BÜLENT SAYLAM

14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimleri'ne yönelik takvime göre, muhtarlık bölgesi askı listeleri muhtarlıklarda askıya çıktı.

Yukarı Zaferiye mahallesi Muhtarı Nedim İşlek, 14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimleri ile ikinci tura kalması durumunda 28 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle seçmen kütüklerinin güncelleştirilmesi işlemlerine esas olmak üzere muhtarlık bölgesi askı listelerinin 20 Mart 2023 tarihi itibarıyla muhtarlıklarda askıya çıktığını söyledi. Seçmenlerin, askıya çıkan listelerde isimlerini kontrol etmeleri konusunda uyaran İşlek, listelerin 2 Nisan 2023 tarihinde, saat 17.00'de askıdan ineceğini söyledi. 

LİSTELER KONTROL EDİLMELİ

Seçmenlerin, listeleri mutlaka kontrol etmelerinin önemini hatırlatan Nedim İşlek, “Listeler askıdan indiğinde, seçmenlerin adresleri kesinleşmiş olacak. Dolayısıyla, bu süre içerisinde, listelerde isimleri olmayan vatandaşlarımız, adres bildirimini yaptırabilirler. Vatandaşlık görevi olan oy kullanma işlemini yerine getirmek için listeler kontrol edilmeli. Öte yandan, engelli vatandaşlarımızın oy kullanacağı yerde, fiziksel bir engel olması durumunda, düzayak bir yerde kolaylıkla oy kullanabilmesi için muhtarlıklara dilekçe ile başvuruda bulunabilirler. Ayrıca, yatalak durumda bulunan vatandaşlarımızın, evlerinde oy kullanabilmeleri için seyyar sandık olacak. Bu konuda da dilekçelerimiz muhtarlıklarda mevcut. Muhtarlıklarımızdan temin edilecek bu dilekçeler ile başvurularak bu vatandaşlarımızın da oy kullanabilmeleri sağlanacak.” diye konuştu.