HABER-FOTO:

BÜLENT SAYLAM

Saat 16.00 sıralarında başlayan açıklamaya ERÇED Başkanı Süleyman Balcıoğulları, dernek üyeleri, Erikli sakinleri, Keşan Belediye Meclisi Üyesi Aladdin Öztürk, İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe, SOL Parti Keşan İlçe Başkanı Ali Erol Durmaz katıldı. 

Balcıoğulları, açıklamasında geçen yıl temmuz ayında dernek olarak sorunları gerekli mercilere duyurduklarını dile getirerek Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ile de yüz yüze görüştüklerini, Başkan Helvacıoğlu’nun sorunların çözümü noktasında sözler verdiğini hatırlattı. Balcıoğulları, verilen sözlerin zamanında yerine getirilmediğini iddia etti. Erikli’nin tek resmi derneği olarak ERÇED’in Erikli sakinlerinin sesi, omzunu dayayabileceği gücü olmaya devam edeceklerini belirten Balcıoğulları, “Belediyenin, yaklaşık 8 bin hanenin vergileriyle ve turizm ile maddi anlamda büyük gelir sağladığı ortadadır. Ancak Erikli’nin Keşan Belediyesince kıymeti  bilinmemektedir.” dedi.

VERİLEN SÖZLER ZAMANINDA YERİNE GETİRİLMEDİ

Erikli Sahilinin Saros Körfezinin en güzel ve en geniş kumsalına sahip olduğunu hatırlatan Süleyman Balcıoğulları açıklamasına şu ifadelerle başladı: “Sn. Komşularımız ve değerli basın mensupları. Saros Körfezinin en güzel ve en geniş kumsalına sahip Erikli sahilimizde, su, yol, kaldırım, altyapı, arıtma ve sahillerin kiralanması gibi tüm ortak sorunlarımız ve ihtiyaçlarımız her geçen gün katlanarak içinden çıkılmaz bir hal almıştır.

Geçen yıl temmuz ayında, tüm bu sorunlarımızı Erikli’deki tek resmi dernek olan Erikli Çevre ve Güç Birliği Derneği olarak, halkın da desteğini yanımıza alıp sesimizi gerekli mercilere duyurmuştuk. Keşan Belediye Başkanı Sayın Mustafa Helvacıoğlu ile yüz yüze yaptığımız görüşmede sezon başlamadan tüm sorunlarımızın çözüleceği sözü verilmişti ama maalesef verilen sözler zamanında yerine getirilmedi. 

Sn. Başkan kendileriyle görüştüğümüzde; 

- Yol sorunumuzun bu sezon başlamadan çözülmüş olacağını,

⁃ Arıtma sorununuzun çözülmesinin çok zaman ve maliyet istediğini ancak mevcut arıtmanın, gerekirse tekrar revize edilerek sezon başlamadan kapasitesinin artırılıp faaliyete sunulacağını,

⁃ Sahillerin kiralanması sorunumuz hakkında da, sadece iki iş yerinin ruhsatının bulunduğunu ruhsat süreleri bittiğinde ruhsatlarının yenilenmeyerek sahil gaspının sonlanacağını beyan etmişlerdi.”

SAHİLLERİN İŞGALİ DEVAM EDİYOR

Balcıoğulları, Başkan Helvacıoğlu ile yaptıkları görüşmeden bir yıl geçmesine rağmen Erikli’ye üvey evlat muamelesi yapıldığını verilen sözlerin  tam anlamıyla tutulmadığını hatırlatarak açıklamasına şöyle devam etti: “Ancak gelin görün ki aradan geçen bir yılın sonunda;

⁃ Keşan Belediyesinin mücavir alanı olduğu halde, Erikli’ye üvey evlat muamelesi yapılmış verilen sözler tam anlamıyla tutulmamıştır.

⁃ Erikli’ye Su getirmek amacıyla, astarı yüzünü geçen plansız bir çalışma yapılmış, sezon başladıktan sonra yollar için 20 milyon TL ek kredi çekilmiştir. Ancak; bozulan yollar yama yapıldığı ve ana yollara mıcır döşendiği için ilk yağmur yağdığında oluşan sel ile yerinden sökülmüş maddi/manevi yeni sorunlar ortaya çıkmıştır. Mıcırlar araçlara maddi zarar verdiği gibi kazaya sebep olmakta, çocuklarımızında sokaklarda rahat bisiklet sürme olanağı kalmamıştır.

⁃ Arıtma için söz verilen revizyon çalışması yapılmamıştır. Erikli kanalizasyonu önce tuzla gölüne sonra da aralıklarla denize verilmeye devam ederek, çevreci olduğunu iddia eden Belediye tarafından bir çevre felaketi yaratılmaya devam edilmektedir.

⁃ Sahillerin kiralanması hakkında 2 kiracı sabit devam ederken yeni İzinsiz ve ruhsatsız kiracılar ortaya çıkmıştır. Bu işgalciler, ellerinde hiç bir belge olmadan sahile şemsiye ve şezlonglarını taşıyıp suç işlemeye devam etmektedirler. Ancak Derneğimizin ve üyelerimizin jandarmaya defalarca yaptıkları şikayetlerle kendilerine iki kez maddi ceza yazılmış ama durdurulamamışlardır. Haksız ve hukuksuz işgaller devam etmektedir.

⁃ Su konusunda da haklılığımız ortaya çıkmıştır. Derneğimizin açtığı dava istinaftan dün itibariyle lehimize karar ile sonuçlanmıştır. Ayrıca bir üyemiz tarafından açılan bireysel dava kazanılmıştır ve bundan sonraki açılacak her bireysel dava için emsal teşkil etmektedir. Su için daha önce başvuru yapmamış olanlar itiraz dilekçesini derneğimizden temin edebilirler. Ancak daha önce başvuru yapmış olup hak gaspına uğrayanlar, Avukatımız tarafından revize edilecek mahkeme dilekçesiyle başvurarak bireysel dava açarak kazanım sağlayabileceklerdir.

⁃ FSRU dahil Saros’un tüm sorunlarıyla yakinen ilgilenirken kıyılarımızda trol avcılığının bu gün itibariyle Avrupa birliği bayraklı gemiler için serbest bırakıldığı bilgisini de üzülerek vermek isteriz.

BELEDİYENİN 8 BİN HANENİN VERGİLERİYLE BÜYÜK GELİR SAĞLADIĞI ORTADIR

Keşan Belediyesinin 8 bin haneden büyük gelir sağladığını kaydeden Süleyman Balcıoğulları, “Belediyenin, yaklaşık 8 bin hanenin vergileriyle ve turizm ile maddi anlamda büyük gelir sağladığı ortadadır. Ancak Erikli’nin Keşan Belediyesince kıymeti  bilinmemektedir. Erikli halkı bu sezonda da gene aradığı ve umduğu hizmeti bulamamıştır. Sıcak ve nemli yaz günlerinde altyapısı olmayan bozuk yollardan yükselen toz, kir ve artan sineklerin içinde yaşamak zorun kalmışlardır.  Emlakçılarla görüştüğümüzde bir çok kiralık evin boş kaldığını, ev sahibi yazlıkçıların evini dahi açamadan geri dönmek zorunda kaldığını belirtmişlerdir. Turizim açısından yükselmesi gereken bölgede yerli turistin her yılki kadar gelmemesi ve geri dönmesiyle mısırcıdan, dondurmacıya, kitapçılan hediyelik eşya satanlara kadar tüm esnaf ve pazar yeri kiracılarının kiralarını ödeyemeyecek kadar zor durumda kaldıkları ortadadır. Nihayetinde her geçen gün yeni imar izinleriyle büyüyen ama sorunları bir türlü çözümlenmediği için kronikleşen Erikli’de yaşam çekilmez hale gelmiştir.” ifadelerini kullandı

DENİZİN ARITMADAN KİRLENMESİ NEDENİYLE ENFEKSİYON HASTALIKLARI BAŞ GÖSTERİYOR

Denizin arıtmadan kaynaklı kirlenmesi nedeniyle enfeksiyon hastalıklarının baş gösterdiğini iddia eden Balcıoğulları, açıklamasında şöyle konuştu: “Ayrıca Erikli’de bu saydığımız sorunlar başta olmak kaydıyla; otların biçilmemesinden kaynaklı sinekler ve yılan gibi zehirli ve tehlikeli hayvanlar çoğalmakta, sinek larvaları yok edilemediğinden ve denizin arıtmadan kirlenmesi nedeniyle enfeksiyon hastalıkları baş göstermektedir. Bütün bu sorunların ivedilikle çözülmesi elzemdir.  Erikli Çevre ve Güç Birliği derneği olarak derneğimizin kuruluşundan beri takip ettiğimiz haklı davalarımızı ve sorunlularımızı sonuna kadar takip edeceğiz. Gerekirse Belediye tarafından söz verilen ama yerine getirilmeyen her konu hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Sevgilili Komşularımız müsaadenizle bir konunun daha altını çizmek zorundayız. Bizim dernek olarak kuruluş amacımızı tüzüğümüzde ve dernekler kanununda yazdığı ölçüdeki sınırlarımız çerçevesinde  yerini getirmekteyiz.” 

DEVREDİLEN KOOPERATİF İLE KARIŞTIRILIYORUZ

Feshedilen kooperatifle karıştırıldıklarını, hak ve yetkileri doğrultusunda sorunları takip ettiklerini  söyleyen Balcıoğulları, “Daha önce Erikli’de fes edilip yetkileri Belediye’ye devredilen Kooperatif ile yetkilerimiz uyuşmadığı halde zaman zaman karıştırılmaktayız. Bildiğiniz gibi 30 yıllık Kooperatif feshedilmiş ve bütün yetkileri Belediye’ye, Erikli halkının isteğiyle devredilmiştir. Derneğimiz de tam bu noktada yerine getirilmeyen hakların takipçisi olarak kurulmuştur. Hak ve yetkilerimizi biliyor ve bu ölçüde sorunları takip edebiliyoruz. Bu konuda bu güne kadar olduğu gibi bundan sonrada sizlerle dayanışma içinde olacağımıza inanıyoruz.” dedi.

ERİKLİ SAKİNLERİNİN SESİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

ERÇED Başkanı Süleyman Balcıoğulları, açıklamasının sonunda Erikli sakinlerinin sesi olmaya devam edeceklerini belirterek şunları kaydetti: “Erikli’de ve hatta Saros körfezinde, denizde sahilde kumsalda, her türlü haksızlık, hukuksuzluğa karşı durmaya, Erikli sakinlerinin sesi, omzunu dayayabileceği gücü olmaya devam edeceğiz. Tek gayemiz yazlık beldemizde günlerimizi mutlu huzurlu geçirmek, Erikli’nin ve Saros’un tüm güzelliklerinin bozulmadan geleceğe aktarabilmektir. Katıldığınız için teşekkür eder saygılar sunarız.”

Açıklama sırasında açıklamaya katılanlar “Başkan uyuma, Erikli’ye sahip çık”, “Yol, su, arıtma, Başkan bizi bağırtma”, “Keşan uyuma, Erikli’ye sahip çık” şeklinde sloganlar atarak Erikli’deki sorunlara dikkat çektiler.