HABER MERKEZİ

Trakya Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı, kütüphane ve kaynaklarının daha etkin kullanımını sağlamak amacıyla Kütüphane Kaynakları ve Bilgiye Erişim başlıklı bir konferans düzenledi.

Kütüphane kaynaklarından en iyi şekilde yararlanılması ve kullanıcıların gereksinim duyduğu bilgiye en hızlı ve en doğru biçimde ulaşabilmesi amacıyla düzenlenen konferansa, Kütüphaneci Esra Varol konuşmacı olarak katıldı.

Recep Zogo Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansta Trakya Üniversitesi Merkez Kütüphanesi’nin fiziksel imkânları, kütüphane üyeliği, hizmet binası ve interaktif ortamda sunulan hizmetler, kütüphanede bulunan kaynaklar (basılı kaynaklar ve özel koleksiyonlar), web sitesi üzerinden araştırma yapma, veri tabanları (e-kaynaklar), katalog tarama ve kampüs dışı erişim konularında katılımcılara bilgiler verildi.

Öğrenci kimlik kartı ve nüfus cüzdanı ile kütüphaneye üye olunabileceğini belirten Esra Varol, öğrencilerin 15 gün süreyle 3 kitap, master ve doktora öğrencileri ile akademik personelin ise 30 gün süreyle 5 kitap ödünç alabileceğini ifade etti. Esra Varol ayrıca kütüphane kullanıcılarının, Radyo Frekanslı Kütüphane Sistemi (RFID) ile kütüphane içerisinde hizmet veren self-check istasyonlarından 7 gün 24 saat boyunca ödünç eser alma ve iade işlemlerini otomatik olarak da gerçekleştirebileceklerini söyledi.

Kütüphanenin fiziksel imkânları kadar sahip olduğu koleksiyonunun niteliği ve niceliğinin de önemli olduğunu söyleyen Esra Varol, kaynak açısından oldukça zengin bir arşivleri olduğunu belirtti. 141.592 adet basılı kitap, 344.710 adet elektronik kitap, 8.486 görsel-işitsel materyal, 36.818 e-dergi, 8.193 basılı tez ve 24 basılı süreli yayınları olduğunu dile getiren Esra Varol, kütüphanenin multimedya koleksiyonunun da her yıl vizyona giren yayınların eklenmesiyle gelişerek zenginleşmeye devam ettiğini söyledi.

Üniversite tarafından lisanslanan beş adet SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) istatistik programı yüklü bilgisayarın, Merkez Kütüphane B Blok internet salonunda araştırmacıların hizmetine sunulduğunu ifade eden Esra Varol “SPSS İstatistik programını kampüs dışından bağlanarak kullanmak isteyen üniversite mensuplarının [email protected] adresine bir e-posta göndermesi ya da Merkez Kütüphane ile iletişime geçmesi yeterli olmaktadır” ifadelerini kullandı.

Şehrin kültürel zenginliğine katkı yapmak ve araştırmacıların hizmetine sunmak amacıyla Edirne hakkında yazılmış kitapların bir araya geldiği “Edirne Kitaplığı” oluşturduklarına da değinen Esra Varol, bu konuda bir de veri tabanı hazırladıklarını dile getirerek “Bu veri tabanıyla, Edirne konulu kitap, tez, süreli yayın, resim, fotoğraf, broşür, harita, ses, video vb. her türlü basılı görsel ve işitsel materyalin, elektronik ortamda arşivlenerek koruma altına alınması ve yine elektronik ortamdan araştırmacıların erişimine açılarak kültürel, sanatsal ve tarihi değerlerimizin korunması ve paylaşılması amaçlanmıştır.” dedi.

Balkan tarihi, coğrafyası, edebiyatı, siyaseti, ekonomisi ve toplum bilimleri gibi pek çok alanda önemli eserlerin yer aldığı bir de Balkan Kitaplığına sahip olduklarını söyleyen Esra Varol, “Balkan Kitaplığımızda 3.200’ü aşkın kitap ve 145 adet tez bulunmaktadır. 1.472 adet Türkçe, 1.617 adet Balkan dillerinde ve 145 adet de İngilizce ve Fransızca kaynak yer almaktadır” şeklinde konuştu. Esra Varol ayrıca, Bulgaristan’da Türkçe ve Bulgarca olarak yayınlanan edebiyat, kültür ve sanat dergisi Nöbettepe’yi de koleksiyonlarına eklediklerini söyledi. Esra Varol, Güngör-Güner Rıfat Arıbal ile Prof. M. Tayyip Gökbilgin kitaplığının da Merkez Kütüphane’de bulunan diğer özel kitaplıklar arasında olduğunu dile getirdi.

Esra Varol son olarak Merkez Kütüphanesi olarak kullanıcılar için düzenledikleri eğitim etkinlikleri ile Edirne’ye ait değerlerin alanında uzman konuklar tarafından ele alındığı Edirne Konferansları hakkında bilgiler verdi.

Konferansın ardından Trakya Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Doç. Dr. Nurten Çetin, Esra Varol’a teşekkürlerini sunarak teşekkür belgesi takdim etti.