HABER MERKEZİ

Batı Ekspres’in haberine göre, etkinliğin töreninde konuşan Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve Dr. Öğr. Üyesi Barış Özkapı, Edirne’de Balkan Film Festivali’ni düzenlemeyi amaçladıklarını söyledi.

Trakya Üniversitesi Edirne Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Görsel, İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölümü tarafından Cumhuriyet’in 100’üncü yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen Sinema Günleri dün başladı.

Balkan Kongre Merkezi’nde 11-13 Aralık tarihleri arasında düzenlenen Sinema Günleri’nin açılış töreni dün gerçekleştirildi. Törene; Edirne Vali Yardımcısı Ercan Çiçek, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Edirne Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Barış Özkapı, Edirne Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğr. Üyesi ve Yönetmen Sali Saliji, Locman filmi yönetmeni Şükrü Alaçam ve yapımcısı Oya Işıl Çuhadar, Turna Misali filminin yönetmeni Eren Danışman Boz, oyuncusu Şennur Nogaylar ve görüntü yönetmeni Eyüp Boz, Toprak filminin oyuncusu Numan Çakır, akademisyenler, öğrenciler ve sinemaseverler katıldı.

Sinema Günleri’nin tanıtım filminin gösterimi ile başlayan tören, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti. Törende ayrıca Trakya Üniversitesi tanıtım filminin de gösterimi yapıldı.

1 Mayıs'ı kutlayan işçiler, Edirne'den seslendi 1 Mayıs'ı kutlayan işçiler, Edirne'den seslendi

“BEYAZ PERDE BANA DÜNYAYI AÇTI”

Törenin açılış konuşmasını yapan Edirne Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğr. Üyesi ve Yönetmen Sali Saliji, çok küçük yaşlarından itibaren sinemayı sevdiğini belirterek; “Çünkü beyaz perde bana dünyayı açtı. Sinema, daha iyi bir insan olmamı sağladı. Sinema denen mekana gidersiniz, orada hiç tanımadığınız ve belki de bir daha hiç karşılaşmayacağınız insanlarla yan yana oturursunuz, ışıklar söner, o koskocaman beyaz perdede hayat, tüm yanları ve hikayeleriyle akmaya başlar. Hayat dersi almayıp filmler izleyin. İlla bir şeyin başımıza gelip de öğrenmemize gerek yok. Filmler izleyin, kitaplar okuyun. Orada inanılmaz dersler var. Çünkü sinemada, insanın düşeceği herhangi bir durum, en olumlusundan en olumsuzuna kadar binlerce defa yüzlerce dilde işlenmiştir. Dolayısıyla hayat dersini almak isteyen, daha iyi bir insan olmak isteyen, çok daha pratik yoldan sinema aracılığıyla pekala alabilir” ifadelerini kullandı.

“DÜNYA SESSİZ BİR ŞEKİLDE FİLİSTİN’İ İZLİYOR”

Hayat dersini sadece almak isteyenler alabileceğini, almak istemeyenler ise almayacağını söyleyen Saliji; “Mesela Filistin’e bakın. O halk neredeyse 70 yıldır holokost yaşamış bir toplum tarafından şu anda her türlü insanlık dışı ve vicdansız muameleye tabi tutuluyor ve dünya sessiz bir şekilde, 70 seneden sonra hâlâ izlemeye devam ediyor” dedi.

“EDİRNE DOĞAL BİR SİNEMA PLATOSU”

Saliji, Edirne’nin çok iyi korunmuş ve bakımı yapılmış tarihi eserleriyle doğal bir sinema platosu olduğunu belirterek; “Bu, sinemacılar için bulunmaz bir nimettir. Bunun çok iyi tanıtılması ve kullanılması gerekir. Bunun için en iyi vesile film festivalleri ve bu tür organizasyonlardır. Edirne’ye karayoluyla 5-6 Balkan ülkesinden çok kısa sürede ulaşılabilir. Edirne’nin potansiyeli var ve bunu kullanmalı” sözlerine yer verdi.

“BALKAN FİLM FESTİVALİ’Nİ GERÇEKLEŞTİRMEYİ AMAÇLADIK”

Saliji’nin konuşmasının ardından törende bir konuşma da Edirne Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Barış Özkapı yaptı. Özkapı, konuşmasında Sinema Günleri etkinliğinin ilkini gerçekleştirdiklerini söyleyerek; “Dolu dolu geçecek 3 gün boyunca 9 film gösterilecek ve her bir filmin sonunda film yönetmeni, yapımcıları ve oyuncularıyla söyleşide bulunacağız. Bunun da sinemaya karşı bizlere yeni bir bakış açısı kazandıracağını düşünüyorum. İlkini gerçekleştirdiğimiz bu etkinliğimizin her yıl periyodik olarak düzenleneceğini ve geleneksel hale getirileceğini, bir sonraki adım olarak da Balkan Film Festivali’nin gerçekleştirilmesini amaç edindiğimizi ilan etmek isterim” dedi.

“BALKAN FİLM FESTİVALİ’Nİ EDİRNE’DE YAPALIM”

Özkapı’nın konuşmasının ardından bir konuşma da Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu konuşma yaptı. Tabakoğlu, Trakya Üniversitesi’nin pek çok kültür ve sanat faaliyetini yaptığını söyleyerek; “Ama sinema yoktu. Sevgili Sali Saliji ile İzmir’de tanıştık. Bir Balkan Türk’ü ve yıllardır Balkan Film Festivallerini düzenliyor. Dedik ki, ‘Hocam, Edirne sana daha çok yakışır. Gel şu Balkan Film Festivali’ni Edirne’de yapalım.’ Çünkü Balkanları en iyi temsil eden şehir, bir Balkan şehri olan Edirne’dir. Hem Balkanların başkenti ve buradan yapılan faaliyetlerin çok daha anlamlı olacağını bildiğimiz için, sinema konusunda bilimsel eksikliğimizi tamamlamak için bir yönetmenimiz ve hocamız oldu. Bu hayal gerçek oldu. Bugün sinema alanında birbirinden güzel Türk oyuncu ve yönetmenlerin sergileyeceği performansları izleyeceğiz” diye konuştu.

SALİJİ’NİN FİLMİNİN GÖSTERİLMESİ İLE BAŞLADI

Tabakoğlu’nun konuşmasının ardından törene katılan yönetmen, yapımcı ve oyunlara hediye takdimi gerçekleştirildi. Hediye takdiminin ardından Sinema Günleri’nde ilk gösterim, Edirne Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğr. Üyesi ve Yönetmen Sali Saliji’nin filmi Tuna Nehrini ve Eski Yelkovanları Durdurun adlı filmi ile başladı. Filmin gösteriminin ardından Dr. Öğr. Üyesi Ridade Öztürk’ün moderatörlüğünde Sali Saliji ile söyleşi düzenlendi.

BUGÜN 17.00’DE KORİDOR FİLMİ GÖSTERİLECEK

Sinema Günleri, dün saat 15.00’te Locman filminin gösterimi ve film yönetmeni Şükrü Alaçam ve yapımcısı Oya Işıl Çuhadar söyleşisi ile devam etti. Dün saat 17.00’de Koridor filminin gösterimi ile devam edecek. Gösterimin ardından filmin oyuncusu Emel Göksu ile söyleşi yapılacak.

EDİRNELİ YÖNETMEN EREN DANIŞMAN BOZ’UN FİLMİ İLE BAŞLAYACAK

Sinema Günleri 2’nci günü bugün saat 13.00’te Turna Misalı filminin gösterimi ile başlayacak. Filmin gösteriminin ardında Edirneli yönetmeni Eren Danışman Boz, oyuncusu Şennur Nogaylar ve görüntü yönetmeni Eyüp Boz ile söyleşi gerçekleştirilecek. Saat 15.00’te de Toprak filminin gösterimi yapılacak. Gösterimin ardından filmin yönetmeni Sevgi Hirschhauser ve oyuncusu Numan Çakır ile söyleşi gerçekleştirilecek. Saat 17.00’de ise Bembeyaz filminin gösterimi yapılacak. Gösterimin ardından oyuncu İnanç Konukçu söyleşisi ile 2’nci gün tamamlanacak.

CEP HERKÜLÜ İLE SONA ERECEK

Sinema Günleri’nin son günü ise saat 13.00’te Hara filminin gösterimi ile başlayacak. Gösterimin ardından filmin yönetmeni Atalay Taşdiken ile söyleşi gerçekleştirilecek. Saat 15.00’te Ceviz Ağacı filmi ile devam edecek etkinlikte gösterimin ardından filmin yönetmeni Faysal Soysal ile söyleşi düzenlenecek. Sinema Günleri, Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu filmi ile sona erecek. Filmin gösteriminin ardından yönetmeni Özer Feyzioğlu ile söyleşi yapılacak.

Editör: BÜLENT SAYLAM