ERDOĞAN DEMİR

Akça, köydeki pansiyonların hepsinin hemen hemen dolduğunu belirterek, “Pansiyonların hepsi doldu. Ben de pansiyonculuk yapıyorum. Sezon öncesi hazırlıklarımızı yaptık. Şu an köyün içindeki tüm pansiyonlar dolu vaziyette. Birkaç yer kaldıysa o da bir iki güne dolar büyük ihtimalle.” şeklinde konuştu.

KALEKOYU (İTALYAN KOYU)’NDAKİ ÇALIŞMALAR

Mecidiye Köyü Muhtarlığının bu sene işletmeye başlayacağı Kalekoyu’ndaki çalışmalar hakkında Akça, şunları söyledi: “İlk olarak Kalekoyu’nun temizliğini yaptık, oradaki en büyük problem temizlikti. Günübirlik tatilcilerimizin bıraktığı çöpleri temizledik. Biz çöp bidonlarını düzgün şekilde koyduk, tuvaletleri hazırladık. En önemli şey temizlikti biz de en başta temizliğimizi yaptık. Kalekoyu şu anda pırıl pırıl. Personelimiz orada kapısını yaptık, güvenliğimiz var. Her anlamada Kalekoyu veya diğer adıyla İtalyan Koyu tatilcilerin hizmetine hazır. Buraya ulaşma konusunda sıkıntılar vardı hala var. Yol konusunda yapacağımız çalışmalar var, büyük ihtimalle Erikli’den deniz yolunu bayrama kadar yapacağız. Liman tarafından yapılan yol çok uzun olduğu için, çok malzeme gerekli, çok zaman gerekli makine gerekli. Ama burası kısa olduğu için ilk baş burasını yapacağız ve bayrama kadar bitireceğiz. 

MECİDİYE’DE SELDEN BAHÇELER OLARAK ETKİLENDİ

Selle ilgili olarak Akça, şöyle konuştu: “Sel felaketinde Mecidiye bahçe olarak etkilendi. Sebze ağırlıklı çalışan kişilerin yerleri alçakta olduğu için genelde alçakta olan yerler sudan zarar gördü ama o kadar büyük zarar yok. Erikli kadar büyük zarar yok. Sel bizi vurmadı, vursa da gelip geçti sıkıntı çıkarmadı. Bizim Bademlik denen bölgede sıkıntımız vardı, sağ olsun DSİ müdürümüz Recep beye  buradan kendisine çok teşekkür ediyorum. Orayı yaptık ilerleyen günlerde de daha iyi bir şekilde bu sorunu çözeceklerini belirtti. Şu anda sıkıntı yok.” 

SAHİLDEKİ ÇÖP SORUNU

Son olarak sahildeki çöp sorununa değinen Mecidiye Köyü Muhtarı Gürkan Akça, açıklamasını şöyle sonlandırdı: “Dün Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Bülent Günsal ile görüştüm, yarın ben de Erikli sahiline kamyonumu ve kepçemi göndereceğim. Keşan Belediyesi bayrama kadar hem Erikli’de hem de Mecidiye’de temizlik yapılacak. Çünkü tatilcilerin otları falan çöp bidonu dışına bıraktıkları için Özel İdare’nin çöp kamyonu oraya yanaşamadıkları için çöpler alınamıyor. Çöpler alınamadığı için birikiyor, buraya bırakılan dal ve otları toplayıp ya yakacağız ya da Danişment’teki çöp alanına götüreceğiz. Tam manasıyla bir temizlik olacak. Keşan Özel İdaresi tarafından yapılması gereken bu temizlik bu otlar yüzünden yapılamıyor. İlk önce onları halletmemiz gerekiyor.”