ERDOĞAN DEMİR

Geçirdiği trafik kazası sonucu hayata genç yaşta veda eden ve adı, anne–babası Sevil– merhum Hikmet Baydar tarafından yaptırılan okula verilen Yekta Baydar için dün 25. ölüm yıldönümünde anma programı düzenlendi.

SOL Parti, yeni müfredata karşı olduklarını açıkladı SOL Parti, yeni müfredata karşı olduklarını açıkladı

Baydar ilk olarak dün saat 10.30’da Asri Mezarlık’taki mezarının başında anıldı.

Buradaki törene Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Yekta Baydar’ın annesi Sevil Baydar Okul Müdürü Sercan Kemik ile öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Buradaki tören mezara çelenkler sunuldu ve duaların okunması ile sona erdi.

Saat 13.30’da, Yekta Baydar Ortaokulu Çok Amaçlı Salon’da başlayan etkinliğe, Keşan İlçe Milli eğitim Müdürü İlhan Saz, Yekta Baydar'ın annesi Sevil Baydar, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı. Program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başladı. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Sercan Kemik, programa katılanlara "Hoş geldiniz" diyerek, şunları söyledi: "1998 tarihinde elim bir trafik kazasıyla aramızdan ayrılan rahmetli Yekta Baydar'ı anmak üzere toplanmış bulunmaktayız. Bugün bizim hem üzücü, hem mutlu, hem onurlu, hem şükran günümüz. Ülkemizin değerli bir mühendisini yitirmenin acısını yıllar sonra bile hala derinden yaşamaktayız. Bizler de onun adını en iyi şekilde yaşatmak, gelecek nesillere aktarmak için çabalıyoruz. Başarılarımızla, etkinliklerimizle yurdun çoğu yerinde adını yaşatıyoruz. Bugün İstanbul'da, Trakya bölgesinde hangi okula giderseniz gidin Yekta Baydar'ın adını duyuyoruz. Yekta Baydar'ın marka değeri olmasında en büyük pay sahibi olan ilçemize bu okulu yaptıran, yaptırdıktan sonrada desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Sevil Baydar'a ve rahmetli eşi Hikmet Baydar'a huzurlarınızda şükranlarımı sunarım. İyi ve başarılı insan yetiştirerek, okulumuzu daha da başarılı hale getirerek, sanırım Yekta Baydar ve ailesine en güzel teşekkürü etmiş oluruz. Bilgi bir ışık gibidir. Onu kullanırsanız daha parlak olur, kullanmazsanız söner. Yekta Baydar'ın burada yaktığı ışığı çocuklarımızın gönül dünyasına sevgi ateşiyle yakıp devamlı kullanacağımıza, rahmetli Yekta Baydar'ın açtığı ateşi başarılarımızla sürdüreceğimize ve hiçbir zaman söndürmeyeceğimize söz veriyoruz.”

Daha sonra 8-F sınıfı öğrencisi Minel Yağmur Sevdi, Yekta Baydar'ın öz geçmişini, 8-F sınıfı öğrencisi Kerem İmamoğlu ise okulun tarihçesini okudu.

 Yekta Baydar anısına düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışmasında ise şiir dalında birinci olan 6/E sınıfı öğrencisi Ata Doğan, ikinci olan 6/D sınıfı öğrencisi Işın Su Şen, üçüncü olan 5/D  Sınıfı öğrencisi Yağmur Tanrıkulu  ile kompozisyon dalında birinci olan 5/F sınıfı öğrencisi Belinay Demirkol, ikinci olan 7/F sınıfı öğrencisi Ece Buğlem Dıngırdan ve üçüncü olan 5/E sınıfı öğrencisi Sıla Naz Budak’a  ödülleri İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz ve İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Sadık Murat Moğulkoç Servet Yazgan ve Sevil Baydar  tarafından takdim edildi.

Şiir ve kompozisyon dallarında birinci olan öğrenciler eserlerini okudu.

Program okul korosunun müzik dinletisi ile sona erdi.

Editör: BÜLENT SAYLAM