ERDOĞAN DEMİR

Birleşik Emekliler Sendikası Örgütlendirme Sekreteri Taner Günerbüyük, emeklilere son olarak ek %5 zam yapılması ile ilgili yazılı bir açıklama yayınlayarak, %42,6 oranındaki zammın sarayın günlük giderlerine yapılan %85’lik zammın yarısı olduğunu vurguladı.

Günerbüyük’ün konuyla ilgili olarak yaptığı açıklama şöyle; “Önceki gün yapılan kabine toplantısında; işçi ve BAĞKUR emeklilerine %5 ek zam uygun görüldü, en düşük emekli maaşı 10.000 TL yaptılar, siyasi iktidara diyoruz ki, emekliye reva gördüğünüz %42,6 zam, sarayınızın günlük giderlerine yaptığınız zammın (%85) yarısı, diyorsunuz ki, biz sarayda ne yiyorsak sizde onun yarısını yiyeceksiniz.

Burada görev biz emeklilere düşüyor, sıra bizde artık, bu zammı bize reva görenlere ders verme vakti geldi. Bu düşük zammı verme nedenlerinden biri, bizi kimse deviremez, emekliler bize oy vermeye devam eder ediyorlar, %5’lik zammı verirken ayrım yaptılar mı, dediler mi bize oy verenlere daha yüksek, daha fazla zam verelim diye, demediler. Biz emeklileri yoksullukta, açlıkta eşitlediler, biz emekliler olarak diyoruz ki, %5’lik zamda bizleri eşitleyenlere karşı bizde çeşitli partilere oy vermiş emekliler (AKP, MHP, İYİ, CHP, SP, DEM) olarak, sıkıntımız, sorunumuz ortaksa, çözümde ortaktır diyoruz, diyoruz ki; sorun emeklilerinse, çözümde emeklilerle olacaktır.

Biz emekli olduğumuz için yoksullaşmadık, biz örgütsüz olduğumuz için yoksullaştık, bunun yolu birbirimizi kırmak dökmek aşağılamak değil, örgütlenmek sendikalaşmaktır, emeklileri oyalamak değil, emekli örgütlenmesine ipotek koymak değil, Birleşik Emekliler Sendikası’nda mücadele etmektir, sendikamız bir mirasa konmamış, bir konfederasyonun, bir siyasi partinin arka bahçesi değildir.

Sendikamızda örgütleneceğiz, temsilcilikler, şubeler kuracağız, üye katılımı sağlayacağız, tüm emeklilerin %1'i üye yapıp, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile emeklilerin ekonomik- sosyal haklarını almak, sofrasındaki ekmeği büyütmek için, toplu sözleşme masasına oturacağız, bunu da sokak gücümüzle destekleyeceğiz.

En düşük emekli maaşı 10.000 TL, emekli olmuş, milletvekilliğine devam edenin maaşı 230.000 TL, yani en düşük emekli maaşının 23 katı, vekile kıyak, bürokrata 4- 5 yerden maaş, emekliye yaşamayın, ölün diyorlar. Biz emekliler sadaka istemiyoruz, bize sadaka vermiyorlar, biz çalışırken ödediğimiz primlerin karşılığını maaş olarak alıyoruz, bu maaşlar anamızın ak sütü gibi helaldir. Biz seçtiklerimizin zenginleştiği, emeklilerinin yoksullaşmasını istemiyoruz.

Diyoruz ki; sorun emeklilerinse, çözümde emeklilerle olacaktır, Birleşik Emekliler Sendikası senin sendikandır, seninle birlikte emeklilerin %1'ini üye yaptı mı, sofrandaki ekmeği büyütmek için, Bakanlıkla toplu sözleşme masasına oturacaktır.

Biz emekliler, emekli olduğumuz için yoksullaşmadık, örgütsüz olduğumuz için yoksullaştık.

Görüyorsunuz iktidar partileri AKP- MHP'ye oy vermeniz yoksullaşmanızı engellemedi, mevcut iktidar biz emeklileri açlıkta - yoksullukta eşitledi. Biz emeklilere bunu reva gördü, biz bu durumu hak ediyor muyuz? Hayır etmiyoruz, bunun içinde sendikamız etrafında birleşip, mücadele etmeliyiz.

Siyasi iktidara diyoruz ki; kendinize kıyak maaşlar, yandaşa vergi afları, özel hastanelere hasta garantisi, hava alanlarına yolcu garantisi, köprülere araç garantisi veriyorsunuz, biz emeklilere de yaşam garantisi istiyoruz.

Yenilenen Mercan–Volkswagen’in açılışı yapıldı Yenilenen Mercan–Volkswagen’in açılışı yapıldı

Birlik değilsek hiçbir şeyiz, birlik isek her şeyiz, gücüz, güçlüyüz.”

Editör: BÜLENT SAYLAM