TEK TİP BESLENME HAYATINIZA MAL OLABİLİR

Geçtiğimiz günlerde haberlerde gördüğümüz Rus fenomen Zhanna Samsonova’nın uzun dönem vegan beslendiği ve bu nedenle hayatını kaybettiği haberlerini okuduk. Fakat ünlü fenomen aslında uzun dönemdir sadece meyve ile besleniyordu yani vegan beslenme ile değil aslında tek tip beslenme onun hayatına mal olmuştu.

Peki vegan beslenme ve tek tip beslenme nedir?

Vejetaryen beslenme kırmızı et, kümes hayvanları, balık hatta bazen bunların ürünlerinin bile tüketilmediği bir beslenme biçimidir. Bu besinler yerine tahıllar, kuru baklagiller, sebzeler ve meyvelerin tüketilmesidir. Vejetaryenlerin tükettikleri besin gruplarına göre sınıflandırmaları vardır. 

Tek tip beslenme ise sadece bir besinin uzun dönem tüketilmesi olarak nitelendirebiliriz. Beslenme sadece bir besine dayanmaktadır. Örneğin sadece meyve ile veya sebze ile beslenme gibi…

Vejetaryen beslenme de sağlıklı bir beslenme programı takip edildiği ve eksik vitamin mineral olduğu zaman takviyelerden destek alındığı sürece sağlıklıdır. Fakat tek tip beslenme hiçbir zaman sağlıklı olmamaktadır. Sadece bir besin ile vücudumuza gerekli karbonhidrat, yağ protein, vitamin ve mineralleri alamayız. Uzun dönem bu şekilde beslenen birinde ciddi vitamin mineral eksikliklerine bağlı olarak kalp ile ilgili ciddi sorunlar yaşayabilir ve buna bağlı ölümler olabilir. Bu nedenle tek tip beslenme ile sağlıklı bir zayıflama ve sağlıklı bir beslenme olmamaktadır.