MEHMET AYTAÇ

(CHP) Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Tarım Kredi Kooperatiflerinde yönetimin aldığı kararlar nedeniyle ortakların uğradıkları zararların araştırılması için CHP’nin verdiği önergenin, AK Parti ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildiğini bildirdi.

Önerge sahipleri ve CHP Grubu adına konuşan Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu “AKP, adeta son yıllarda Tarım Kredi’ye çökmüş” dedi.

“AKP, SON YILLARDA TARIM KREDİ’YE ÇÖKMÜŞ”

Tarım kredi Kooperatiflerinin Çiftçimizin en önemli kuruluşu olduğunu ifade Doç. Dr. Gaytancıoğlu konuşmasında şunları söyledi:  “Kökü Osmanlı'ya kadar dayanıyor ama Gazi Mustafa Kemal Atatürk o kadar çok önem vermiş ki dilekçe vererek 1 no.lu ortak olmuş. Her 3 köyden birine Tarım Kredi Kooperatifini götürmüşüz. Çiftçi, zamanında çok memnun olmuş. Niye? En yakın komşusu, en yakın dostu diye oradan gübre almış, ilaç almış, tohum almış, mazot almış, vereseye yazdırmış, hasat zamanı ödemiş ve Tarım Kredi Kooperatifleri de büyümeye başlamış; gübre fabrikaları kurmuş, ilaç fabrikaları kurmuş, yem fabrikaları, tohumculuk tesisleri, sulama sistemleri her şeyi kurmuş; bir sürü gayrimenkuller, araziler, varlıklar edinmiş. Sonra, AKP iktidarı olmuş. AKP iktidarının ilk yıllarında nedense Tarım Kredinin bu varlıkları çok dikkat çekmemiş çünkü TÜPRAŞ var, TELEKOM var, limanlar var, bankalar var, sigorta şirketleri var. Siz, bunlara dalmışsınız, beton ekonomisine yönelmişsiniz, sonra, nedense bu su bitmiş, sıra gelmiş Tarım Kredi Kooperatiflerine. ‘Ya, burada bir cevher varmış. Buraya biz yandaşlarımızı atayalım, bizden adamları atayalım.’ demişsiniz. Hatta atadığınız birisi, referandumda çiftçilere mesaj çekmiş, şöyle dememiş: Gel, bizde gübre ucuz al. ‘Yarın referandum var “evet” oyu ver.’ demiş. Böyle yöneticileri siz buraya atadınız. AKP, âdeta son yıllarda Tarım Krediye çökmüş.”

“TARIM KREDİNİN MİLYARLIK ARAZİLERİ YOK PAHASINA GİTTİ”

Gaytancıoğlu, konuşmasına şöyle devam etti: “Gayrimenkul raporları var, bakın, burada bir rapor var, bunu ben basınla da paylaşacağım; diyor ki: Tarım Kredinin bir arazisi var Ankara'da, 6 katlı blok yapabilirsiniz, değeri 1 milyarın üzerinde ama siz 473 milyon lira değer biçmişsiniz, bu rakamı bile almamışsınız.”

MAĞAZALARDAN ZARAR EDİLİYOR”

Gaytancıoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yerel seçimler geldiği zaman 2019'da siz büyükşehirlerin meydanlarına tanzim satış mağazaları açtınız, çadırlar açtınız, hepsi zarar etti. Ne satıyorsunuz şimdi marketlerde de? Bakın, bu da Kanada mercimeği, Kanada yazıyor burada, Kanada'dan ithal ettiniz; Mardin'deki, Urfa'daki kırmızı mercimek üreticisini bitirdiniz, Kanada çiftçisine para kazandırıyorsunuz. Dün de tesadüfen Yunan pirincini göstermiştim, Edirne'de satılıyor; Edirne de en büyük üretici bölgemiz.”

“TÜRK ÇİFTÇİSİ AKP SENİ SOYUYOR”

Gaytancıoğlu, konuşmasının devamın şunları söyledi: “Önce, eski bir AKP milletvekili yani geçen dönemki Genel Müdür önce bir AKP milletvekiliydi, şimdiki Genel Müdür ise Ziraat Bankasının çiftçiye aktarması gereken kaynakları tüpçüye aktaran bir kişi. Tarım Kredi marketleri açtınız, çok zarar ediyorlar. Soruyoruz: Ne kadar zarar ediyorlar? Söylemiyorsunuz. Ey Türk çiftçisi AKP seni soyuyor, uyguladığı fiyat politikalarıyla soyuyor, hasat zamanı ithalatla soyuyor, senin kuruluşun olan Tarım Kredi Kooperatiflerinin içini boşaltarak soyuyor.”

“HEKTAŞ’TA ÇİFTÇİNİN 2,6 MİLYAR LİRASINI DA GASBETTİNİZ”

Gaytancıoğlu, konuşmasında şu açıklamaları yaptı: “Bakın, esas konuya gelmedik, esas konu, OYAK'ta iştirak olduğu, Tarım Kredinin hissesi olduğu -elli yıldan beri hisseleri var- HEKTAŞ ilaç firmasını, nedense para lazım olmuş, 1,1 milyar liraya sattılar. Ne zaman? Ağustos ayında. Nedense şirket birden kârlandı, 3,7 milyar lira oldu yani çiftçinin 2,6 milyar lirasını da gasbettiniz. Borsa İstanbul da peyderpey satılsaydı buradan çiftçi para kazanacaktı, üç ayda böyle bir kâr hiçbir yerde yok. Ne oldu da hiç satılmamış hisseler bu Genel Müdür gelince, Tarım Krediye görevler verince satılmaya başlandı. AKP Genel Başkanı ‘Bu marketlerin sayısını artıracağız.’ diyor, bu zararların nereden karşılandığını, çiftçinin giden parasını söylemiyor. Tarım Kredi marketlerinin zararlarını açıklayın. Tarım Kredinin zararını biz az çok biliyoruz, 30 milyar liralardan bahsediliyor. Bu, çalınan, çiftçimizin parası.”

“GÜBRETAŞ’TA HİSSELERİ KİM TOPLADI?”

Gaytancıoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı: “Bir konu daha var, daha önce de bunu yaşamıştık, GÜBRETAŞ. GÜBRETAŞ'ın da Bilecik Söğüt'te bir sahası var, altın çıktı buradan, altın madeni, 6-7 milyar dolar olduğu söyleniyor. O zaman sizin bir dostunuz vardı, FETÖ. FETÖ'den bunu aldınız, varlık şirketine verdiniz ve nedense, eski genel müdürünüzün bir akrabası GÜBRETAŞ hisselerini borsadan toplamaya başladı, bu topladıkça tavan yaptı. Yani bu paralar kimin? Çiftçinin. Bu paraları soruyoruz soruyoruz, önergelerimize cevap vermiyorsunuz. Bir zamanlar çiftçi dostu olan Tarım Kredi, bugünlerde gübre fabrikası olmasına rağmen piyasada gübreyi en yüksek fiyatla satan kurum hâline geldi. Gübre fabrikası olmasına rağmen, 20.20.0 gübre üretebilecek hâlde iken gidiyor, Cengiz İnşaatın kurduğu gübre firmasından gübre satın alıyor. Yani ister bugün komisyon kuralım, kuramazsanız da dört ay sonra soruşturma komisyonuyla biz sizin her şeyinizi inceleyeceğiz.”