Edirne Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Cüneyt Keskin, dün yaptığı basın açıklamasına, 15-16 Ekim 2022 tarihlerinde gerçekleştirilen TÜRMOB’un seçimli genel kurulu ile ilgili bilgiler verdi.

MEHMET AYTAÇ

Konuyla ilgili açıklama yapan Cüneyt Keskin; “Mayıs 2022 ayında odamızda yapılan seçimli genel kurul sonucunda yaklaşık % 60 oy oranıyla seçilerek göreve başladık. Seçim manifestomuzda en önemli işimizin odamızda yapılan eğitimleri devam ettirmek olduğunu açıklamıştık. Haziran ayından bugüne kadar toplamda dört yüz yüze eğitim gerçekleştirdik. Kamu kurumlarına ziyaretlerde bulunduk. Üst birliğimizin, İstanbul odasının ve Karadeniz odalarının yapmış olduğu toplantılara Odamızı temsil ettik. Bundan sonra da faaliyetlerimiz bu doğrultuda devam edecektir” dedi.

Üst birlik olan Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği’nin (TÜRMOB) 15-16 Ekim tarihinde yapılan genel kurulu hakkında bilgiler veren Keskin, şu açıklamayı yaptı:  “Geçtiğimiz hafta sonu Ankara’da Üst birliğimiz TÜRMOB’un seçimli genel kurulu yapıldı ve Trakya odalarının tamamı genel kurula katılım sağladı. Odalarımız, Edirne odası başkanı Cüneyt Keskin, Tekirdağ odası başkanı Şerafettin Kurt, Kırklareli odası başkanı Burhan Üstünkol ve Çorlu odası başkanı Ayşe Eroğlu Yönetim kurulu üyeleri delegeler ve genel kurula misafir olarak katılan meslek mensupları tarafından temsil edildi. Genel kurul demokratik bir ortamda şölen havasında geçti. Seçimlere; Meslekte Birlik Grubu, Türkiye Çağdaş Demokrat Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Platformu, Türkiye 3568 Platformu, Türkiye Demokrat Muhasebeciler Platformu, Türkiye Muhasebeciler Denetçiler Platformu olmak üzere beş ayrı grup katıldı. Genel kurulun ilk günü seksen delege söz alarak konuşma yaptı. Ayrıca seçime katılan grupları temsilen başkanlar söz alarak konuşmalarını yaptılar. Pazar günü yapılan seçimlerde toplam 1.842 geçerli oy kullanıldı. Çağdaş demokrat grup 999 oy alarak %54 oy oranıyla seçimlerde üstünlük sağladı. Seçim sonuçlarına göre dokuz kişilik Yönetim kurulunun yedisi, Beş kişilik disiplin kurulunun dördü, üç kişilik denetim kurulunun tamamı Çağdaş Demokrat gruptan seçildi. Şahsım ve Edirne odası adına göreve gelen Yönetim Kurulu Başkanımız Emre Kartaloğlu ve çalışma arkadaşlarına yeni görevlerinde başarılar diliyorum.”

“MUHASEBE ÜCRETLERİNDE %100 ARTIŞ OLACAK”

Keskin, açıklamasının devamında pandemi ve süreci dünyadaki olumsuz koşullardan dolayı çok sıkıntılı günler geçirdiklerini belirterek; “Son üç yıldır pandemi süreci ve dünyada gelişen olumsuz olaylardan dolayı çok sıkıntılı günler geçirdik. Bu olayların ekonomimize olumsuz etkileri oldu. Ancak Mali müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler bu süreçte üzerlerine düşeni fazlasıyla yaptı. Meslek mensuplarımız Yapmış oldukları kesintisiz çalışmalar ve göndermiş oldukları beyannameler ile kamu finansmanının aksamamasını sağladılar. İşverenlerin başta Nakdi ücret desteği ve kısa çalışma ödeneği almalarını sağlayarak özel sektörün finansman sıkıntısına düşmelerini engellediler. Bu yapılan çalışmalardan dolayı tüm meslek mensuplarımızı kutluyorum. Konuşmamın başında Mesleğimizin en önemli konusu eğitimler demiştim. TÜRMOB yapmış olduğu çalışmalarla sürekli eğitimin alt yapısını şu an için hazırlamış durumda ve Meleğimiz ile ilgili zorunlu eğitimlerin Ocak 2023 ayından itibaren başlayacağını tahmin ediyorum. Sözlerime son verirken 2023 yılı için ücret tarifemizin hazırlandığının bilgisini sizlere vermek istiyorum. Şu an için ücret tarifemiz hazırlanmış ve Maliye Bakanlığının onayını beklemektedir. Genel kurulumuzda söz alan Maliye Bakan Yardımcısı Yunus Elitaş, konuşmasında meslek mensuplarımızın sorunlarını yakinen bildiğini ve camiamıza her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti. Bu konuşmalar neticesinde yaşadığımız enflasyonist ortamda ücret tarifemize en az %100 oranında bir artış olacağı düşüncesindeyim. Konuşmama son verirken hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyor, çalışma hayatınızda başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.