HABER MERKEZİ

Tercan açıklamasında hem MHP İlçe Kongrelerini değerlendirdi hem de yerel seçimlerle ilgili görüş ve düşüncelerini açıkladı.

Tercan’ın açıklaması şöyle;

Gelecek yıl Mart ayında yapılacak yerel seçimler öncesinde; parti olarak İlçelerimizde başlattığımız kongre süreci, teşkilatlarımızın 54 yılı aşan tecrübeleri ışığında büyük bir olgunlukla sürmektedir.

Hatırlayacağınız üzere, sayın genel başkanımız sayın Devlet Bahçeli; yerel seçimlerde öncelikle Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği 11 ilin Cumhur İttifakınca kazanılması hedefini ortaya koymuştur.

Diğer taraftan MHP olarak; başta Ankara ve İstanbul olmak üzere yerel seçimlerde kaybedilen illeri geri kazanıp daha birçok il ve ilçede de yeni belediye başkanlıkları elde etme hedefine emin adımlarla yürümekteyiz.

31 Mart 2024 Seçimlerine hazırlanırken, merkezî yönetimle yerel yönetimler arasında tam bir uyumun sağlanması için elimizden gelen her çabayı göstereceğiz. 

İlçeler ve il Kongremiz tamamlandıktan sonra; MHP teşkilatları olarak ‘2024’e Doğru, İlçe İlçe Edirne’ temasıyla çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.

‘İstikrar ve Hizmet İçin, Uyumlu Yönetimle, Umutlu Geleceğe’ ulaşacağız.

‘Merkezden Yerele, İstikrarı Bozmadan Umuda Doğru’ yol alacağız. 

Yine Sayın Genel Başkanımızın ifadesiyle Türk ve Türkiye Yüzyılı hedeflerine hızla ulaşmanın stratejik formülü, ‘Merkezden Yerele Tek Yürek Olmuş Türkiye’nin’ gerçekleşmesine bağlıdır.

Kongrelerde seçilecek, yeni görev alacak veya görevlerini sürdürecek arkadaşlarımız; liderimizin örse vurduğu yeri ve gösterdiği istikameti en iyi şekilde takip etmektedirler.

Partimiz; Cumhurbaşkanlığı Seçimi ile Genel Seçimlerde Cumhur İttifakı bağlamında elde edilen başarılı sonuçların, yerel seçimlerde de Edirne ilimizde ve ilçelerde  fazlasıyla alınacağı inancıyla siyasi faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz.

MHP; yerel seçimlere hazırlık aşamasında faaliyetlerini sürdürürken, Cumhur İttifakının bir tarafı olarak sergilediği ilkeli tavırdan taviz vermeyecektir. 

Cumhur İttifakının kararlı bir üyesi olarak MHP, tutarlı siyasetini yerel seçimlerde de devam ettirecektir.

Bu çerçevede il ve ilçe kongrelerimiz; teşkilatlarımızı teşvik eden, çalışma tempomuzu arttıran, kazanma ve başarılı olma arzumuzu büyüten bir sinerjinin oluşmasına katkıda bulunmaktadır.

Sözcüleri “Rotamız net, pusulamız millet.” diyen ama sürekli pusulasını şaşırmış bir parti konumunda bulunan İP, hâlen dalgalı denizde kaptanı olmayan bir gemi gibi çalkalanmaktadır. 

İP’in; CHP’den başka sığınacağı liman, HDP’den ve millet nezdinde ederi olmayan mikro partilerden başka yanaşacağı iskele yoktur.

Şimdiden söyleyelim: Ankara’da olmazsa İstanbul’da İP, yine küçük çıkarlar karşılığında CHP’nin kuyruğuna takılacak veya muhalif particiklere yamanacaktır.

İlerde görülecektir ki bir tane il, iki tane ilçe belediye başkanlığı için İP’in bütün haysiyeti; muhalefet limanının gümrüğünde ihaleye çıkarılacaktır.

CHP ise İP’siz yapamayacağı için, Meral Akşener’in her türlü aşağılama ve hakaretleri karşısında sessiz kalmaktadır.

Kısacası politikanın muhalefet perdesinde müthiş bir orta oyunu sergilenmektedir.

İP’in siyasi yelpazenin milliyetçi bükümlerinde yer aldığına dair hiçbir siyasi emare, hiçbir hareket ise bugüne kadar görülmemiştir.

Milliyetçilik, İP sözcülerinin dilinde kuru bir söylemden ibarettir. Renksiz, ülküsüz, ideolojisiz, hedefsiz; tepkisellik, küskünlük, kızgınlık, öfke nöbetleri ve hatta küçük çıkar hesapları üzerine tesis edilmiş bir siyasi teşekkülün milliyetçiler camiasında tutunması muhaldir.

Şüphesiz milliyetçilik davası bir aksülamel yani tepki değil; bir aksiyondur, yani eylemdir, harekettir.

Bu yüzdendir ki partimizin ve siyaset otağımızın adı Milliyetçi Hareket olmuştur.

MHP 54 yılı aşkın süredir, Türk milliyetçiliği davasının tartışmasız tek aksiyon merkezi ve yegâne temsilcisi mevkiindedir. 

Partimiz üstlendiği tarihî misyonu vukuf, ehliyet ve liyakatle sürdürerek bugünlere erişmiştir.

Milletimiz de MHP’yi bir varlık sigortası, beka teminatı olarak görüp bağrına basmıştır. 

Yani MHP’nin varlığı, bir siyaset aritmetiğinden ibaret değildir. 

MHP’nin siyasetteki müessiriyeti, matematik hesapların çok ötesindedir.  

Milliyetçi Hareket; Türk siyasi hayatına özgül ağırlığıyla damgasını vurmuş mana, ruh ve iman ocağıdır.

MHP sayesinde milliyetçilik ülküsü sadece siyaset platformunda kalıcı, güçlü ve müessir bir temsilci kazanmakla kalmamış; ona olan inanç ve güven, maşeri vicdana yerleşmiştir.

Milliyetçilik ülküsü, artık modern çağı yakalayıp milletimizi ötesine taşıyan bir devlet geleneği hâline gelmiştir.

MHP’nin verdiği kutlu mücadele sayesinde; bugün artık devletimizin en hayati kurumlarında milliyetçilik belirleyici, yönlendirici ve ayırt edici düsturdur. 

İç ve dış politikamızın ilham kaynağı ve dayanağı, milliyetçilik ülküsüdür. 

Yirmi birinci yüzyılda lider ülke Türkiye hedefinin lokomotifi de Türk milliyetçiliğidir.

O bakımdan; Türk milliyetçiliği davasının siyaset sahnesindeki başaktörü olan MHP, gelecek yıl Mart ayında yapılacak Yerel Seçimlerde kendi kıvamınca sandığa renk, kendi sıkletince siyaset aritmetiğine şekil verecektir.”