SOL Parti Keşan İlçe Başkanı Ali Erol Durmaz,  26 Nisan 2024 tarihinde “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” ismiyle kamuoyuna açıklanan, tarihi yeni ama içeriği yüz yıl öncesinin dahi gerisinde olan müfredat programı Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tarafından imzalanması ile ilgili yazılı bir açıklama yaparak, bu müfredatı kesinlikle reddedeceklerini belirtti.

Durmaz’ın yaptığı yazılı açıklama şöyle: “Bu programın 1000 kişiyle hazırlandığı, onlarca çalış tay yapıldığı ifade edildi. Ancak bu kişilerin kimler olduğu, bu çalıştayların kimlerle ve nerede yapıldığı soruları hep yanıtsız bırakıldı.

MEB’in çok büyük bir ciddiyetle ve samimiyetle konuyu ele alması ve eğitimin tüm bileşenleri, akademisyenleri, eğitim uzmanları, eğitim sendikaları, eğitim fakülteleri ile yan yana gelerek bir müfredat hazırlaması gerekiyordu.

Diğer yandan bu müfredatın hazırlanmasında; değişim gerekçeleri, ihtiyaç analizleri, eğitim programı hazırlama teknikleri vb. adımların hiç biri yapılmamıştır. Daha da önemlisi pilot uygulamaya gerek kalmadan müfredatın hemen önümüzdeki eğitim-öğretim yılı içinde uygulamaya başlanacağı açıklanmıştır.  Bu kabul edilemez.

 Mevcut iktidar bu müfredat ile;  Bilime ve bilimsel gerçeklere savaş açıyor. Laik eğitim ve laik yaşamı hedef alıyor.  Cumhuriyetin aydınlanmacı değerlerini ortadan kaldırıyor. Cinsiyetçi olup, toplumsal cinsiyet eşitliğine yer vermiyor. Toplumsal, kültürel çeşitliği yok sayıyor. Eğitimi piyasaya açıyor, kamusal eğitimi ortadan kaldırıyor. Öğrencileri belirsizliğe, umutsuzluğa ve geleceksizliğe sürüklüyor. Eğitimi bir bütün olarak dincileştirme ve bütün okulları imam hatip müfredatları ile eşleştirmeyi hedefliyor. Birleştirici, bütünleştirici ortak yurttaş bilinci yerine, ayrıştırıcı ve kutuplaştırıcılığı temel alıyor.”

 ÇEDES PROJESİ İLE OKULLARI TARİKATLARA AÇTILAR

Durmaz, şimdi de müfredat değişikliği ile eğitim tümüyle tarikatların bağnaz ve gerici zihniyetine teslim edildiğini belirterek açıklamasını şöyle tamamladı “Cumhuriyet dönemi ve kazanımlarını müfredattan çıkartarak siyasal İslamcı rejim için kuruluş tarihi yazılıyor. Edebiyatı kültürü, aklı ve bilimi yok sayarak oluşturulan bu Orta Çağ kalıntısı karanlık düşüncelerle örülü müfredatı reddediyoruz. Çocukları, yarınlarımızı tarikatlara ve tarikat zihniyetine teslim etmeyeceğiz. Bunun için birleşerek mücadele etmeye çağıyoruz. Bu tarikat müfredatı derhal geri çekilmelidir! Bu itirazı ülkenin dört bir yanında yükseltmek için 11 Haziran salı günü okula gitmiyor, boykot ediyoruz. Laik ve demokratik bir ülke için; aydınlık yarınlar için eğitim emekçileri, öğrenciler ve aileler el ele verip direnmenin zamanıdır! Birleşerek mücadele edersek kazanabiliriz; başka bir yol yok. Boykota ve mücadeleye katıl, dayanışma ve direnişi birlikte örgütleyelim.”

 

                                                                                             

 

Yekta Baydar Ortaokulu mezuniyet töreni gerçekleştirildi Yekta Baydar Ortaokulu mezuniyet töreni gerçekleştirildi

Muhabir: ERDOĞAN DEMİR