CHP Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır:

Tasarruf yapacaksanız şaşaalı hayatlarınızdan tasarruf yapın!

ERDOÜAN DEMİR

Çakır, ekonomik kriz nedeniyle gıda fiyatlarının arttığını ve bu durumun dar gelirli aileleri olumsuz etkilediğini belirterek, “Bu durum, çocukların sağlıklı ve dengeli beslenmesini engelledi, yetersiz beslenme yaygınlaştı. Araştırmalara göre, Türkiye'de 5 yaş altı çocukların bodurluk oranı yüzde 10Wlara kadar yükseldi” dedi.

AK Parti iktidarının seçim öncesinde okul öncesi ve yatılı okullarda 1 milyon 400 bin öğrenciye ücretsiz öğün verileceğini vadettiğini hatırlatan İlçe Başkanı Çakır, “Ancak seçim sonrasında bu vaatlerini tutmadı ve ücretsiz öğünleri kaldırdı. Bu karar, iktidarın çocuk haklarına ve eğitimin önemine verdiği değeri bir kez daha gözler önüne serdi” diye konuştu.

Çakır, iktidarı tasarruf yapmak için Saray harcamalarından yapmaya çağırarak, “Tasarruf yapılacaksa Saray harcamalarından yapılsın. 1 milyon 400 bin öğrenciyi lığa sürükleyen bu karardan derhal geri dönülmelidir” ifadelerini kullandı.

İLÇE BAŞKANI ÇAKIR: TASARRUF YAPACAKSANIZ, SARAY HARCAMALARINDAN YAPIN

İlçe Başkanı Anıl Çakır, Türkiye’nin en acil çözülmesi gereken sorunlarından birinin, çocuk yoksulluğu olduğunu belirterek açıklamasına şu ifadelerle başladı:  “Ekonomik kriz nedeniyle gıda fiyatlarındaki artış özellikle dar gelirli aileleri vurdu. Bu da çocukların sağlıklı, dengeli beslenmesini engelledi, çocuklarda yetersiz beslenme yaygınlaştı. Araştırmalara göre de Türkiye’de 5 yaş altı çocukların bodurluk oranı yüzde 10’lara kadar yükseldi. Üstelik bu sayılar her geçen gün artıyor. Çocuklar açlık kıskacına hapsolmuşken, AKP çocukların bir öğün yemeğine dahi göz dikti. Seçim öncesinde, okullarda ‘1 öğün ücretsiz yemek’ verdiği öğrenci sayısını 5 milyona çıkaracağını vadeden tek adam iktidarı, okul öncesi ve yatılı okullarda verdiği ücretsiz öğünü kesti. 1 milyon 400 bin öğrenciyi tek öğün doyurmak bile gözlerine battı. Deprem bölgesi hariç tutularak ücretsiz öğün kaldırıldı. Hem de bir genelge ile... Bu genelgede ne mi var? Açlığa sürüklenen çocuklar var.

Yetersiz olan bu uygulama hangi gerekçe ile kaldırıldı? Tasarruf için mi?

Tasarruf yapacaksınız, Saray harcamalarından yapın.

“1 ÖĞÜN ÜCRETSİZ YEMEK VERİLMESİ AKP VE MHP OYLARIYLA REDDEDİLDİ”

Cumhurbaşkanlığı bütçesi yüzde 100 artırılarak 10 milyar 877 milyon liraya ulaştığını hatırlatan Çakır, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Küçücük çocukların boğazından tasarruf yapana kadar şaşalı hayatlarınızdan tasarruf yapın. Bu çocuklar hepimizin. Buradan AKP’ye oy veren kadınlara sesleniyoruz: senin çocuğunu aç bırakan partiye oy vermeye devam edecek misin? ‘Her ailede en az 3 çocuk olmalı’ diye şart koşanlar, bu çocukların karnı nasıl doyacak hiç düşünmüyor mu? Sorumluluk hissetmiyor mu? İktidar çocukların durumunu sadece seçim öncesinde oy için düşünüyor “muş” gibi yaptı. Hatırlatmakta fayda var: Kasım 2022’de Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi görüşülürken, CHP’nin de içinde bulunduğu muhalefet partilerinin okullarda 1 öğün ücretsiz yemek verilmesi için sunduğu ek bütçe teklifi AKP ve MHP'nin oylarıyla reddedilmişti. Israrlarımız ve konuyu sürekli gündemde tutmamız neticesinde eski Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okul öncesi eğitimdeki tüm okullarda ücretsiz olarak yemek verileceğini açıklamıştı. Hatta bakan bu uygulamanın kapsamının genişleyerek, pansiyonlu okullardaki tüm öğrencilere de ücretsiz olarak yemek vereceğini “müjde” diye duyurmuştu. Bu adımlarla, 5 milyonun üzerinde öğrenciye ücretsiz öğün verilecekti. Fakat okul öncesi ve yatılı okullarda 1 öğün ücretsiz yemek verme kararı sadece yarım dönem sürdü. Seçim bitti, çocuklar unutuldu. İşte bu nedenle ‘bu iktidarın, ahlaki ve siyasi meşruiyeti yoktur’ diyoruz!

“BESLENMEDEKİ EKSİKLİK ÇOCUKLARIN OKUL BAŞARISINI DÜŞÜYOR”

İlçe Başkanı Anıl Çakır, “Çocuklar okulda açlıktan bayılırken ücretsiz öğün konusunun rafa kaldırılmasına asla izin vermeyeceğiz. Hepimiz çok net biliyoruz ki; özellikle okul çağındaki çocukların sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenmesi çok önemlidir. Bu konuda hekimler sürekli uyarılarda bulunuyor. Yetersiz beslenmenin çocukların fiziki ve bilişsel gelişimini bozduğuna ilişkin ikazlar her geçen gün artıyor. Uzmanlar, anne karnından 0-4 yaşa kadar yetersiz beslenen çocukların hayata bir adım geriden başladığını, bağışıklık sistemi zayıfladığı için sık hastalandığını söylüyor. Ayrıca beslenmedeki eksikliğin çocukların okullardaki başarısını düşürdüğü çok net belirtiliyor.” ifadelerini kullandı.

“ÇOCUKLARIMIZ İÇİN ET, SÜT, PEYNİR, YUMURTA YA DA MEYVE LÜKS OLDU”

Çocukların sağlıksız beslendiğinin TÜİK tarafından da gizlenemediğini kaydeden Çakır, açıklamasına şu verilerle devam etti: “Geldiğimiz son noktada çocukların sağlıksız beslendiği TÜİK tarafından dahi gizlenemedi. TÜİK’e göre 7 milyon 600 bin çocuk dengeli beslenmiyor. Toplam çocuk sayımız 22 milyon 738 bin 300. Bu çocukların yüzde 33,7'si yani 7 milyon 662 bin 807’si maddi yoksulluk çekiyor. TÜİK’in 2022’ye ilişkin Türkiye Çocuk Araştırmasına göre, meyveyi her gün tükettiği belirtilen çocukların oranı yüzde 50, sebzeyi her gün tükettiği belirtilen çocukların oranı yüzde 33’tür. Et, tavuk veya balığı her gün tükettiği belirtilen çocukların oranı ise yüzde 12.7’de kaldı. Yetersiz beslenme oranının en yüksek olduğu il yüzde 20,6 ile Şırnak oldu. Çocuklarımız için et, süt, peynir, yumurta ya da meyve lüks oldu.

Anneler çaresiz bırakıldı. Açlık sınırının altında kalan asgari ücret ile geçinmeye çalışan aileler, çocuklarını okula aç gönderiyor, çocukların beslenme çantası boş…

DERSTE AÇLIKTAN BAYILAN ÇOCUKLAR HEPİMİZİN YÜREĞİNİ YAKIYOR

Beslenme çantasının maliyeti haftalık 175 TL’yi bulduğunu söyleyen Çakır, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Basına yansıdığı üzere, okuldan verilen listeye göre beslenme çantasını doldurmanın maliyeti haftalık 175 TL’yi buluyor. Bir evden üç çocuk okula gittiğinde haftalık maliyet 525 TL’ye çıkıyor. Okullardan verilen listeye göre, birinci sınıfa giden bir öğrencinin beslenme çantasına; ceviz, fındık, badem gibi kuruyemiş, bir meyve, içecek olarak süt, ayran veya meyve suyu konulması isteniyor. Bir adet muzun fiyatı ortalama 15 lira, bir adet elmanın fiyatı 7 lira, küçük sütün fiyatı 9.5 lira, küçük ayranın fiyatı 5 lira, küçük meyve suyunun fiyatı 7.5 lira, bir simit 15 lira iken bu beslenme çantası nasıl dolacak? Annelerin beslenme çantasına bayat ekmeği ıslatıp koyduğunu biliyoruz. Veliler, lise çağındaki çocuklara dahi harçlık veremiyor, akşamdan kalan yemekle çocuklarını okula gönderiyor. Aç bir çocuğun, sıra arkadaşının sandviçinden bir ısırık istediği haberini hepimiz utanarak okuduk. Derste açlıktan bayılan çocuklar hepimizin yüreğini yakıyor. Bu utanç ülkeyi yönetenlerindir.”

CHP’Lİ BELEDİYELER ÇOCUKLARIMIZ İÇİN BESLENME SEFERBERLİĞİ BAŞLATTI

CHP’li belediyelerin beslenme seferberliği başlattığını hatırlatan CHP Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır, açıklamasını şöyle sonlandırdı: “Durum bu kadar korkunç iken okullarda ücretsiz öğün olmaması kabul edilemez. Bu sorun acilen çözülmelidir. Elektrik düğmesine basıldığında dört, musluk açıldığında beş çeşit vergi alan iktidar, çocuklara bir öğün ücretsiz yemeği vermelidir. Bu bir lüks değil, zorunluluktur. Ülkemizi ekonomik krize sürükleyen, derin yoksulluğu yaygınlaştıran iktidar, sosyal devlet olmanın gereğini yerine getirmelidir. Her fırsatta partimiz üzerinden kara propaganda yapanlar, Cumhuriyet Halk Partili Belediyelerin uygulamalarını örnek almalıdır. Belediyelerimiz çocuklarımız için beslenme seferberliği başlattı. İlk ve orta öğretim öğrencilerine yönelik ‘beslenme çantası' projeleri kapsamında, her gün, on binlerce öğrencimize gıda desteği veriyoruz. Ayrıca üniversite öğrencilerine sıcak çorba ve bir öğün ücretsiz yemek veriyoruz. Biz kısıtlı imkânlarla, öğrencilere destek vermek için çaba sarf ederken, iktidarın sadece okul öncesinde verdiği ücretsiz öğünü kesmesi tam bir rezalettir. Çocukların açlığı üzerinden siyaset yapılmaz, yapılamaz. Hiçbir çocuk yatağa aç girmeyene, çocuklarımız okulda karnını doyurana dek verdiğimiz mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz. Geleceğimiz olan çocukların hayatının göz göre göre karartılmasına izin vermeyeceğiz. Ülke genelinde tek ses olduk, iktidara sesleniyoruz: Ücretsiz öğün acil ihtiyaçtır ve bu konu derhal çözülmelidir.”