖRE ÖNERGELER VERECEĞİM”

Prof. Dr. Akalın, son olarak; “Meclis’te Edirne, Keşan veya Uzunköprü için ilk olarak hangi konuda önergeler vereceğinizin planlamasını yaptınız mı?” sorusuna şöyle cevap verdi: “İlk vereceğim önergeyle ilgili bir çalışma yapmadım. Birçok şey var. Keşan ile ilgili var. Organize Sanayi Bölgesi, Keşan-Enez yolu gibi konular var. İlçe başkanlığımıza koordineli bir şekilde bu önergeleri vereceğiz. Bitmeyen barajlar var. Çok ufak dokunuşlarla bitecek, özellikle tarıma öneli şeyler kazandıracak çalışmalarımız var. İl başkanlığımız ve ilçe başkanlarımızda birlikte koordineli gideceğiz. Onların bize ilettikleri her konuyu Meclis’e taşıyacağız.”