DSP Saros toplantısına çağrılmamasına tepki gösterdi DSP Saros toplantısına çağrılmamasına tepki gösterdi

ERDOĞAN DEMİR

Keşan Belediyesi Veterinerlik İşleri Müdürü Serkan Doğru, 11 Ocak 2024 Perşembe günü yaptığı açıklamada, soğuk hava şartlarında vatandaşların alacakları küçük önemlerle sokak hayvanlarına destek olunabileceğini söyledi.

Soğuk havalarda can dostların yiyecek bulmakta zorlandığını kaydeden Doğru, sokak hayvanlarına yönelik alınacak tedbirlerle ilgili bilgilendirdi.

“KAPINIZIN ÖNÜNE BİR KAP SU VE YEMEK BIRAKMANIZ ÖNEMLİ”

Sokakta yaşayan can dostların unutulmaması gerektiğini ifade eden Serkan Doğru, “Sokakta yaşayan hayvanlarımız için soğuk günlerde kapınızın önüne bir kap su ve yemek bırakmanız önemli. Mama alamayacak olsanız bile o gün sofranızdan artan yemeklerinizi sevimli dostlarımızla paylaşabilirsiniz. Artık yemekleri ekmekleri yoğurt kaplarına konularak ya da 5 litrelik bir su bidonuna pencere açarak korunaklı bir kap elde edilebilir. Yemek artıklarının bozuk ve fazla soğan ihtiva eden yemekler olamamasına dikkat edilmelidir. Soğan kedi ve köpekler için öldürücü olabiliyor. Sokak hayvanları için konan su kaplarının içerisine damlatılacak olan birkaç damla zeytinyağı suların donmasının önüne geçecektir. Köpekler ve kediler soğuktan ölmez, açlıktan ölür.  Soğuk havalarda köpekler 17 saat, kediler 6 saat aç kalırsa, enerjisi tükenir ve hayvan vücut ısısı düşer.” dedi.

“ARACINIZI ÇALIŞTIRMADAN VE HAREKET ETTİRMEDEN ÖNCE KESİNLİKLE KONTROL EDİN”

Sokak canlarının ısınmaları için en uygun ortamlardan birinin park etmiş araçların motor bölümü olduğunu ifade eden Doğru, şunları söyledi: “Yeni kapatıldığı için sıcak olan bu ortamlara sığınan kedi ya da köpekler çoğu zaman dikkatsizlik sebebiyle ciddi şekilde yaralanabilirler. Bu nedenle özellikle karlı günlerde arabanızı çalıştırmadan önce mutlaka kaputu kontrol edin ve motor bölümüne, lastik üstlerine ve aracın altına bir göz atın.”

“ÜCRETSİZ OLARAK İLGİLENEN KURUMLAR ARACILIĞIYLA BİRÇOK SOKAK HAYVANINA YARDIMCI OLABİLİRSİNİZ”

Serkan Doğru, sözlerini şöyle tamamladı: “İçinde bulunduğunuz şartlar bir sokak hayvanını sahiplenmek için elverişsiz olsa da soğuk kış aylarında onları yardıma muhtaç bir şekilde gördüğünüzde onlara bir el uzatabilir ya da yetkililere haber verebilirsiniz. Hayvanların sağlığı ve güvenliği ile ücretsiz olarak ilgilenen kurumlar aracılığıyla birçok sokak hayvanına yardımcı olabilirsiniz. Sokak hayvanları denildiğinde her ne kadar gözümüzün önünde kediler ve köpekler canlansa da kuşların da unutulmaması gerekir. Peki, kış aylarında sokaktaki kuşlara nasıl yardım edebiliriz? En basit şekilde, camlarınızın önüne bir kap su ve kuşların tüketebileceği türden yiyecekler koyabilirsiniz."

Editör: BÜLENT SAYLAM