ERDOĞAN DEMİR

Keşan’da sigortacılık yapan Sedat Yılmaz yaptığı açıklamada; deprem sigortası konusunda değerlendirmelerde bulunurken, Edirne’deki DASK (Doğal Afet Sigortaları Kurumu) poliçe oranının %59,80 seviyesine ulaştığını söyledi.

BAŞA BİR ŞEY GELDİĞİNDE SATIN ALAMAYACAĞINIZ TEK ŞEY SİGORTA TEMİNATIDIR

Sedat Yılmaz konu ile ilgili olarak açıklamasına şöyle başladı: “Ülkemizde yaşanan 100 yılın felaketi olarak adlandırdığımız deprem olayında hayatını kaybedenlere sabır ve başsağlığı yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Felaketlerle gündemin ilk sırasında yer alan sigortanın her zaman önlerde olması gerektiğine şahit oluyoruz. Deprem anından itibaren ulusal ve uluslar arası seferberlik ile her türlü yardım yapılmaya çalışılmaktadır.”

SİGORTA KIYMET BİLMEKTİR

Sigortanın bu gibi afetlerde öneminin ortaya çıktığını kaydeden Yılmaz, açıklamasına şöyle devam etti: “Bu gün için çalışmalar fayda sağlasa da sürdürülebilir bir yaşam için sigortanın önemi burada ortaya çıkmaktadır. Yaşamın her anında risklerle başbaşayız. Kontrol edilebilenlerden fazla ani gelişen ve mani olamadığımız yaşam sürecimizin en önemli güvencesi sigortadır. Deprem dolayısı ile ilk akla doğal afet sigortası DASK’ın gelmesi normal ama yetersizdir. Özel sigortaların yaptığı bina, eşya, ticari emtia, ticari binalar, makine ve sistemler araçlar ile hayat sağlık ve ferdi kaza riskleri de sigorta konusudur. Tarım, hayvancılık hasarlarını da düşündüğümüzde sigortanın kapsamı daha iyi ortaya çıkmaktadır.  Sigorta kıymet bilmektir.”

DASK ÖNEMLİDİR                                                                                   

Deprem bölgesindeki sigorta poliçesi oranlarını paylaşan Yılmaz, “Şu an deprem bölgesinde DASK poliçe oranı %47, özel poliçeler %17 ve araçlar %20’dir. Bu kapsamda deprem tazminatına konu 4000 poliçe bulunmaktadır. Önceliğimiz güven sorumluluğumuz güvence sloganıyla sigorta şirketleri hizmet seferberliği çalışmasıyla bölgede hasar birimleri ve eksperleri ile hizmet vermekte olup hasar ödemelerini de başlatmışlardır. Portföylerinde olup hasar talebinde bulunulmamış zararlarında saha taramasında tespiti halinde otomatik dosyalar açılmaktadır. Sigortanın önemi keşke felaketlerle gündeme gelmeseydi. Değerlerimizin, yarınlarımızın en gerçek savunucusu sürdürülebilir hayat yoldaşı sigortadır. Bu bağlamda teminatlarımızı güncellemeli sigortasız değerlerimiz içinde teminat almalıyız. Ertelenir değil yapılması gerekenler arasında değerlendirilmesinin önemi ortadadır. Sigorta primleri teminat altına aldığınız değerlerle orantılıdır. Seviyorsan, korumak istiyorsan sigortala rahat uyu diyoruz.”

111 BİN KONUTUN 68 BİN 622’SİNDE DASK VAR

Sedat Yılmaz, açıklamasını şöyle sonlandırdı: “Gündemde olan Marmara deprem kuşağında çok hassas konumdayız. Yapılan tespit çalışmaları da bunu kanıtlamaktadır. Edirne bölgesi konut sayısı 111000.. Yürürlükteki DASK poliçe sayısı 68622.. Sigortalılık oranı %61,80..olarak gözükmektedir. Tedbir sorumluluk sigorta güvencedir.”