BÜLENT SAYLAM

Kur Sulama Sistemleri firma yetkilisi Burak Kurtulmuş, sulama maliyetini sıfıra indirecek olan yeni sistemde, güneş enerjisi sisteminden sağlanan elektrik enerjisi ile ürünlerin artık maliyetsiz sulanabileceğini söyledi. Kurtulmuş, römorklu güneş enerjisi sistemi ile çiftçilerin sulama maliyetini sıfıra indirebileceklerini kaydederek, çiftçilerin birden fazla parselini kolaylıkla sulayabileceğini de ekledi. 

Sistemi tarlasına kuran çiftçi Ayhan Şahinbaş, “Mazotla ilgili bir sorunumuz, motor bakımı, arıza onarımı gibi bir derdimiz de kalmıyor. Güneş olduğu sürece sulamamız devam ediyor. Sulama için kullandığımız 1 yıllık mazotun gideri, bu sistemin taksitinden fazla olabilir. Bu sistem bizim için daha tasarruflu oldu.” dedi. Şahinbaş sistem ile artık bakım ve mazot giderini düşünmediğini söyledi. 

Güneş panellerinden seyyar bir sistem kurduklarını dile getiren Kurtulmuş, bu sistem ile şimdiye kadar üretilen en yüksek enerjiyi elde ettiklerini ifade etti. Açılır-kapanır kanatlara monte ettikleri güneş panellerinin, kapalı halinin 9 metrekare, açıldığında ise 60 metrekarelik bir alanı kapladığını ve kolayca taşınabildiğini de belirten Kurtulmuş, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Römorklu sistemde yaklaşık 20 tane güneş paneli var. Her biri 550 watt olan bu paneller, 10 beygir gücündeki motorları çalıştırmaya yetecek kadar elektrik üretimini sağlıyor. Bu römorkları geliştirmemizdeki nedenlerden biri, üreticilerimizin birden fazla parselini sulayabilmesini sağlamak. Römorkun genişliği 1,5 metre, uzunluğu da yaklaşık 7 metre. Açılır -kapanır olan bu sistemde, kapalı haldeki römork 9 metrekarelik bir alan kaplarken, açıldığında bu alan 60 metrekareye çıkıyor. Römorklu bu sistem birçok köy yolunda hareket edebiliyor. Dolayısıyla da çiftçilerimiz birden fazla parseline erişerek sulayabiliyor.”

"Sıfır faizli krediler ile alınabiliyor"

Çiftçilerin, üretilen bu sistemi Ziraat Bankası'nın sunduğu faizsiz güneş enerjisi sulama kredileri ile alabileceği bilgisini veren Burak Kurtulmuş, “Çiftçilerimiz, 1-5 yıl vadeli bu faizsiz kredilerden faydalanarak bu sisteme sahip olabilirler. Özellikle sübvansiyonlu kredi ile alındığı takdirde; dizel yakıt ile çalışan bir motorun 1 yılda sarf ettiği yakıt miktarı, bu sistemin yıllık taksitinden daha fazla oluyor. Bunun yanında hava kirliliğinin yanı sıra, çiftçilerimiz motor bakımı, traktör giderleri gibi birçok gider kaleminden de kurtulmuş oluyor. Bu sistem ile ekolojik ve sürdürülebilir bir tarım yapılıyor. Üreticilerimiz de, devletin sunduğu sübvansiyonlu krediler sayesinde yenilenebilir enerjiye yatırım yapıp arazisini de sulamış oluyor.” ifadelerini kullandı.

"Damla sulamada 20 dekar alan sulanabiliyor"

Kurtulmuş, römorklu güneş paneli sisteminde damla sulama yöntemi kullanıldığında sulanabilir alan hakkında da şunları söyledi; “Bu sistemin çalıştırdığı bir pompa, damla sulama yöntemiyle, 1 seferde yaklaşık 20 dekarlık mısır ekili alanı sulanmasını sağlıyor. Özellikle yaz aylarında gün uzadığı için sulama süresi de 8-10 saate kadar çıkacaktır.”

Şahinbaş: "Mazotla ilgili bir sorunumuz da kalmıyor"

Römorklu güneş enerjisi sistemini alarak tarlasında deneme yapan çiftçi Ayhan Şahinbaş, güneş enerjisi ile sulama sistemini tercih etmelerindeki başlıca nedenin artan akaryakıt fiyatları olduğunu vurgulayarak, “Bu sistem sayesinde traktörümüzü artık tarlada bırakmıyoruz. Mazotla ilgili bir sorunumuz da kalmıyor. Ayrıca, motor bakımı, arıza onarımı gibi bir derdimiz de kalmıyor. Güneş olduğu sürece sulamamız devam ediyor. Sulama için kullandığımız 1 yıllık mazotun gideri, bu sistemin taksitinden fazla olabilir. Bu sistem bizim için daha tasarruflu oldu.” dedi.