BÜLENT SAYLAM

Uzunköprü Belediyesinin 14 Kasım 2022 tarihinde ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) sürecini başlattığı Güneş Enerjisinden Elektrik Üretim Santrali Projesinin 26 Ocak 2023 tarihinde ÇED gerekli değildir raporu ile sonuçlandı. 25.623.568 TL proje bedeli olan tesis 1,6 Megawatt elektrik üretecek projede ayrıca 1,6 km ve 31,5 kV geriliminde enerji iletim hattı kurulacak. Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, “1,6 Megawatt elektrik üretecek olan bu dev tesisin hayata geçmesiyle Uzunköprü yeşil enerji kullanımı bakımından örnek şehirler arasına girecek.” dedi.

PROJE BİTTİĞİNDE SANTRALDE 9 KİŞİ ÇALIŞACAK

Projenin faydalı ömrünün 25 yıl olacağı öngörülüyor. Gelişen teknoloji ve ilgili mevzuatlara uygun olarak gerçekleştirilecek revizyonlarla proje ömrü uzatılabilecek. Projenin inşaat aşamasında 21 kişi, işletme aşamasında ise 9 kişinin çalıştırılması planlanıyor. İnşaat aşamasında, bir vardiya, günde 8 saat, ayda 26 gün çalışılacak. İnşaat süresi 2 ay sürecek olan projenin işletme aşamasında üç vardiya, günde 24 saat, ayda 30 gün ve yılda 12 ay çalışılacak.  

BECAN: UZUNKÖPRÜ YEŞİL ENERJİ KULLANIMI BAKIMINDAN ÖRNEK ŞEHİRLER ARASINA GİRECEK

Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, Güneş Enerjisinden Elektrik Üretim Santrali Projesine dair sözleşmeyi imzaladı. Uzunköprü Belediyesi’nden konuyla ilgili olarak yapılan açıklama şöyle: “Kısa süre içerisinde hayata geçecek olan ve yaklaşık 20.000 Metrekarelik bir alanı kapsayacak olan bu dev proje ile Uzunköprü Belediyesi elektrik tüketiminin yüksek bir oranını güneş enerjisinden karşılayacak. 1,6 Megawatt elektrik üretecek olan bu dev tesisin hayata geçmesiyle Uzunköprü yeşil enerji kullanımı bakımından örnek şehirler arasına girecek. Hayata geçecek olan Güneş Enerji Santrali Yaklaşık 20.000 metrekare alana kurulacak. Projeyle artan enerji maliyetlerinden temiz enerji ile tasarruf etmeyi planlıyoruz. Uzunköprü Belediyesi diğer belediyelere örnek olacak bu dev proje ile yenilenebilir enerjiyi Uzunköprü ile buluşturacak.”