ERDOĞAN DEMİR

Mahkeme, ÇED gerekli değildir kararının yürütülmesinin durdurulması ve iptali kararı verdi.

Dava ile ilgili dün Belkoop mevkiindeki taş ocaklarına yakın bir alanda basın açıklaması yapıldı.

Açıklamaya vatandaşlar ile SOL Parti Keşan İlçe Başkanı Erol Durmaz, belediye meclis üyeleri, 28.Dönem CHP Edirne Milletvekili adayı Ufuk Kanışkan, Eğitim Sen Keşan Şube Başkanı Vedat Bulut ile mahalle sakinleri katıldı.

Saat 13.00’te başlayan toplantı öncesi konuşan Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, açılan davanın sonucunu kamuoyu ile paylaşmak için bu toplantının düzenlendiğini belirtti.

Karagöz, Keşan Çevre Gönüllüleri Dayanışması Sözcüsü Saliha Kafalı’ya söz verdi.

Kafalı açıklamasında yaşanan süreci anlatarak kararı açıkladı.

Kafalı’nın açıklaması şöyle; “Keşan Kent Konseyi olarak 20.12.2021 tarihinden buyana BOTAŞ a karşı, Keşan Yeni Mahalle Belkoop evlerine 160m. mesafedeki önceden kapatılan taş ocağından FSRU limanına kaçak olarak taş almasına karşı başlatmış olduğumuz mücadelemizin sonuna geldik. BOTAŞ’a karşı açmış olduğumuz davamız sonuçlandı. Oysa bu günlere gelene dek herkesle, her şeyle mücadele etmek zorunda kaldık.

İlk mücadelemize, 21.12.2021 tarihinde kaçak taş alımıyla ilgili olarak Keşan Kaymakamlığına dilekçeler vererek suç duyurusu ile başladık. Taş alımını durdurduk. Ama 17.01.2022 tarihinde tekrar aynı yerden taş almaya başladılar.18.01.2022 tarihinde tekrar Keşan Kaymakamlığına dilekçeler verip suç duyurusunda bulunduk. Ancak çalışmalarını bu kez durduramadık. Kesilen para cezaları da BOTAŞ’ı durdurmaya yetmedi. Bir devlet kuruluşu olan BOTAŞ insan sağlığını, evlere 160 metre mesafeyi, çevreye verdiği zararı hesaba katmadan taş alımına hukuksuz bir şekilde devam etti. 

02 Mart 2022 tarihinde Edirne Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü kendi web sitesinde Proje tanıtım dosyasını yayımlamıştı ve ÇED sürecinin başladığını duyurmuştu. Ancak Edirne Valiliği dosyayı inceleme ve okumamıza bile olanak vermeden 03 Mart 2022 tarihinde ÇED gerekli değildir kararını açıklamıştı. Bu hukuksuzluğa Sevgili Belediye Başkanımız da Valiliğin Belediyeden istediği görüş yazısına aynı gün” bizce sakıncası yoktur” diyerek ciddi bir katkı sağlamıştı. Belediye Başkanı bu tavrı ile Keşan kamuoyunu ve Yeni Mahalle halkını yok saymıştı. Bunun üzerine bizler de 04.04.2022 tarihinde Edirne İdare Mahkemesine Valiliğin “ÇED Gerekli değildir”  kararının “yürütmesinin durdurulması ve iptali” davasını açtık. Dava açıldıktan sonra bile taş alımı hoyratça devam ettirildi. Bu süre zarfında BOTAŞ Proje tanıtım dosyasındaki hiç bir taahhütüne uymadı.

Mahkeme konuyu incelemek üzere 7 kişilik bir bilirkişi heyeti atamıştı. Keşif 20.09.2022 tarihinde gerçekleştirildi. Bilirkişi heyetinin keşif sonrası düzenledikleri rapor bizim lehimizeydi. Rapor kesinleşince mahkeme duruşmanın 26.04.2023 tarihinde yapılacağını bize avukatımız aracılığı ile duyurdu.

Bizler de tüm davacılarımızla birlikte duruşmaya katılmak için Keşan Belediyesinden araç talebinde bulunduk. Sayın Başkan bize uydurma bahanelerle araç vermedi. Şaşırdık mı, tabii ki HAYIR.  FSRU'da olduğu gibi bu konuda da halkının yanında durmadı. BOTAŞ’a destek vermeye devam etti. Tüm süreç boyunca bizi haksız çıkarmak için elinden geleni yaptı. Kendisine katkılarından dolayı teşekkür ederiz. Bizim yanımızda durmadı olsun, yine de sonuç bizim lehimize, haklıdan yana oldu. Adalete güvenimiz tamdı. Bu konuda yanılmadık.

FSRU’da olduğu gibi taş ocakları mücadelesinin her aşamasında Keşan halkı tarafımızca bilgilendirildi. Ancak hepimizi ilgilendiren bu konuya arzuladığımız anlamda geniş katılımlarla sahip çıkıldığını ne yazık ki söyleyemiyoruz.  Sayıca azda olsalar bir kısım mahalleli Sn.Helvacıoğlu'nun “boşuna uğraşıyorlar” sözünü dinlediler. Yapamaz, olmaz diyenlere inat, çok yorulduk, çok koşturduk ama başardık. Arzuladığımız geniş katılımlı desteği almış olamasak da bu başarı hepimizin. Biz de bu sonucu tüm Keşan halkına armağan ediyoruz. 

Bu süreçte maddi ve manevi olarak yanımızda olan özellikle birçok iş insanımıza ve tüm destekçilerimize, Avukatımız Sn.Bülent Kaçar' a, bu başarıda katkılarını yadsıyamayacağımız sayın basınımıza ve haklıdan yana karar veren mahkeme heyetine teşekkürü bir borç biliriz. Hayatta yılgınlığa düşenlerin, teslim olanların değil, mücadele edenlerin kazandığını bir kez daha yaşayarak görmüş oluyoruz.”

Kafalı’dan sonra davanın avukatı Bülent Kaçar’da mahkemenin gelişmesi ile ilgili açıklamayı yaparak mahkemenin ÇED gerekli değildir kararının yürütülmesinin mahkemece durduruldu ve iptal edildiğini dile getirdi.

Açıklamanın ardından toplantıya katılanlar müzik eşliğinde halaylar çekerek bu kararı kutladı.