MEHMET AYTAÇ

İlk olarak Edirne Bulgaristan Konsolosluğu'na ziyaret eden heyet, burada Bulgaristan Cumhuriyeti Edirne Başkonsolosu Borislav Dimitrov ile görüştü.

İki ülke arasındaki turistik ilişkileri geliştirme, vize konusunda iyileştirme ve seyahat acentelerinin taleplerinin görüşüldüğü toplantının ardından heyet, daha sonra Edirne İl Kültür Turizm Müdürü Kemal Soytürk’ü ziyaret etti. Soytürk ile yapılan görüşmede Edirne'nin tanıtım çabalarında bütünleşik yaklaşımın benimsenmesine yönelik eşgüdüm içerisinde çalışılması hususunda görüş birliğine varıldı.

Bir sonraki ziyaretin durağı ise Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan oldu. Daha önceki yıllarda #EdirneyiKeşfet mottosuyla birçok kez TÜRSAB üye acentelerine info programı yapan ve şehrin tanıtılmasına katkı veren iki kurum arasındaki çalışmaların devam etmesi hususunda görüşmelerde bulunuldu. Yeni dönemde yapılacak olan projeler için kararlar alındı. Edirne turizminin gelişmesi, şehre daha fazla Türk ve yabancı turistin gelmesi adına oluşturulan işbirliğinin güçlü bir şekilde devam edeceği ifade edildi.

Heyet, son olarak Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık’ı ziyaret etti. Edirne Valiliğinin,  bölgedeki turizmin gelişmesi adına yapılan ve yapılacak olan yeni çalışmalar hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.

Ziyaretler hakkında açıklamada bulunan TÜRSAB Trakya BTK Başkanı Egemen Aydın; "Edirne bölgemizdeki en önemli şehirlerimizden bir tanesi. Osmanlı İmparatorluğu'na 88 yıl başkentlik yapmış, buram buram tarih kokan, içinde müzeleri, anıtları, festivalleri, yüzyıllardır süregelen Kırkpınar Yağlı Güreşleri, eşsiz gastronomisi ve bir çırpıda sayamayacağımız kadar turizm unsuru barındıran bir kent. Sadece kültürel olarak değil, deniz turizmi, gastronomi turizmi ve alışveriş turizmi de yapan bir şehir. Birliğimiz adına bölgemizde böyle güzel bir destinasyon olduğu için çok şanslıyız. Biz de seyahat acenteleri olarak, şehrimizi daha güzel ve nitelikli bir biçimde pazarlamaya, katkı sunmaya, sürdürülebilir turizmi güçlendirmek adına elimizden geleni yapmaya hazırız. Bunun için de ilgili makamları ziyaret ederek birlikte neler yapabileceğimizi konuştuk. Çalışacak çok şey, yapacak çok işimiz var. Yeni projelerimizle çok yakında sizlere çok iyi haberler vereceğiz. Bizleri Edirne'de makamlarında ağırlayan Sayın Valimiz Hüseyin Kürşat Kırbıyık'a, Sayın Belediye Başkanımız Recep Gürkan'a, İl Kültür Turizm Müdürümüz Sayın Kemal Soytürk'e ve Bulgaristan Başkonsolosu Sayın Borislav Dimitrov'a nazik misafirperverlikleri için teşekkür ederim" dedi.