MEHMET AYTAÇ

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle dün gazetemizi ziyaret eden Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Cumhuriyet Meydanı düzenlemesiyle ilgili bilgiler verdi. 

“KEŞAN NEFES ALACAK”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın destekleriyle yapımı süren Cumhuriyet Meydanı düzenlemesi hakkında konuşan Belediye Başkanı Helvacıoğlu; “Keşan Kent Meydanı Projesi, Millet Bahçesi başlığı altında yürütülüyor. Bütün meydanı kaplayan bu yapım işleri için Haziran sonunu hedefliyoruz. Meydan ve çevresindeki yapımlar başladı. Bu da trafiği ve yaya geçidini engelliyor. Ben bütün hemşerilerimizden biraz sabır bekliyorum. Bitince çok güzel bir Keşan'ın kent meydanı olacak. Meydanı ile gurur duyulacak. Türkiye'nin sayılı büyük ilçelerinden biri olan Keşanımıza yakışacak, örnek olacak bir kent meydanı olacak. Hiç üzerinde inşaat yapısı olmayan bir kent meydanı olacak. Bir bina olmayan kent meydanı olacak. Bol ağacı bol yeşili olan bir kent meydanı olacak. Kısacası Keşan nefes alacak” dedi. 

“30 YIL ÖNCE 20 BİN ARABA VARDI, ŞİMDİ 65 BİN VAR”

Meydan düzenlemesi ile birlikte Keşan’ın trafik sorununa da alternatif çözümler getirmeye çalıştıklarını kaydeden Helvacıoğlu, şöyle konuştu: “Kent Meydanıyla Millet Bahçesi sıfatı altında yapılan bu kent meydanının, ana arterindeki Atatürk Anıtı’nın bulunduğu Hükümet Konağı’nın olduğu noktada Emniyet Müdürlüğü’nün paralelinde bir gidişimiz, bir gelişimiz var. Gidiş gelişlerimiz iki şerit olacak. TEB Bankası ve Atatürk Anıtı’nın arasında bir kavşak oluşturacağız. Hükümet Konağı’nın önünde bir kavşağımız var zaten. Yani  iki kavşak noktası oluşacak, trafiği rahatlatmak için çalışmalarımızı üst seviyede zorluyoruz. Keşan'ın trafiğinin sıkışıklık getirdiğini biliyoruz ancak ana alternatif yollar yapıyoruz. Şunu ifade etmek istiyorum, biz belediyecilik yapmaya başladığımız 4 yıl boyunca yollar aynı yollar Keşan'ın yolları. Aynı ölçülerdeki yollar genişletme şansımız olmadığına göre düzenleme şansımız olduğunu ifade etmek istiyorum. Tek yönlü çalışmaların içine girdiğimizi herkes görüyor. Baştan alışkanlıklarımız olduğu için zorlanıyor gibi görünse de zaman içinde oturduğunu hissediyoruz. 30 yıl önce, 20 bin araba varken şimdi 62 bin araba var. Sıkıntılarımızı biz de biliyoruz. Çözüm üretmek için en maksimum düşüncelerimizi ortaya koyuyoruz.”

TRAKYA’NIN EN BÜYÜK ATATÜRK ANITI’NI PLANLIYORUZ”

Cumhuriyet Meydanı’ndaki çalışmalar sırasında trafiğin aktığı caddelerin sırayla 15’er gün kapalı olacağını vurgulayan Helvacıoğlu, meydanın 29 Ekim 2023 tarihindeki Cumhuriyet Bayramında açılacağını ifade etti. Meydana yeni bir Atatürk Anıtı’nın yapılacağını bildiren Helvacıoğlu; “Göbek dediğimiz orta düzenlemelerinde bir ya da bir buçuk ay içinde hava şartları müsaade ettiği oranda yaklaşık Şubat sonuna kadar en geç bitebileceğini, meydanın tamamının ise 30 Haziran'a kadar biteceğini hedef kıldık. 29 Ekim Cumhuriyetimizin 100. yılında meydanının açılışını yapmak istiyoruz. Türkiye'nin en büyük ilçelerinden biri olan Keşan'a yakışan bu meydanda, Trakya'nın en büyük Atatürk Anıtı’nı planladık. Yakında kamuoyuyla paylaşacağız. 30 metre eninde müthiş görsel bir hikayesi olan Atatürk heykelini planlıyoruz. Bayram yeri artık eski köy garajı dediğimiz şimdiki yeni otoparkın üzerindeki alanda olacak. Tören alanı oluşturduk. Etkinlik alanı, konser alanı oluşturuyoruz. Parkın artık bir yaşam alanı olacağını ve herkesin beğeneceğini düşünüyoruz. Eksiklerimiz olacak mı, olacak. Hatalarımız olacak mı, olacak ama yaşarken de düzelteceğiz. Çalışmaları sürdürüyoruz. Verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı, Keşan halkın sabrına hemşerilerimin sabrına çok teşekkür ediyorum” dedi.